Alūksnes un Balvu jaunieši vēlas gūt zināšanas uzņēmējdarbībā
Katru gadu atrodas jaunieši, kuri vēlas iegūt zināšanas uzņēmējdarbības uzsākšanā un attīstīšanā. Lai būtu iespēja sarīkot pilnvērtīgu un interesantu pasākumu gan jauniešiem, gan lektoriem, šogad apvienojās Alūksnes un Balvu nodaļu jaunieši.
Plānojot mācību procesu, viens no svarīgākajiem momentiem ir pieredzes apmaiņa, kas notiek visu mācību garumā, uzklausot zinošus un pieredzējušus lektorus, bet ļoti būtiski ir gūt pieredzi pie uzņēmējiem viņu darbības teritorijā. Šogad pieredzes brauciens tika organizēts uzreiz pēc mācībām par idejas ģenerēšanu, kur savā pieredzē dalījās uzņēmēja, biznesa un sociālo projektu vadītāja Marika Rudzīte Griķe.
Apmeklēti tika gados jauni dažādu nozaru uzņēmēji Alūksnes, Apes un Viļakas novados.
Pirmais apskates objekts bija SIA “Stick withs us”, kura īpašniece Nadīna Dudare atgriezusies no Rīgas savā dzimtajā Alūksnē, lai sāktu uzņēmējdarbību grafiskā dizaina jomā. Izmantojot LEADER finansējumu, tika iegādātas ražošanas iekārtas, lai varētu palielināt dizaina un atstarojošu velouzlīmju ražošanu. Tagad plānā ir paplašināt savu piedāvājumu. “Darba pietiek,” tā saka uzņēmēja.
Tālāk devāmies uz pierobežas pilsētu Api, kur savu uzņēmumu SIA “TTR Company” ir atvēris Nauris Teters, kurš savulaik ir piedalījies konkursā “Laukiem būt!”. Uzņēmums ir izvietots bijušajās Apes profesionāli tehniskās skolas telpās un nodarbojas ar metāla konstrukciju, to sastāvdaļu ražošanu un pulverkrāsošanu. Uzņēmējdarbības uzsākšanai tika izmantots ELFLA finansējums, startējot pasākumā “Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai (ietverot ar lauksaimniecību nesaistītu darbību dažādošanu)” un piedaloties Alūksnes lauku partnerības izsludinātajā LEADER projektā. Nauris atzīst, ka atvaļinājumā gan neesot bijis, bet ir gandarīts, ka strādā sev.
Apē bija jāsatiek arī dizaina zīmola “Zīle” īpašniece Aiva Zīle, kuras savdabīgie un individuālie apģērbi balstās idejā par materiālu otrreizēju izmantošanu (upcycling). Viņas stāstījums un motivācija darboties “zaļi” lika aizdomāties nākotnes virzienā visus klātesošos. Aiva ir ne tikai laba dizainere, bet arī brīnišķīga saimniece. Baudot, viņas gatavoto maltīti, jaunieši atzina, ka var gūt sāta sajūtu un labi paēst arī ar veģetāru ēdienu.
Labi iestiprinājušies, devāmies uz Viļakas novada Susāju pagastu, kur vienkopus atrodas divu brāļu – Andreja un Kārļa Mieriņu – saimniecības. Mūs sagaidīja Andrejs, kurš dalījās pieredzē dažādās lauksaimniecības nozarēs – graudkopībā, gaļas liellopu audzēšanā, truškopībā, putnkopībā un produkcijas pievienotās vērtības radīšanā, izveidojot mazo dzīvnieku kautuvi. Lai izprastu procesus, kas ir svarīgi, darbojoties lopkopībā, Andrejs zināšanu papildināšanai šogad Smiltenes tehnikumā ieguva kvalifikāciju – veterinārārsta asistents. Arī šo saimniecību attīstībai ir piesaistījis finansējumu, izmantojot LAP pasākumus.
Jauniešu atsauksmes par gūto daudzveidīgo pieredzi, izteiktajām atziņām un labi pavadīto dienu bija ļoti pozitīvas. Kas var būt labāks par to, kā darīt to, kas patīk un vēl nopelnīt!
Sarmīte Svilāne,
LLKC Alūksnes konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru