Trakās idejas “Bērzājos”

“Bērzāju” saimniece Ilze Jansone
GalerijaPrint

Piemājas saimniecība “Bērzāji” atrodas Dobeles novada Penkules pagastā. Šo saimniecību, kas ir ģimenes uzņēmums, apsaimnieko Jansonu ģimene – Ilze, Ģirts, Mārtiņš, Matīss un Valija. Saimniecība veidojusies no īpašnieku hobija – būt dabā, priecāties par savu paveikto un dalīties ar to, kas izdevies!

Puķes – priekam, pārējais – garšai

“Bērzājos” divu hektāru platībā tiek audzētas zemenes, avenes, ķiploki, tomāti, lavandas, kā arī ir iespaidīga vairāk nekā 150 šķirņu pujeņu kolekcija. Vairākās siltumnīcās ik pavasari priecē puķu stādi – prīmulas, atraitnītes, leduspuķes, begonijas, petūnijas, verbenas, fuksijas, balzamīnes, hortenzijas, sunīši, neļķes, bakopas u. c. Savukārt rudens pusē ir krāsaino un kuplo mārtiņrožu laiks. Pēc stādu realizācijas siltumnīcās tiek audzēti tomāti. Pagājušajā gadā vienā no siltumnīcām tika mēģināts izaudzēt lizantes. Tās padevās patiešām skaistas! No zemenēm tirgum tiek audzēta šķirne ‘Sonata’. Tā Latvijā nav unikāla, tomēr ppatērētājiem labi pazīstama un atbilst lielas pircēju daļas garšas vēlmēm. Tās ir vidēji agras, taču karsto vasaru ietekmē ogu novākšana sākas jūnija pirmajā dekādē un ilgst aptuveni trīs nedēļas. Ķiploki galvenokārt tiek audzēti augu sekas nodrošināšanai, bet patērētājiem ir ļoti svarīgi pirkt Latvijā audzētus ķiplokus, jo tiem tomēr ir izteiktāka garša.

Piedāvā kvalitatīvus produktus

Zemenes apmierina iedzīvotāju vajadzību pēc ogām, savukārt puķes – emocionālo vajadzību pēc estētikas un skaistuma, ko tās ienes dārzā, uz palodzes, balkona vai terases. Puķu šķirnes izvēlētas tā, lai apmierinātu dažādās klientu vajadzības – gan gaumei, gan lietošanas mērķim, gan sezonai. Lai gan preces ir sezonāla rakstura, tomēr tās nezaudē savu aktualitāti. Iespējams, tieši tāpēc, ka tās ir sezonālas un nav pieejamas visu gadu, pieprasījums pēc tām ir vienmēr. Zemenēm un podu puķēm Latvijas tirgū ir liela konkurence, taču lielu lomu pieprasījumā spēlē patērētāju individuālās vēlmes. Pat, ja cena ir vienāda, pircējus piesaista produktu kvalitāte un ārējais izskats. “Bērzāju” saimniecība vienmēr ir centusies piedāvāt pircējiem ļoti kvalitatīvus produktus, tāpēc ar laiku ir izveidojies savs pastāvīgo pircēju loks.

Pārdošana lielākoties pašapkalpošanās veikaliņā

Jau trešo gadu lielāko daļu no saimniecībā saražotā pārdod, nevis braucot uz tirgu, bet “Bērzājos” pašapkalpošanās veikaliņā. Ideju šādam veikaliņam saimniece noskatījusies ārzemju ceļojumos. Sen loloto ideju par pašapkalpošanās veikaliņu pamudināja īstenot kovidkrīze. Pandēmijas sākumā, kad visi tirgi tika aizvērti, tapa risinājums izaudzētā tirgošanai turpat pie mājām – savu māju ceļa galā tika novietots galds ar pašu izaudzēto produkciju, norādīta cena un blakus kastīte, kur ielikt naudu. Saimnieki necerēja, ka būs tik liela atsaucība viņu izaudzētajām dārza veltēm! Nu brīvdabas tirgotava kopš pagājušā gada septembra ir aizvietota ar namiņu, bet darbības princips palicis tas pats, jo saimnieki uzticas saviem pircējiem.

“Bērzāju” veikaliņa parādīšanās ir veicinājusi Penkulē neformālo kooperāciju. Savus ražojumus tirgošanai piedāvā arī vietējie amatnieki. Šāda kooperācija ir izdevīga visiem – jo lielāka preču dažādība, jo vairāk pircēju. Uz Ziemassvētkiem veikaliņu dāvanu meklējumos bija iecienījuši gan vietējie penkulnieki, gan arī attālāki pircēji. 

Attīstīs tūrisma nozari

Saimniekiem ir vēlme papildināt savu saimniecisko darbību ar tūrisma nozari. Pirms četriem gadiem “Bērzājos” šim nolūkam tika iestādītas pirmās lavandas. Par tām cilvēkiem ir liela interese. Divus gadus saimniecībā ir bijušas atvērto durvju dienas, kad apmeklētājiem bija iespēja ierasties saimniecībā, sagriezt sev lavandu pušķus, fotografēties vai vienkārši priecāties par lavandu ziedēšanu. Sadarbojoties ar zemnieku saimniecību “Rūķīšu tēja”, no “Bērzāju” lavandām tiek iegūta  eļļa, no kuras pēc tam top lavandu ziedūdens. Sadarbībā ar biedrību “Penkulē atver durvis” ir izstrādāts tūrisma maršruts “Viena diena Penkulē”, kurā ir iekļauta arī piemājas saimniecības “Bērzāji” apskate un produkcijas iegāde.

Piesaistīs ES līdzekļus                                                                                                                                         

Lai saimniecība no hobija līmeņa pārietu jau uz nopietnāku ražošanu, ir piesaistīti Eiropas Savienības Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) līdzekļi. Sadarbībā ar LLKC Dobeles biroju patlaban tiek realizēts projekts “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstot mazās lauku saimniecības”. Dēstu un dārzeņu audzēšanai ir uzstādīta jauna 140 m2 apkurināma siltumnīca ar plauktiem un laistīšanas sistēmu, un ūdens nodrošināšanai ir ierīkots dziļurbums.  Savukārt, lai attīstītu tūrisma nozari un tūrisma piedāvājumu padarītu kvalitatīvāku un pieejamāku, šogad tiks realizēts LEADER apakšpasākuma “Atbalsts uzņēmējdarbības uzsākšanai, attīstībai un konkurētspējas celšanai” projekts. Lavandu laukā plānots uzstādīt stikla oranžēriju, kura kalpos kā centrālā apmeklējuma vieta. Tās uzstādīšana radīs papildus iespējas paplašināt lauku tūrisma piedāvājumu un dažādot tūrisma aktivitātes, kā arī būtiski uzlabos un papildinās lavandu lauka un visas saimniecības vizuālo un funkcionālo aspektu. Projekta ietvaros apmeklētāju ērtībām tiks uzstādītas jaunas labierīcības. Ar LEADER projekta izstrādi palīdzēja LLKC Jelgavas biroja speciālisti.

Saimnieces Ilzes Jansones novēlējums: Ja pats tici savai vistrakākajai idejai, tad dari to, zinu – izdosies! Uz tikšanos “Bērzājos”!

Raimonda Ribikauska,
LLKC Dobeles konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto: Raimonda Ribikauska un “Bērzāju” arhīvs

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru