Mājražotāji gūst pieredzi Jaunjelgavas novadā
Liela bija atsaucība LLKC Jēkabpils biroja septembrī organizētajam pieredzes braucienam uz kaimiņu – Jaunjelgavas novadu. Braucienā piedalījās Jēkabpils apkārtnes novadu mājražotāji un interesenti. Mājražotāju grupas dalībnieki jau vairakkārt pulcējušies informatīvos semināros vai apmeklējuši vietējos mājražotājus, un šoreiz vēlējās paskatīties, kā veicas kaimiņu novadā.
Staburaga pagasta mājās “Jaunie Trīskantnieki” sagaida Alda Paura. Viņa pievērsusies vienai no latviskākajām nodarbēm – maizes cepšanai un saimniecībai izvēlējusies skanīgu nosaukumu SIA “Sēļu zeme”. Vispirms uzzinām, kā tiek cepta bioloģiska rudzu maize, kādas sastāvdaļas tiek lietotas. Lai tā būtu bioloģiska, jāievēro vairāki ierobežojumi, tādēļ jādomā, kur iegādāties ķimenes, sāli, raugu. Alda ir arī biedrības “Aizkraukles rajona partnerība” vadītāja, tāpēc maizes cepšana notiek tikai brīvdienās un pirmdienas rītā, kooperējoties ar citiem ražotājiem, maize tiek vesta uz Rīgu. Saimniecībā kopā ar vīru jāveic arī citi darbi. 16 ha platībā tiek audzēti cietes kartupeļi. Lai izaudzētu bioloģiskus kartupeļus atbilstoši Alojas cietes rūpnīcas prasībām, jāievēro īpaša tehnoloģija, daudz jāmācās un jāzina. No Vācijas saimniecībā tika ievesti gaļas liellopi, tagad to ir krietns pulks, arī par tiem ir jārūpējas. Izrādot saimniecību, Alda pastāsta par īstenotājiem projektiem, labo sadarbību ar Altum. Iedrošinot ar savu pieredzi, viņa aicina arī pārējos nebaidīties, rakstīt projektus un attīstīt savas saimniecības.
Seko iepazīšanās ar SIA “Berico” jeb Jāņa kūpinātavas produkciju. Jānis Bērziņš ir pazīstams dažādu mājas kūpinājumu meistars. Viņa mājražošanas uzņēmums Seces pagastā kūpina Latvijā audzētas zivis ar tradicionālām metodēm, tās var nopirkt izbraukuma tirdzniecībā. Degustācijā brauciena dalībniekiem ir iespēja nogaršot turpat Seces pagastā audzētus kūpinātus samus. Kūpinātavai izveidojusies laba sadarbība ar Seces zivjaudzētājiem.
Netālajā Daudzeses pagastā “Balseros” saimnieko mājražotāja Solveiga Laizāne. Viņa savu uzņēmējdarbību ar LEADER projektu un Altum atbalstu uzsākusi nesen – 2018. gadā. Pirms tam tika nodibināts uzņēmums SIA “B4STAR”. Tagad jau iegūta atpazīstamība, produkcija iecienīta, braucot ciemos uz ārzemēm, jo ir vakuuma iepakojumā. Produkcijas klāsts ir ļoti plašs: kūpināta cūkgaļa, desas – arī ar dzērvenēm, sālīts speķis, arī kūpināta vistas gaļa. Solveiga dalās savā pieredzē: “Produkcija ir dabiska, to ēd arī mana ģimene, sagatavoju pēc savām garšas izjūtām un cilvēku vēlmēm.” Produkcija tiek tirgota Aizkraukles, Neretas un citos tirgos. Daudz tiek ieguldīts attīstībā un apkārtnes sakopšanā
Dodamies uz Daudzevas ciema “Gundegu” mājām, kur saimnieko Agrita Laizāne. Ieejot teritorijā, apņem ziedu un dažādu augu daudzveidība. Daiļdārzs “Gundegas” kļuvis par iecienītu tūrisma objektu un iedvesmas avotu, atzīts ne tikai Jaunjelgavas novadā, bet arī Latvijā par vienu no skaistākajiem. Teritorija pārdomāti saplānota, aiz skaistajiem stādījumiem paslēpta saimnieciskā zona. Te vairākās siltumnīcās aug dārzeņi. Saimniece dalās mazajos noslēpumos par to audzēšanu.
Brauciena dalībniekiem iedvesmas un ideju pilna diena. Apmeklējot mājražotājus, nevarēja neiebraukt Seces centrā Mācītājmājā – lielā, vēsturiski daudz cietušā ēkā, kuru atjauno un aktīvi darbojas Inese Bluķe. Viņa konkursā “Laukiem būt!” iegūto naudu ieguldījusi savā uzņēmējdarbībā – šūšanas darbnīcas pilnveidošanā. Viņa ir arī Seces pagasta biedrības “TREJdeviņi pūri” vadītāja. Lielajā ēkā šobrīd iekārtotas dažas telpas. Inese izveidojusi radošu darbnīcu, kur gan ar senatnīgām, gan mūsdienu modernām šujmašīnām un sietspiedes apdruku izgatavo personalizētus auduma maisiņus, somas, apģērbus un daudzas citas lietas. Sevišķu ievērību viņa guvusi ar tautastērpu šūšanu gan kolektīviem, gan privāti. Arī brauciena dalībnieki pieraksta viņas telefona numuru. Inesei vēl ir daudz ideju un daudz darba nākotnē.
Brauciens notika VLT pasākumu ietvaros.
Anita Putka,
LLKC Jēkabpils biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru