Zināšanas un pieredzi gūst Bauskas puses putnkopji

GalerijaPrint

Ar tiešām lielu dalībnieku interesi jūnija sākumā Vecumniekos aizvadīts pieredzes apmaiņas brauciens putnkopībā. Tā dalībnieki šo iespēju gaidīja jau kopš februāra, kad pēc izietām mācībām par putnkopības niansēm, pandēmija tālāku izglītošanās procesu apturēja.

Lauku konsultāciju un izglītības centra Bauskas biroja rīkotajā pieredzes apmaiņas braucienā piedalījās jau esošu saimniecību pārstāvji, kā arī jaunie lauksaimnieki, kuri tikai uzsāk saimniekošanu putnkopības jomā. 

Mācības vadīja Māra Butka un Zane Rostokina. Tēma – kvalitatīvas un ekonomiski izdevīgas lopkopības produkcijas ražošana putnkopībā. Divu dienu laikā tik apgūta programma ar sekojošu saturu:

  • Dzīvnieku audzēšana un turēšana kvalitatīvas produkcijas ieguvei.
  • Dzīvnieku ēdināšanas pamatprincipi un barības veidu nozīme dzīvnieku ēdināšanā.
  • Produkcijas kvalitātes rādītāji un tos ietekmējošie faktori.
  • Ražošanas izmaksu aprēķināšana saimniecībās.
  • Lopkopības produkcijas ražošanas organizācija saimniecībā.
  • Lopbarības kvalitātes novērtēšana.
  • Produkcijas kvalitātes nodrošināšanas organizācija saimniecībā.

Mācību gaitā dalībnieki izteica vēlēšanos apmeklēt klātienē  ražojošas putnkopības saimniecības un ieraudzīt praksē to, kas kursa ietvaros gūts ar lektoru stāstītā, ekrāna un drukātā materiāla stapniecību. Jo labāk ir vienreiz redzēt, nekā desmit reižu dzirdēt. Pateicoties atsaucīgajām lektorēm, kuras ieteica mums labas putnkopības saimniecības, kuras būtu vērts apmeklēt, arī nolēmām rīkot pieredzes apmaiņas braucienu.

Saimniecību apmeklējuma tēmas bija: dzīvnieku ēdināšana, ražības, veselības un ilgmūžības nodrošināšana putnkopībā.

Zemnieku saimniecību “Pumpenes” atrodas Ogres novadā, Taurupes pagastā. To vada Brigita Savina. Viņa parādīja un pastāstīja par savu saimniecību, kā arī atbildēja uz daudzajiem jautājumiem. Saimniecība ir bioloģiski sertificēta un nodarbojas ar lopkopību un graudkopību. Te tiek turēti broileri, zosis, pīles un dējējvistas, kā arī gaļas liellopi. Saimniecībā ir arī sava putnu kautuve un tiek būvēta jauna kūts broileru audzēšanai.

Saimniecība “Tālavas” atrodas Ķeguma novadā, Birzgales pagastā. To vada Inta Vesere. Īpašums atrodas skaistā vietā Daugavas krastā. Inta mūs laipni uzņēma un pastāstīja par savu saimniecību. Pamata nodarbošanās ir apzaļumošanas pakalpojumu sniegšana, līdz ar to saimniecības teritorijā ir sastopami visdažādākie augi, bet ar putnkopību nodarbojas trīs gadus. Tiek turētas 18 šķirņu vistas, kā arī zosis un pīles. Daudz uzzinājām par olu inkubāciju un cāļu audzēšanu.

Zemnieku saimniecību “Vilciņi” atrodas Viesītes novadā, Saukas pagastā. To vada Sabīne Zupa. Saimniecībā tiek turētas dažādu šķirņu vistas, broileri, zosis, pīles un pērļu vistas. Šeit mēs redzējām, kā putnkopība ir sasaistīta ar lauku tūrismu. Mūs uzcienāja ar vārītām olām. Degustējām pīļu, vistu un pērļu vistu olas. Varēja iegādāties olas inkubēšanai un putnu barību.

Saimniecība “Roņuki” darbojas Vecumnieku novadā, Stelpes pagastā. To vada Māris Lasmanis. Saimniecībā tiek turēts ap 350 vistu, kā arī pīles. Šeit uzzinājām, kā mazā tipa saimniecībā notiek putnu barošana un kā tiek realizēta putnkopības produkcija.

Noslēgumā visiem tika izdalīti Apliecinājumi par mācību beigšanu, un pēc skaisti pavadītās dienas devāmies mājup.

Paldies visiem dalībniekiem par atsaucību un saimniecībām, par uzņemšanu.

Mācības rīkotas LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi”, LAD līguma Nr. LAD131118/P44. Saimniecību apmeklējumi organizēti LAP 2014.-2020. apakšpasākumā “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana ”, LAD līguma Nr. LAD011018/P43.

 

Kristaps Stallīts,

LLKC Bauskas nodaļas lauku attīstības konsultants

 

Foto: Kristaps Stallīts

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olas degustēšanai (vista, pīle, pērļu vista)

Foto galerija: 

Pievienot komentāru