Viesos pie „Liepājas rajona partnerības”

Vietējā rīcības grupa biedrība „Ziemeļkurzemes biznesa asociācija” jūlijā rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu uz Liepāju, Durbi, Nīcu, Grobiņu un Pāvilostu, viesojoties pie „Liepājas rajona partnerības” un apmeklējot idejām bagātus īstenotos projektus.

Pieredzes brauciena pirmais galamērķis bija biedrība „Sabiedriskā vides pārvalde DURBE”. Tā ir īstenojusi vairākus projektus, kas veicina tūrisma attīstību pie Durbes ezera – ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanu, zivju mazuļu atjaunošanu. Biedrība ieviesusi ezerā licencēto makšķerēšanu, organizē ezera uzraudzību un citas aktivitātes.

Interesanta apskates vieta bija Durbes ezera istaba, kas ir viens no biedrības „Sabiedriskā vides pārvalde DURBE” īstenotajiem projektiem. Istaba ir iekārtota kā ekspozīcija pagasta pārvaldes ēkas telpās. Tajā radīta patiesa dabas izjūta, kas vizualizējas, it kā atrodoties ezera dzīlēs. Ezera istabā izmantoti dažādi uzskates materiāli: stilizētas lielizmēra grāmatas, puzles, vitrīna ar zivju mulāžām, herbārijs, kas atspoguļo Durbes ezeru šķērsgriezumā. Mikroskopā iespējams pētīt no ezera atnestos augus un dzīvās būtnes, pēc tam ar sugu noteicēja palīdzību atpazīstot, kas tad īsti redzēts. Skārienjutīgais ekrāns ļauj uzzināt informāciju par ezera attīstības stadijām, zivīm un augiem.

Istabu iecienījuši tūristi un citi interesenti. Tā ir ideāla vieta un mācību materiāls skolēniem, lai piedzīvotu aizraujošas bioloģijas mācību stundas.

Durbē iepazinām ar preču zīmi „Durbes veltes” ražotus augļu, ogu, dārzeņu konservus un mājas vīnus. Ražotājs SIA „EVI&JO” ir Latvijas pārtikas uzņēmums, kura ražošana balstīta uz klasiskām vērtībām un tradicionālām produktu pagatavošanas metodēm. Ražošanā netiek izmantotas gandrīz nekādas e-vielas. Vienīgās e-vielas, kuras pielieto dārzeņu konservu gatavošanā, ir etiķis un citronskābe. „Durbes veltes” top turpat, mazā ražotnē Durbē.

Grobiņā biedrība „Jura Staļļi” LEADER projekta ietvaros īstenojusi projektu un izveidojusi gaisa atrakciju trasi „Spārnotais zirgs”. Trase paredzēta pieaugušajiem, tā veidota 6–7 metru augstumā virs zemes. Kokos izvietoti 7 dažādi šķēršļi un izveidoti divi nobraucieni pa trosēm. Šajā trasē drīkst doties visi, kuru augums ir virs 150 cm. Katram piedzīvojumu meklētājam tiek izsniegta drošības sistēma un ķivere, kā arī instruktors sniedz nepieciešamo apmācību.

Otrs apskates objekts Grobiņā bija tūrisma klubs „OGA”. To dibinājuši 18 jaunieši 2002. gadā kā sabiedrisko organizāciju. Viens no iespaidīgākajiem piedzīvojumiem, ko tūrisma klubs piedāvā, ir šaušana ar lokiem un iespēja doties interesantā laivu braucienā ar Kuršu Vikingu liellaivu un iepazīt vareno Seeburgu un „Vikingu laika pieminekļus un vietas”.

Nīcas novadā viesojāmies pie tūrisma firmas SIA „Ervils”, kuras pamatnodarbošanās ir zivsaimniecība. Papildus zivsaimniecībai Nīcas novada Pērkonē darbojas viesu nams „Jūrnieka Ligzda”. Projekta rezultātā tapušas nelielas lapenītes, iegādāta un uzstādīta zivju kūpinātava. Lai pilnveidotu pakalpojumu klāstu tūristiem, uzņēmums izveidojis „Baltijas jūras vides izziņas un piedzīvojumu parku bērniem un šķēršļu trasi „Zivju taka””.

Pāvilostas novadpētniecības muzejs ir viens no retajiem Baltijas jūras piekrastes muzejiem, kas veltīts zivsaimniecībai. Projekta ietvaros muzejam ir rekonstruēts jumts, veco šīferi nomainot pret autentisku dakstiņu jumtu. Līdzās muzejam atrodas vecā Laivu māja, kas, realizējot projektu, ir rekonstruēta un pielāgota liela gabarīta zvejas eksponātu izvietošanai. SIA „Āķagals” izveidojis uz tradīcijām balstītu zivju kūpinātavu.

Visās pieredzes braucienā apmeklētajās vietās uztvērām vietējo ļaužu pozitīvismu un radošumu. No idejām bagātā klāsta katrs objekts ir pieminēšanas un ideju vērts.

Katrā novadā ir šādi idejām un pozitīva skatījuma bagāti cilvēki, protams, arī mūsu Dundagas novadā. Vēlu, lai gūtā pieredze pārtop ideju realizācijā arī pie mums!

 Ilze Šteine,

Dundagas novada lauku attīstības konsultante

Pievienot komentāru