Mazpulcēni mācās cept maizi un interesēja par lauku tūrismu

GalerijaPrint

Mācību gada nogalē Liepupes vidusskolas un Limbažu sākumskolas mazpulcēni devās braucienā uz divām Limbažu novada Katvaru pagasta saimniecībām. Pasākumu organizēja LLKC Limbažu nodaļa, lai popularizētu lauksaimniecību vispārizglītojošās skolās.  Pirms tikšanās ar saimniecības īpašnieku Jāni Girni ar mazpulcēniem pārrunājām, kā top maize, kādu maizi jaunieši izvēlas ēst, kura maize veselīgāka. Tāpat pārrunājām, kādi dzīvnieki ir mazpulcēnu mājās un vai jaunieši piedalās to kopšanā un barošanā.

Limbažu novada Katvaru pagasta “Druvas” ir neliela saimniecība, kas savu saimniecisko darbību attīstījusi produktu pārstrādē. Saimniecības īpašnieks skābē kāpostus, cep maizi, picas, gardus pīrāgus un plātsmaizes. Saražoto produkciju realizē Rīgā, Jūrmalā un Limbažos. Pieaug pieprasījums pēc jaunā pakalpojuma tūrisma jomā “Radošās darbnīcas maizes cepšanā”. Maizes cepšana ir ilgstošs process, kura rezultāts nav ātri sasniedzams. Mīklas iejaukšanai, uzraudzēšanai un cepšanai, saimniekam jāveltī vesela diena, tādēļ dienas grafiks ir saspringts.

Jānis Girnis mazpulcēnus sagaidīja ar nelielu stāstu par savu saimniecību un par to, kā tiek mīcīta maizes mīkla. Savukārt mazpulcēni vēlējās noskaidrot: kādus miltus izmanto, cik ilgi rūgst mīkla un cik ilgi cep maizi. Tad nu visi nomazgāja rokas un ķērās pie darba. Katrs mazpulcēns veidoja savu maizes kukulīti, pēc savas izvēlētās formas, procesā piedalās arī skolotājas un pats saimnieks, dodot padomu kukulīša izveidei. Tad visi darinājumi tika likti uz pannas un cepti, kamēr gatavi. Kamēr cepās maize, dalībnieki tika aicināti piedalīties nākamajā aktivitātē – picas cepšanā. Jaunieši veidoja picas ar saviem ornamentiem no dotajiem produktiem. Te nu varēja radoši izpausties katrs dalībnieks!

Tālāk devāmies uz Katvaru pagasta “Priedītēm”, kur mūs sagaidīja saimniecības īpašniece Zane Magone. Zane pārņēmusi mammas izveidoto saimniecību un tagad attīsta divas nozares: gaļas liellopu audzēšanu un lauku tūrismu. Šobrīd ganāmpulkā ir deviņas zīdītājgovis ar teļiem. Tūristu priekam – pieci zirgi, kaziņas, aitiņas un truši. Trušiem izveidots liels aploks, kurā izvietotas trušu mammu mājas ar nodalījumiem mazajiem trusīšiem. Zane pastāsta par katru šķirni un ļauj mazpulcēniem uzmanīgi apskatīt būru iemītniekus, kā arī pārējos trušus, kuri brīvi pārvietojas pa aploku. Dodamies pie kaziņām un aitiņām, kuras gaida burkānus. Blakus aplokā ganās un viesus gaida Zanes saimniecības lepnums Īru tinkeru zirgi ar kumeļiem. Saimniece pastāsta, kā radās ideja par šo zirgu iegādi un kā veicies ar idejas īstenošanu. Zane ar savu ideju par Īru tinkeru zirgaudzētavas izveidi startēja konkursā “Laukiem būt!”, kur uzvarēja sīvā konkurencē. Saimniecībā esošie zirgi ir ļoti mierīgi un piesaistīja mazpulcēnu uzmanību ar savu atšķirīgo izskatu, krāsainību un garajām krēpēm. Pēc zirgu apskates devāmies pie dažādu šķirņu gaļas liellopiem, kuri nedaudz neuzticīgi raudzījās mazpulcēnu virzienā, jo ganāmpulkā ir mazie teliņi, kurus mammas ļoti sargā. Pēc saimniecības apskates tika uzdoti dažādi viktorīnas jautājumi par saimniecībā redzēto un dzirdēto. Atbildes sekoja viena otrai, kas liecināja, ka stāstītais un rādītais nebija paskrējis garām, bet bija dalībniekus ieinteresējis.

Pēc brauciena ar mazpulku vadītājām pārrunājām dienā redzēto un dzirdēto, tāpat par mazpulcēnu ikdienas nodarbībām skolās. Vadītājas atzina, ka šādi izbraucieni paver plašāku redzesloku uz lauku dzīvi un liek aizdomāties par dzīvi laukos.

Brauciens tika organizēts Valsts Lauku tīkla  īstenotās  aktivitātes “Informatīvie  pasākumi jauniešiem un skolēniem” ietvaros.

Zaiga Blaua,

LLKC Limbažu nodaļas uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru