Mācības, kas ne tikai izglīto, bet arī iedvesmo

GalerijaPrint

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Cēsu un Gulbenes nodaļas 20. septembrī organizēja informatīvās dienas jauniešiem vecumā no 18 līdz 40 gadiem, lai informētu par aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” būtību, mērķiem, iepriekšējos gados paveikto, kā arī plānoto darbu 2019. gadā.

Pasākumā ar savu uzņēmējdarbības pieredzi dalījās pagājušā gada mācību un konkursa dalībniece, “Mans šūšanas plānotājs” autore Aiva Nebare, kā arī Māris Skujiņš – konkursa “Laukiem būt!” iepriekšējā gada pirmās vietas ieguvējs kategorijā “Uzņēmējdarbības ideja nelauksaimniecības nozarē – pakalpojumu sniegšanā”. Kā savā feisbuka lapā rakstīja pats Māris: “Šogad stafete nodota jauniem cīkstoņiem!” Tieši Māra pieredzes stāsts jauniešus iedrošināja un iedvesmoja visvairāk, kā rezultātā visi kā viens bija gatavi uzsākt mācības.

Mācības sākās 18. oktobrī un ilga tieši četras nedēļas. Pirmo mācību dienu jaunieši sāka ar idejas ģenerēšanu un definēšanu, izspēlējot dažādas ideju ģenerēšanas spēles un strādājot grupās. Dienas otrajā daļā jaunieši apguva uzņēmējdarbības pamatus, kā arī mēģināja izvēlēties savai biznesa idejai vispiemērotāko uzņēmējdarbības formu zinoša uzņēmējdarbības konsultanta, jurista pavadībā. Otrās mācību dienas tēma bija tirgus analīze. Profesore, HESPI pētniece Maira Leščevica jauniešiem mācīja, kā savam produktam vai pakalpojumam noteikt mērķauditoriju, izvērtēt konkurentus, potenciālos sadarbības partnerus, kā arī iepazīstināja ar iespējamajiem riskiem un pretriska pasākumiem. Lai arī dienas tēma bija gana nopietna un svarīga, neizpalika arī praktiska darbošanās, ko jaunieši atzina par ļoti vērtīgu un interesantu. Arī nākamajā mācību dienā ar mums kopā bija Maira, taču šajā dienā viņa jauniešus iepazīstināja ar aktualitātēm mārketinga un reklāmas jomā, kā arī palīdzēja izvēlēties piemērotākos mārketinga instrumentus un reklamēšanās veidus atkarībā no izvēlētā uzņēmējdarbības veida un tā specifikas. Vēl šajā dienā LLKC Cēsu konsultāciju biroja galvenā grāmatvede Inga Ezergaile jauniešus iepazīstināja ar grāmatvedības pamatiem, lai jaunieši būtu gatavi ceturtajai mācību dienai, kurā bija jāveic finanšu plānošana ALTUM Vidzemes reģiona vadītājas Olitas Untālas pavadībā. Vēl pirms finanšu plānošanas jauniešiem bija iespēja apgūt, kas ir biznesa plāns, tā būtību, sastāvdaļas un veidošanu. Finanšu plānošanas ietvaros jauniešiem bija nodarbība par ieņēmumu un izdevumu analīzi, kā arī naudas plūsmas sastādīšanu. Piektajā, mācības noslēdzošajā dienā, jaunieši beidza finanšu plānošanu, veicot saimniecisko rezultātu aprēķināšanu un analīzi. Šīs bija tās tēmas un nodarbības, kurās jaunieši jau jutās visbrīvāk un ļoti aktīvi diskutēja par savām idejām. Ne velti, noslēdzoties mācībām, dalībnieks Toms Nīmanis dalījās savās sajūtās: “Ļoti patika atvērtais forums un diskusijas, kuras veidojās, idejas iztirzājot. Arī lektoru izvēle ar praktisko pieredzi bija lieliska.” Tālāk sekoja informācija par aktuālajiem finansējuma piesaistīšanas instrumentiem lauku teritorijās un dienas noslēgumā bija iespēja apgūt prezentēšanas prasmes, kas noderēja ne tikai savas idejas prezentēšanai, noslēdzot mācības, bet noderēs arī vēlāk, startējot konkursā.

Pēc piecu dienu mācībām, 13. novembrī, jaunieši prezentēja savas biznesa idejas. Jaunieši prezentācijām bija gatavojušies ļoti rūpīgi un apzinīgi, laikus iesūtot savas projekta idejas formas, kā arī iespēju robežās sagatavojot prototipus savam produktam vai pakalpojumam. Bija patiess prieks vērot jauniešu prezentācijas un apzināties, ka to visu viņi ir paveikuši tik īsā laikā. Jauniešu prezentācijas vērtēja žūrija trīs dalībnieku sastāvā – LLKC Cēsu konsultāciju biroja vadītāja Dace Kalniņa, uzņēmējdarbības konsultante Zane Zirne, kā arī Linda Šteinberga, LIAA Valmieras biznesa inkubatora vecākā projektu vadītāja. Domāju, ka liels ieguvums dalībniekiem bija ne tikai žūrijas sniegtie padomi, bet arī dalībniekiem pašiem savā starpā izteiktie komentāri un ieteikumi, kas izskanēja katras prezentācijas noslēgumā. Aizstāvēšana savā lokā, manuprāt, bija lielisks treniņš “Laukiem būt!” konkursam. Šī bija tā diena, kad ne tikai mēs vērtējām dalībniekus, bet arī paši dalībnieki vērtēja savu ieguvumu no šī pasākuma. Bija patiess prieks dzirdēt, kad Anete Anna Cūberga pauda, ka tieši mācībās iegūtā pieredze viņai ir devusi motivāciju un iedrošinājusi neapstāties un dibināt savu uzņēmumu, savukārt Ilona Rāviete atzina, ka mācības viņai sniegušas vērtīgu iespēju savu uzņēmējdarbības ideju pavirzīt krietnu soli uz priekšu, kā arī saprast tālākos soļus turpmākai attīstībai. Arī Madara Bauere atzina, ka mācības devušas ne tikai jaunas zināšanas visās apskatītajās tēmās, bet vēl bez tā šis bijis kā tāds atspēriena punkts kaut kā sava uzsākšanai. Un beidzot ar reģistrēšanos un grāmatvedību, kas, kā izrādās, nav nemaz tik sarežģīti! Vajag vienkārši sākt un darīt, un tad jau viss notiks. Madara gan neatcerējās kurš, bet viens no pasniedzējiem esot teicis, ka nevajag baidīties, jo nauda nāks un ies, tātad vienīgais, ko varot patiešām pazaudēt, ir pašu laiks, bet kā var pazaudēt laiku, ja dara to, kas patīk?

Mācības noslēdzot, visi kopīgi devāmies pieredzes apmaiņas braucienā pie veiksmīgiem uzņēmējiem. Lai pieredzes brauciens dalībniekiem sniegtu pēc iespējas vairāk, mācību laikā veicām aptauju, lai saprastu, kas tieši jauniešiem visvairāk interesētu. Apkopojot jauniešu vēlmes, devāmies maršrutā – Mājas kokos pie Niniera ezera, zemnieku saimniecība “Oši”, kas nodarbojas ar ogu un augļu pārstrādi, kas iegūti no sava augļu dārza, Ervīna Labanovska uzņēmums “Birzī”, viesu māja “Mīlmaņi” un noslēgumā zemnieku saimniecība “Vec – Pāpani”, kurā ne tikai audzē avenes un ābolus, bet arī ražo vīnus un augļu, dārzeņu čipsus.

Pēc brauciena dalībniece Elīna Ziemele teica: “Bija patiess prieks par iespēju apciemot uzņēmējus, jo tas paplašināja manu redzesloku – cik cilvēki ir dažādi, cik dažādas ir jomas, kurās viņi darbojas un sasniedz rezultātus! Tas ir iedvesmojoši! Ļoti vērtīgi ieklausīties viņu padomos un paldies tiem, kuri atklāja arī savas kļūdas!” Savukārt ģimenes uzņēmuma “Ieber.lv” pārstāve Agnese Gaidelione priecājās par lielisko iespēju, par pasākumu sakot: “Lielisks, jo paplašināja zināšanas, deva iespējas dibināt jaunus kontaktus un tikt pie sadarbības partneriem.”

Noslēguma dienā Alise Greiziņa teica: ”Paldies par vērtīgajām mācībām, kontaktiem un pieredzes apmaiņu, kā arī paldies, ka visas dienas rūpējāties par mūsu labsajūtu – sagaidījāt ar karstu kafiju un garšīgām pusdienām!” Savukārt es no savas puses gribu teikt lielu paldies jauniešiem. Paldies par to, ka viņi ir un  ka viņi grib darīt! Un ar mācībām jau viss nebeidzas, jo priekšā mums vēl ir individuālās konsultācijas un gatavošanās konkursam. Lai mums visiem izdodas!

 

Pasākums īstenots Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” ietvaros.

 

Zane Zirne,

LLKC Cēsu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru