Mazpulcēni gūst iedvesmu Katvaru pagasta saimniecībās
Īsi pirms Latvijas Mazpulku rudens foruma un lauku labumu tirdziņa Smiltenē Staiceles mazpulcēni devās iedvesmojošā braucienā uz Limbažu novada Katvaru pagasta saimniecībām, ko organizēja LLKC Limbažu nodaļa.
Jāņa Girnes saimniecībā “Druvas” esam rīta pusē, kad rudens diena vēl nav iesilusi, taču brauciena dalībnieku interesi par maizes cepšanu tas nemazina. Saimnieks pastāsta par to, kā top maize. Lai pagatavotu gardu, veselīgu maizi, cepšanai izmanto mīklas ieraugu, pievieno ūdeni, miltus, sāli un nedaudz cukura. Kad mīkla uzrūgusi, veido kukulīšus, liek krāsnī un cep 180– 220 grādu temperatūrā. Saimnieks stāsta, ka viņš cep 14 šķirņu maizi – gan rupjmaizi, gan saldskābmaizi, gan baltmaizi, kā arī maizes ar dažādām sēklām. Maizes mīkla jau iemīcīta, un mazpulcēni ķeras klāt katrs sava kukulīša izveidei. Kamēr cepas maizīte, ķeramies klāt rauga mīklai un veidojam maizītes ar dažādām sēkliņām – saulespuķu, ķimeņu un auzu pārslām. Redzams, ka mazpulcēniem šī darbošanās ļoti patīk un tiek prasīts padoms, kādas formas un lieluma maizītes labāk veidot. Kamēr izveidotās maizītes cepas, dodamies nelielā saimniecības apskatē, lai aplūkotu vistas, rudens aveņu stādījumu un ābeļdārzu. Pēc tam jau nelielas izklaides uz šūpolēm, un atgriežamies pie gatavajām maizītēm. Visi priecīgi par iznākumu, varam doties uz nākamo saimniecību.
Katvaru pagasta z/s “Priedītes” īpašniece Zane Magone mūs jau gaida ar sagatavotiem gardumiem trušu saimei. Trušu turēšanai izveidots aploks, kur daļa trušu dzīvo brīvi, bet daļa izvietoti būros. Saimniece pastāsta par to, kāda ir trušu dzīve šajā sētā, un nu var ķerties klāt kārumu – burkānu un ābolu – izbarošanai. Dodamies tālāk uz aploku, kur dzīvo trīs pundurkazas un divas aitas, arī tām tiek pasniegti kārumi – auzu graudi, kā arī seko Zanes stāsts par to uzvedību un dzīvi lauku sētā. Nobeigumā dodamies uz aploku, kur 20 ha lielā platībā ganās Zanes lepnums – Īru tinekru šķirnes zirgi un zīdītājgovis ar teļiem. Saimniecībā ir četri šīs šķirnes zirgi un divi kumeliņi, visi šķiet apmeklētājiem draudzīgi. Arī šeit neiztikt bez kārumiem – āboliem un kartupeļiem, kas tiek izdalīti zirgiem un desmit zīdītājgovīm ar teļiem. Saimniece pastāsta, kā tikusi pie šiem skaistajiem zirgiem. Neizpaliek informācija par piedalīšanos jauniešu uzņēmējdarbības atbalsta projektā “Laukiem būt!”, kā arī “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”. Zanes dzīves priecīgais vēstījums visos pieturas punktos liek aizdomāties ne tikai mazpulcēniem par šiem jautājumiem, bet arī skolotājai un grupas organizatorei par uzņēmību, drosmi un strādātprieku, kas piemīt saimniecei. Zane labprāt atbild uz visiem jautājumiem un aicina atgriezties te pavasarī, lai iepazītos ar jaunumiem viņas sētā.
Ar Staiceles mazpulka vadītāju Andu Timmermani pēc pasākuma pārrunājam gūtos iespaidus un pieredzi. Skolotāja atzīst, ka tieši klātienē redzētais visspilgtāk paliek atmiņā, kā arī jauniešu interese par saimniecībā redzēto liecina, ka diena bija izdevusies.
Brauciens tika organizēts Valsts Lauku tīkla īstenotās aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” ietvaros, kuru organizēja LLKC Limbažu nodaļa, lai popularizētu lauksaimniecību vispārizglītojošās skolās.
Zaiga Blaua,
LLKC Limbažu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru