Raunas apmeklējums – Jēkabpils mājražotāju iedvesmai un radošumam
Jēkabpils konsultāciju birojs pulcēja mājražotāju grupas dalībniekus, lai dotos uz skaisto Vidzemes vietu – Raunu. Pēdējā laikā informācija par Raunu plašsaziņas līdzekļos izskanēja saistībā ar Ķiploku festivālu. Viena no plānotajām apskates vietām arī bija SIA “Latvijas ķiploks”, kur darbojas šī pasākuma iniciatores Sintija Rude un Inese Krūklīte. Raunas upes ielejā savas idejas īsteno uzņēmuma SIA “Latnature” dibinātāja Zane Krēsliņa-Plētiena. Bet, pirms doties uz Raunas centru, nevarēja pabraukt garām SIA “Siera ražotne”, kur mūs sagaidīja atraktīvais Ilmārs Ceriņš.
SIA “Siera ražotne” izveidota pirms 12 gadiem kā ģimenes uzņēmums krūmos ieaugušas bijušās noliktavas vietā. Pagāja gads, lai saremontētu ēku un varētu uzsākt sava pirmā produkta – zaļā siera ražošanu. Sierāboliņu, kas ir viena no siera galvenajām sastāvdaļām, audzē savā tīrumā, lapas novāc 5-6 reizes sezonā. Tagad tiek ražots rīvējamais zaļais siers, beramais siers “Ķiplociņš”, beramais siers ar garšaugiem, pikantais knapsieriņš un citi siera veidi. Ilmārs atzīst, ka viņam patīk darboties ar ēdienu, radās doma ražot makaronus. Pirmie makaroni arī bija ar sierāboliņu, cilvēki tos pirka un atsauksmes bija labas. Tagad tiek ražoti 16 garšu un krāsu makaroni pirms četriem gadiem speciāli uzceltajās telpās.Brauciena dalībnieki ar interesi klausās Ilmāra pieredzes stāstu, degustē dažādos sierus un, aizbraukuši mājās, vēlas nogaršot kaņepju, sīpolu, spinātu, pilngraudu un citu veidu makaronus.
Raunas centrā brauciena dalībniekus sagaida interesanti noformēta un mājīgi iekārtota nama saimnieces Sintija Rude un Inese Krūklīte. Visapkārt jūtams ķiploku aromāts, jo tie te ir visur – dekorējumos, uz galda, produktos uz veikala letes. Te var iegādāties ķiplokus, ķiploku tēju ar ingveru, ķiploku pulveri, ķiploku granulas, ķiploku pesto, marinētu ķiploku ziedkātus, ķiploku ziedu pesto, ķiploku grauzdiņus un vēl daudz un dažādas vietējo mājražotāju un amatnieku darinātas lietas. Sintija un Inese ir īstas ķiploku fanes. Raunas „Saulītēs” Sintija tos audzē kopš 2011. gada, tad radās doma par ķiploku pārstrādi, un 2014. gada nogalē tika nodibināts SIA “Latvijas ķiploks”. Šobrīd tiek ražoti 20 ķiploku produkti, tai skaitā septiņu garšu ķiploku konfektes. Ražošana ir apvienota ar tūrismu. Uzņēmumam ir “Lauku ceļotāja” Zaļais sertifikāts – vides kvalitātes zīme saimniecībām, kurās ievēro „zaļas” saimniekošanas principus, veido videi un cilvēkiem draudzīgu tūrisma piedāvājumu. Realizētas interesantas idejas – Ķiploku dzimtas salidojums, festivāls ķiplokam – visu garšu karalim. Novēlam aktīvajām Raunas uzņēmējām īstenot daudzos ar ķiplokiem saistītos nodomus.
Tālāk ceļš ved uz dabīgo čipsu ražotni SIA “Latnature” pie Zanes Krēsliņas-Plētienas, kura, kā pati saka, ir šīs vietas saimniece, ideju autore, recepšu autore un gide. Zanei ideja par sava uzņēmuma dibināšanu radās pirms četriem gadiem. Pirms tam viņa audzēja puķes, tās patīk joprojām, taču puķu audzēšana ir sezonāla. Tad radās doma par veselīgas pārtikas ražošanu. Pirmās idejas bija par biešu, burkānu, seleriju, kāpostu izmantošanu inovatīvu produktu radīšanai. Pašlaik uzņēmums piedāvā dažādu dārzeņu čipsus (biešu, burkānu, seleriju, kalē kāpostu, ķirbju, sīpolu), dārzeņu sausmaizītes (burkānu, biešu, ķirbju), augļu–medus rullīšus (upeņu, jāņogu, ķirbju), cepumus (upeņu, smiltsērkšķu), griķu musli (upeņu, šokolādes, ābolu – aveņu). Pēdējais lepnums ir dārzeņu trifeles (biešu, burkānu, seleriju–zemeņu, ar rabarberiem). Tiek gatavotas arī kūkas: turku zirņu un karameļu, kuras atzinīgi novērtē vegāni. Daudz tiek domāts par iepakojumu, arī sava internetveikala izveidi. Ideju ir daudz.
Aizbraucot no Raunas, brauciena dalībnieki ir apmierināti ar redzēto un uzzināto. Atgriežoties savos pagastos, viņi ir iedvesmojušies no idejām bagātiem uzņēmējiem, ieguvuši praktisko pieredzi un tiešos kontaktus.
Brauciens notika VLT pasākumu ietvaros.
Anita Putka,
LLKC Jēkabpils nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Foto: Anita Putka un Aloizs Savickis
Pievienot komentāru