Latvijā veiksmīgi īstenots inovatīvs projekts veselīgu stādu materiāla ieguvei un bezaugsnes audzēšanas tehnoloģiju attīstībai

GalerijaPrint

No 2022. gada 1. septembra līdz 2025. gada 30. jūnijam Latvijā tika īstenots projekts veselīgu stādu materiāla ražošanai un bezaugsnes audzēšanas tehnoloģiju attīstībai. Projekta vadošais partneris Bulduru Tehnikums kopā ar astoņiem sadarbības partneriem risināja kvalitatīva, slimībbrīva stādu materiāla trūkumu, ieviešot klimatkontrolētas hidroponikas un aeroponikas tehnoloģijas kartupeļu, zemeņu un sojas audzēšanai. Šīs modernās tehnoloģijas nodrošina veselīgus stādus, samazina pesticīdu lietojumu un optimizē resursu izmantošanu, pielāgojoties Latvijas klimatiskajiem apstākļiem.

Visi projekta mērķi ir pilnībā sasniegti. Projekts pārliecinoši pierādīja, ka bezaugsnes audzēšanas tehnoloģijas un daudzstāvu audzēšana kontrolētā vidē nodrošina efektīvus risinājumus veselīgu stādu materiāla iegūšanai un resursu optimizācijai. Projekts veicinājis klimatkontrolētas lauksaimniecības attīstību Latvijā” uzsver projekta koordinatore un Bulduru biotehnoloģiju centra vadošā pētniece, Dr.biol. Anta Sparinska.

Bulduru Tehnikums nodrošināja projekta kopējo vadību, testu organizēšanu, meristēmu stādu atveseļošanu un audzēšanu, kā arī publicitātes pasākumu rīkošanu, savukārt astoņi sadarbības partneri sniedza atbalstu dažādās jomās: “MIGL Dārzi” veica zemeņu audzēšanas un stādu testēšanu, Latvijas Jūras akadēmija izstrādāja un uzstādīja dzesēšanas kameras, “Latvijas Dārznieks” konsultēja augu barošanās un barības šķīdumu izstrādē, Rīgas Tehniskā universitāte izstrādāja laboratorijas automatizācijas risinājumus, zemnieku saimniecība “ATVASES” nodrošināja lauka audzēšanas atbalstu, Agroresursu un ekonomikas institūts “Stendes pētniecības centrs” veica lauka izmēģinājumus un zinātnisko datu analīzi, SIA ODZ palīdzēja ar klimatkontrolētajām audzēšanas sistēmām, bet SIA “AMSID Latvija” rūpējās par energoefektivitātes un apgaismojuma optimizāciju. Kopā partneri veica plašu praktisko un zinātnisko darbu, attīstot un ieviešot jaunas, Latvijas klimatam pielāgotas stādu audzēšanas tehnoloģijas.

Projekta zinātniskie rezultāti tika plaši prezentēti gan Latvijas, gan starptautiskās konferencēs un semināros, tostarp VertiFarm2023 Ķīnā, kur tika aplūkots vertikālās lauksaimniecības potenciālsLatvijā, ISHS Eiropas Dārzkopības kongresā Rumānijā, kur pētīja zemeņu veģetatīvo pavairošanu un kvalitātes parametrus iekštelpu audzēšanā, COST Action PANGEOUS seminārā Polijā ar fokusu uz hidroponikas sistēmu izveidi, LBTU konferencē “Līdzsvarotā lauksaimniecība” Jelgavā, kur prezentēja kartupeļu sīkbumbuļu audzēšanu klimatkontrolētos apstākļos un aeroponiku, kā arī starptautiskajā simpozijā “Laikmetīgā dārzkopība” Bulduru tehnikumā, kur tika aplūkoti aeroponiskās kartupeļu ražošanas risinājumi. Papildus plašas izmēģinājumu demonstrācijas notika Lauku dienās AREI Stendē, bet Latvijas dārzkopības konferencēs un hidroponikas semināros speciālisti dalījās zināšanās par biotehnoloģiju pielietojumu veselīgu stādu audzēšanā un mikrozaļumu audzēšanas tehnoloģijām. Rezultāti tika publicēti arī LBTU rakstu krājumā un prezentēti starptautiskajā simpozijā, veicinot pieredzes apmaiņu un jaunu tehnoloģiju ieviešanu Latvijas mūsdienīgajā dārzkopībā.

Projekts veicinājis klimatkontrolētas lauksaimniecības attīstību Latvijā, piedāvājot modernus un efektīvus risinājumus kartupeļu, zemeņu, sojas un citu kultūraugu audzēšanai, kas ir nozīmīgi valsts tautsaimniecībai.


 

Informāciju sagatavoja

Bulduru tehnikums

Sabiedrisko attiecību speciāliste Anna Broka

 

 

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru