Tie, kas dara, tie var!
Edgars Brokāns, “Epoxysvete” zīmola dibinātājs, ieguvis Latvijas Lauksaimniecības universitātē inženierzinātņu bakalaura grādu materiālzinātnē un kokapstrādes inženiera kvalifikāciju. Jau vairākus gadus viņš aktīvi nodarbojas ar dažādiem koka izstrādājumiem, un būvniecība bijusi vienmēr aktuāla nodarbe.
Edgars stāsta: “Strādājot nepilnus divus gadus SIA „Amber wood” cēlkoku grīdu ražotnē kā galvenais iecirkņa pārzinis eļļošanas un lakošanas iecirknī, apguvu daudz jaunu tehnoloģiju ar dažādām eļļām, vaskiem, pigmentiem, ar kuriem iespējams iegūt ekskluzīvas parketa un lamināta grīdas virsmas. Kāds klients reiz pajautāja, vai esmu dzirdējis par epoksīda izstrādājumiem. Radās interese, kādi ir šie produkti, pamēģināju izgatavot koka un epoksīda sakausējuma priekšmetu, un tas izdevās pašam par prieku.
Tālāk vēlējos noskaidrot par produktu dzīvotspēju un klientu interesi. 2021. gadā piedalījos mācībās “Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai” un konkursā “Laukiem būt!” ar ideju “Epoksīda un dabīga koka izstrādājumi tavās mājās”. Ar savu biznesa ideju veiksmīgi sasniedzu pusfinālu. Manuprāt, pietrūka tajā brīdī vēl pieredzes un finanšu plāna skaidrības, lai sasniegtu finālu. Jo finālā iekļuvušajiem jau bija skaidra vīzija par produktu, finansēm un pārdošanu. Konkursa komisija ieteica turpināt iesākto, lai savu biznesa ideju attīstītu un kļūtu par uzņēmēju.
Turpmāk piedalījos Nodarbinātības valsts aģentūras programmā “Pasākumi komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai”, rakstot savu biznesa plāna ideju. Iekļūstot starp labākajiem, ieguvu dotāciju iekārtu, izejmateriālu, kokmateriālu iegādei, kā arī ikmēneša dotāciju, kļuvu par saimnieciskās darbības veicēju. Bijusī saimniecības ēka tagad pārtop par ražotni, kas atrodas Jelgavas novada Svētes pagastā.Vēlāk piedalījos LIAA Biznesa inkubatora pirmsinkubācijas konkursā, kur arī veiksmīgi iekļuvu starp labākajiem divdesmit, iegūstot iespēju pilnveidot savu piedāvāto ražoto produktu – dabīga, žāvēta koka struktūra savienojumā ar epoksīda sveķiem. Ražoju krūžu paliktņus, sienas dekorus, galda virsmas, ēdienu servējamos dēlīšus un gaļas dēlīšus. Epoksīda sveķiem piemīt teicamas mehāniskās un ķīmiskās īpašības, ļoti laba adhēzija jeb salipšana pie dažādām virsmām, zems rukums jeb saraušanās. Augsta ūdens un tā ietekmes pretestība. Viegli kopjams, atjaunojams. Apstrādājot veidojas elegants, dekoratīvs dizaina priekšmets. Attīstoties sapratu, ka savas prasmes varu arī piedāvāt kā pakalpojumu. Dažādu virtuves galdu ieliešanā, atdarinot marmora vai akmens galda virsmas toni. Pēc klientu vēlmēm ir iespējams piedāvāt pēc individuāla pasūtījuma, ja klientam ir kādas alerģijas, piemeklēt drošus epoksīdus, kā green epoxy, kas 60% ir izgatavoti no augu valsts produktiem. Un EcoPoxy, ražots Kanādā un sastāv no kaņepju un sojas pupiņu eļļas – tas ir 100% nealerģisks, netoksisks, elektrību nevadošs, nekaitīgs ūdens organismiem, kas pēc tam vēl apstrādāti ar pārtikā draudzīgām eļļām vai vaskiem. Papildus ir iespējams arī ko individuāli iegravēt, iededzināt, iestrādāt ar fluoriscējošo epoksīdu, kas tumsā spīd, vai iestrādāt LED apgaismojumu.
Ar savu ideju dalos publiski un iegūstu arvien vairāk sekotāju, cilvēki novērtē unikālu, individuālu dizaina interjera produktu. Ir arī iesākta savas mājaslapas izveide vietnē www.etsy.com un produkti popularizēti sociālajos tīklos instagram un facebook – epoxysvete. Epoksīda sveķi ļauj jebkuru koka gabalu uzskatīt par potenciāli noderīgu, radot unikālu dizaina priekšmetu. Šādas virsmas ir izturīgas pret temperatūras izmaiņām, mitrumu un mehāniskiem bojājumiem. Tie ir uzticami un izturīgi. Ar epoksīda palīdzību iespējams ne tikai izveidot jaunas mēbeles, bet arī pārveidot vecās.
Piedalos projektā “Kopdare” – darām, radām un augam kopā, tas ir projekts Jelgavas novada iedzīvotāju līdzdalības veicināšanai. Mana zīmola nosaukums “Epoxysvete” popularizē manu pagastu, kur es dzīvoju. Palīdzu uzturēt “Kopdare” un “Visit Svēte” Facebook lapas.
Nākotnes mērķi ir izveidot savu ražotni, pārdot plašu produktu sortimentu uz Eiropas valstīm, izmantojot etsy platformu. Prioritāte būtu ne tikai ražot, bet arī piedalīties dažādās izstādēs ārpus Latvijas, reklamējot savu pakalpojumu. Virtuves galdu virsmu atjaunošana un izveidošana ar epoksīda sveķiem, kas jau atdarinātu marmora un akmens galda virsmas toņus. Sniegt savu pakalpojumu dažādu dizaina furnitūru veikaliem par ekskluzīvu galda virsmu izveidošanu dzīvokļos un mājās.
Ieteikumi no manis būtu: ja esi gatavs radīt savu ideju, ir jābūt gatavam strādāt visu laiku. Zinot, ka būs tādi brīži, kad vēlētos visam pielikt punktu. Bet vispirms ieteiktu saprast, vai citiem tava ideja interesē un būtu aktuāla. Un, ja jūti, ka atsaucība ir, tad ir jāturpina, meklējot vēl jaunas iespējas attīstoties. Jo, tie kas dara, tie var. Galvenais, lai pašam patīk, ko dari un zini, ko vēlies sasniegt. Paldies, visi labākie vēlējumi “Laukiem būt!” komandai, jo bez konkursa es nebūtu sapratis, savu potenciālu.”
Agnese Stivriņa,
LLKC Jelgavas biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru