Ķiploki Ogrē pulcē interesentus no visas Latvijas
LLKC Ogres konsultāciju birojs organizēja izglītojošo semināru “Viss par ķiploku audzēšanu”. Tēmas aktualitāte ir novērota gan Latvijas tirgū, gan pēc citur organizēto līdzīgo pasākumu apmeklētības. Pēc dalībnieku skaita arī šoreiz secināms, ka tā tas tiešām ir, jo no dažādām Latvijas vietām bija ieradušies teju 40 dalībnieki.
Augsta uzturvērtība un tajā pašā laikā ļoti maz kaloriju, – tas ir ķiploks, kuram jau tūkstošiem gadu piedēvē ārstnieciskas īpašības, kas šobrīd ir pierādītas arī zinātniski. Ķiploki satur mangānu, B6 un C vitamīnus, selēnu, šķiedrvielas, kā arī kalciju, varu, kāliju, fosforu, dzelzi un B1 vitamīnu, patiesībā tie satur mazliet gandrīz no visa, kas jums ir nepieciešams.
LLKC vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils visas dienas garumā semināra apmeklētājiem deva vērtīgus padomus par ķiploku audzēšanas īpatnībām un pamatlietām, kam būtu jāpievērš vērība. Tika akcentēts tas, ka, lai kvalitatīvi audzētu jebkuru augu, ir nepieciešams izpētīt augsni, veikt agroķīmiskās analīzes. Tas palīdzēs saprast, kā rīkoties dažādās situācijās, lai panāktu efektīvu un ilgtspējīgu rezultātu. Dalībnieki par speciālista sniegto informāciju pēc pasākuma izteicās ļoti pozitīvi.
Semināra otrā diena bija vairāk veltīta praktiskām lietām. To ievadīja Māris Linde no SIA “Api Agro”. Uzņēmums ir attīstības sākuma stadijā, taču ar mērķi attīstīties, apvienojoties ar citiem ķiploku audzētājiem, iekarot ārzemju tirgus daļas. Māris pats audzē ķiplokus, taču, lai veiksmīgāk slēgtu līgumus, ir nepieciešami lielāki apjomi, kvalitāte un laba sadarbība starp visiem iesaistītajiem.
Māris Zaķis no SIA “Metālcehs” iepazīstināja ar savu uzņēmumu, kurā tiek radīti dažādi tehnoloģiski risinājumi no metāla, tajā skaitā arī ķiploku stādīšanas un priekšattīrīšanas iekārtas. Zīmīgi, ka Māris nav tikai iekārtu ražotājs, bet pats arī nodarbojas ar ķiploku audzēšanu, līdz ar to visi agregāti pirms piedāvājuma tirgū tiek izmēģināti un pielietoti savā laukā.
Pēcpusdienā semināra dalībnieki devās uz SIA “Golden Garlic” ķiploku laukiem Ropažu novadā, kur viņus sagaidīja uzņēmuma pārstāvis Artis Cīrulis ar demonstrācijai līdzatvesto ķiploku stādītāju. No saimnieka uzzinājām, ka saimniecībā jau kopš 2013. gada audzē ķiplokus aptuveni 10 ha platībā. Tagad lauki apstādīti ar šķirni ‘Ļubaša’. Iepriekš mēģināts audzēt arī šķirnes no Francijas, taču tās izrādījās Latvijas apstākļiem nepiemērotas. Ķiploku ziedus lauž manuāli, kas, kā saimnieks uzsvēra, ir svarīgs process, lai raža būtu par vismaz 30% lielāka.
“Golden Garlic” pārstāvis vairākkārt uzsvēra, ka nav viens pareizais veids ķiploku audzēšanā. Atslēga esot agronoms, ar kuru jāstrādā kopā – jāsastāda audzēšanas programmas saskaņā ar augšņu agroķīmiskajām analīzēm, ko iepriekš uzsvēra arī dārzkopības speciālists M. Narvils. Katrs lauks un apstākļi ir dažādi, katru gadu tiek gūta arvien jauna pieredze. Pērn iegūta reāla pieredze ķiploku laistīšanā, kas devusi labu rezultātu, – raža padevās ļoti bagāta pat sausā gadā. A. Cīrulis iesaka semināra dalībniekiem, kas vēl tikai plāno sākt audzēt ķiplokus, uzmanīties, jo tirgū sastopams arī inficēts sēklas materiāls, kas sabojās visu jau pašā pamatā. Kā arī pirmajā gadā nevajadzētu ņemt dārgāko stādmateriālu un uzreiz neapstādīt vairākus hektārus – tādējādi minimizējot risku, jo sēklas materiāls un pieļautās kļūdas var izmaksāt dārgi. SIA “Golden Garlic” sadarbības partneri Latvijā ir “Rimi” un “Maxima” veikalu tīkli, lieli klienti ir arī citviet Eiropā, jo daudzās valstīs Latvijas ķiplokus novērtē un atzīst par ļoti labiem. Visa produkcija tiekot iztirgota jau līdz janvāra vidum.
Izrādījās, ka dažiem pasākuma dalībniekiem jau ir bijusi sadarbība ar apmeklējamo saimniecību sēklas materiāla iegādē, un pēc savstarpējām sarunām noskaidrots, ka sadarbība noteikti vēl turpināsies.
Lai izdodas bagātināt Latvijas ķiploku ražu visiem, kuri guva jaunas un papildināja esošās zināšanas seminārā, kā arī dalījās savā pieredzē divu dienu garumā!
Agris Veļiks,
LLKC Ogres biroja lauku attīstības konsultants
Pievienot komentāru