Braucam mācīties uz Sēliju
Gada sākumā LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja rīkotais seminārs par vietējā tūrisma un amatniecības uzsākšanu un veicināšanu guva atsaucību un raisīja diskusijas. Lektori – pieredzējuši tūrisma un amatniecības jomas pārstāvji: Mārīte Pole, Jānis Dzimtais, Daina Alužāne, Santa Šmite – dalījās pieredzē un iepazīstināja ar tūrisma aktivitātēm, to popularizēšanas iespējām un sadarbību kopēju produktu veidošanā.
Šī gada laikā daudz kas noticis, arī pašlaik tiek organizēti interesanti pasākumi. 11. un 12. septembrī Jēkabpils novadā un Sēlijā notiek “Mājas kafejnīcu dienas” ar aicinājumu nobaudīt abos Daugavas krastos galdā celto mielastu “Gards pa kreisu, gards pa labu” un iepazīt saimnieku viesmīlību. Kultūrvēsturiskais Sēlijas novads pēdējā laikā ieguvis plašu atpazīstamību. Projektā “Sēlijas salas” – tematiskais tūrisms mazajās lauku apdzīvotajās vietās kā ekonomiskās un sociālās izaugsmes veicinātājs Sēlijā” – tika izveidotas un patlaban darbojas 17 mazo apdzīvoto vietu kopienas, kas veido savu unikālo tūrisma produktu. Gada sākumā tika nodibināta biedrība "Kopienu sadarbības tīkls "Sēlijas salas"". Visas vasaras garumā tā apkopoja iedzīvotāju viedokļus par Sēlijas simboliem, vērtībām un to, kādam jābūt vēsturiskās zemes ģerbonim. Savukārt jūnijā tika paziņoti pirmie 12 Latvijas ciemi, kas ieguvuši atpazīstamības zīmi “Viedais ciems”, to vidū trīs ir Sēlijas ciemi – Bebrene, Gārsene un Kaldabruņa. LU lektore Gunta Lukstiņa pretendentiem vēlēja: “Latvija dzīvos, ja katra vieta dzīvos, ja katra vieta būs vieda un katrā vietā būs viedi ciemi. Braucam cits pie cita un mācāmies, esam radoši!”
Jēkabpils novada interesenti 7. septembrī devās pieredzes braucienā, lai iepazītu kultūrvēsturisko Sēlijas novadu un sēļus. Elkšņu pagastā jau 12 gadus darbojas SIA “RA 5”. Tā ir neliela ražotne, kurā Jolanta Kovnacka pēc senču receptēm gatavo senu Sēlijas novada dzērienu – vairāku veidu cigoriņu kafeju. Tās sastāvā ir arī burkāni, mieži, rudzi, ozolzīles, kaņepes, apiņi. Visas izejvielas iegūst no apkaimes laukiem un mežiem. Uzņēmums nodarbojas arī ar dārzeņu, augļu, ogu pārstrādi, kā arī ar dārzeņu, ogu, sēņu un ārstniecības augu žāvēšanu.
SIA “Spāres-L” – bioloģiska saimniecība, nodarbojas ar graudkopību, graudu pārstrādi, Viesītē uzsākta bioloģisko makaronu ražošana. Saimnieki Zane un Māris Lāči iepazīstina ar jaunām idejām produkcijas dažādošanai. Sākta izmēģināt sublimēto produktu gatavošana, tiem ir virkne priekšrocību – mazs svars, ērts iepakojums, augsts uzturvielu un vitamīnu saturs, ilgs glabāšanas laiks.
Augšdaugavas novada Pilskalnes pagastā, skaistā vietā Pilskalnes Siguldiņas dabas taku tuvumā kokapstrādes darbnīcā "Urtawood" Aivars Žurila darbojas amatniecības jomā, piedāvājot dažādus personalizētus priekšmetus, virtuves piederumus, mēbeles un citus koka izstrādājumus. Brauciena dalībniekus viņš sagaida ar uzdevumu – jāatpazīst dažādu Latvijas un eksotisko koku koksne. Esam pārsteigti, ka Aivars nebūdams kokapstrādes speciālists, tik daudz paveicis četru gadu laikā.
Bebrenes pagasta “Alpaku sala” ir alpaku audzētava Sēlijā ar dažādu krāsu un raksturu alpaku saimi, par katru no tām saimniekam ir savs stāsts. Varam uzzināt dažādas nianses par šīs saimes uzturēšanu un pavairošanu. Vilnas namiņā apbrīnojam 100% alpaku vilnas dzijas un rokdarbu kvalitāti.
Dvietes pagastā apmeklējam Stapkeviču ģimenes uzņēmumu “Dvietes īstais lauku saldējums”. Uzzinām par saimniekošanu Dvietes palienē un to, kā radās doma gatavot saldējumu, degustējam dažādu garšu saldējumus.
Vēl šī diena paliks atmiņā ar grāfu putras baudīšanu Bebrenes muižā un tikšanos ar sirsnīgo un atsaucīgo Bebrenes kultūras un tūrisma organizatori Līgu Pauļuku.
Sēlijā ir, ko redzēt, ko mācīties, sēļi ir atvērti, atsaucīgi un saprotoši.
Anita Putka,
LLKC Jēkabpils konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru