Pēc pieredzes pie Zemgales uzņēmējiem
LLKC Saldus birojs organizēja pieredzes apmaiņas braucienu mājražotājiem pie Zemgales uzņēmējiem. Brauciena laikā bija iespēja smelties iedvesmu un gūt pieredzi lauksaimniecības ražošanas blakusproduktu pārstrādē, inovatīvu produktu ražošanā, sortimenta veidošānā un uzzināt par realziācijas iespējām. Braucienā piedalījās lauku uzņēmēji un interesenti no Saldus un Brocēnu novadiem.
Pieredzes apmaiņas brauciena laikā apmeklējām trīs uzņēmējus Aucē, Tērvetes un Vilces pagastos.
SIA “Bestberry” Aucē nu jau 9 ha platībā bioloģiski audzē irbenes, kas ir lielākais irbeņu ogulāju stādījums Eiropā. SIA “Bestberry” arī veic irbeņu produktu pārstrādi un ražo septiņus dažādus, inovatīvus un veselīgus produktu veidus. Uzņēmējs Māris Šermuks irbeņu audzēšanu uzsāka pirms septiņiem gadiem, iestādot pirmo hektāru. Sadarbībā ar zinātniekiem no LLU un Kauņas Tehnoloģiju universitātes tiek radīti produkti skaistumam un veselībai. Nepārtraukti tiek strādāts pie jaunu, radošu ideju īstenošanas, lai paplašinātu produktu veidus. Šobrīd tiek ražota irbeņu sēklu eļļa, irbeņu ogu pulveris, t. sk. kapsulās, irbeņu mizas tinktūra, sula un balzams. Jaunākie produkti ir irbeņu ogu pulveris ar medu, stumbra miza tējai, kaltētas irbeņu sēklas, pumpuru ekstrakts. Visus produktus var iegādāties saimniecībā uz vietas, Kalnciema tirdziņā, pasūtīt pa tālruni un Rīgā homeopātiskajā aptiekā. Saimnieks ar lielu aizrautību stāsta par irbeņu ogu bioloģiskajām īpašībām, produktu pareizu pielietojumu un iedarbību uz cilvēka veselību.
SIA “Tērvetes maize” maizes ceptuvē saimnieko maiznieks Jānis Kurpnieks ar 20 gadu pieredzi maizes cepšanā. Lielāko pieredzi maiznieks ir ieguvis maizes ceptuvē “Lāči”, kur nostrādāja 15 gadus. Pirms gada izveidoja nelielu maizes ceptuvi vecāku mājās Tērvetes pagastā. Maize tiek cepta ar dabīgo ieraugu ar skujkoku malku kurināmā maizes krāsnī. Pēc paša radītajām receptēm viņš cep 12 dažādus maizes veidus, tai skaitā veselīgus gardumus – augļu un ogu rudzu maizi, ko var ēst smalkmaizīšu vietā, kā arī mūsdienās tik pieprasīto bezmiltu maizi, maizi ar ķiplokiem, žāvētiem augļiem un dažādām sēkliņam. Piedāvājumā ir dažādu veidu rupjmaize ar šķeltajiem rudzu graudiem un rudzu saldskābmaize. Maizes sastāvā nav kviešu miltu, un tas mūsdienās ir liels retums. Rudzu maizei izmanto tikai dabīgas izejvielas, pašu gatavotu ieraugu, ko iegūst no abrkaša. Kopā ar maiznieku brauciena dalībnieki katrs varēja izveidot baltmaizes klaipiņu, kas tika izcepts, kamēr klausījāmies interesanto stāstījumu. Saimnieks neskopojās ar padomiem un dalījās pieredzē dažādos maizes cepšanas knifiņos.
Ciemojāmies pie Lolitas Duges “Piparmētru namiņā” Vilces pagastā. Lolitas aizraušanās ar piparmētrām radās nejauši, un kopš 2013. gada ir izveidojusies interesanta nodarbe. Šai laikā īstenoti pieci LEADER projekti un izstrādāti vairāk kā 16 jauni, inovatīvi produkti. Saimniecībā tiek audzētas 30 veidu mētras, no kurām gatavo ne tikai tējas, bet arī piparmētru sīrupus ar plūmju un upeņu sulām, piparmētru maršmelovus jeb zefīrus, bezē, šokolādes cepumus, piparmētras medū, dažādas šokolādes ar piparmētrām un arī kosmētikas līdzekļus – sejas toniku, lūpu balzamu, piparmētru eļļu, piparmētru ziepes un smaržmaisiņus. “Piparmētru namiņā” labprāt tiek uzņemtas arī tūristu grupas. Skaistā, sakoptā vide un saimnieces aizrautīgais stāstījums aicināt aicina vēlreiz turp atgriezties un baudīt tur ražotos gardumus un tējas.
Apmeklētās saimniecības un uzņēmumi pierāda to, ka, ja cilvēks ir radošs un vēlas darboties, arī laukos var strādāt un gūt labumu.
Sarunās ar grupas dalībniekiem sajutu un uzzināju, cik iedvesmojoši ir šādi braucieni un idejas, ko gūst. Pamatatziņa – ja dari to, kas patīk, tad viss izdosies! To arī novēlam uzņēmējiem, lai dzimst jaunas idejas jauniem produktiem, un iesāktais darbs veiksmīgi turpinās!
Saimniecību apmeklējumi tika nodrošināti Latvijas Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem” ietvaros, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.
Anita Bērziņa,
LLKC Saldus biroja vadītāja
Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests
Pievienot komentāru