Mājražotāji apmeklē Ķiploku festivālu Igaunijā
Gulbenes novada mājražotāji augusta vidū devās uz Ķiploku festivālu Kuremā, Igaunijā. Festivālu jau divpadsmito gadu organizē Jegevas apriņķa zemnieku biedrība un tās vadītājs Rauls Sodula. Jegeva ir aukstākā vieta Igaunijā, šajā apriņķi ir ķiploku audzēšanai labvēlīgi laika apstākļi un daudz ķiploku audzētāju. Lai lepotos ar labo ražu un piedāvātu to citiem, no mājražotāju tirdziņa iesākumā Ķiploku festivāls ir izaudzis līdz vērienīgam pasākumam. Gulbenes novada mājražotāji devās lūkot, kā kaimiņos notiek ķiploku tirdzniecība un kādus jaunus produktus piedāvā audzētāji.
Festivālā galvenais produkts ir ķiploks. Iegādājami ķiploki skaistās, pītās virtenēs, marinēti ķiploki, ķiploku pesto, ķiploku pulveris un čipsi, ķiploki ar mīksto sieru, ar biezpienu, ķiploku konfektes un šokolādes, dažādas mērces ar ķiploku piedevām.
Protams, arī Igaunijas superēdiens – “Melnais ķiploks”. Tā sastāvs ir ķiploki, siltums, laiks un mīlestība. Vietējie igauņu uzņēmēji nedēļām ilgi siltā un mitrā vidē cep ķiplokus. Rezultātā rodas brīnišķīgs, salds produkts, tas līdzinās mīkstam žāvētam auglim ar smalku karameļu aromātu un skābeni salda sīrupa garšu. Melnais ķiploks nesatur glutēnu, tam nav pievienots cukurs, produkts var tikt daudzveidīgi izmantots dažādu ēdienu gatavošanā vai kā uzkoda.
Festivāla organizatori pircēju un atpūtas baudītāju piesaistei visas dienas garumā bija sarūpējuši četras skatuves ar populāru mākslinieku piedalīšanos, bērniem bija iespēja vizināties karuseļos un piedalīties izjādēs ar zirgiem un ponijiem. Helihopters veica izklaides lidojumus interesentiem tuvākajā apkārtnē virs skaistā Kuremā ezera. Ēdināšanas zonā bija liela ēdienu izvēle, taču ķiploki īpašā marinādē bija pieejami neierobežotā daudzumā, kā jau Ķiploku festivālā tas pieklājas. Tirdziņā varēja iegādāties arī slavenos Peipusa sīpolus, medu, sierus, desas un citus izstrādājumus.
Festivāla ietvaros tika organizēts arī lielākā izaudzētā ķiploka konkurss – šogad platākajā vietā tā diametrs bija 9,32 centimetri.
Gulbeniešu atziņas pēc Ķiploku festivāla apmeklējuma: vai nu jāaudzē daudz ķiploku un jāsadarbojas kopējai saražotā realizācijai, vai jārada pievienotā vērtība ar savu īpašo odziņu.
Ķiploku festivāla apmeklējums notika projekta “Mājražotāju produkcijas dažādošanas iespējas” ietvaros.
Anita Rozenberga,
Gulbenes novada lauku attīstības konsultante
Foto: Inga Freimane, Gints Rozenbergs
Pievienot komentāru