Saldus un Brocēnu novada mājražotāji un amatnieki smeļas iedvesmu
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Saldus nodaļa organizēja pieredzes apmaiņas braucienu mājražotājiem un amatniekiem pie kaimiņos izveidotā kooperatīva “Kuldīgas labumi”. Ideja izvēlēties tieši šo galamērķi radās biedrības “Saldus un Brocēni RažoJums” biedru tikšanās reizē. Paredzams, ka 2016. gadā būs pieejami projekti LEADER finansējumam, līdz ar to, startējot projektā, biedrība plāno realizēt lielo sapni par veikaliņa atvēršanu.
Šoreiz brauciena galvenais uzdevums bija gūt pieredzi tieši organizatoriskajos jautājumos, tādēļ pirmā vieta bija kooperatīva “Kuldīgas labumi” birojs, kurš iekārtots Kuldīgas attīstības aģentūras telpās. Mūs sagaidīja kooperatīva vadītāja Gunita Šteinberga, kura iepazīstināja ar kooperatīva darbību atzīstot: “Tāpat kā biznesā, arī kooperatīvā pirmajā gadā saprot, ko darīt, otrajā – dara un arī pieļauj kļūdas, trešajā – tās labo un sāk plānot attīstību.”
Ar pašvaldības atbalstu iepazīstināja Līga Raituma, Kuldīgas attīstības aģentūras projektu speciāliste. Kooperatīva pieredze rāda – apvienojoties aktīviem un mazliet trakiem cilvēkiem, rodas lielas lietas. Pārvarētas daudzas grūtības un šķēršļi, bet tieši neatlaidība ir ļāvusi attīstīties, kas ir vainagojies ar kooperatīva veikala izveidošanu pilsētas laukumā. Bija vērtīgi un interesanti uzklausīt dažādas organizatoriskās nianses, kuras vērts iegaumēt un pielietot turpmākā biedrības darbībā.
Pēc izglītojoši informatīvās daļas sekoja kooperatīva biedru saražoto gardumu degustācija, pierādot, cik dažādas un fantastiskas lietas ražo Latvijā. Pēc degustācijas devāmies apskatīt kooperatīva veikalu.
Tālākais ceļš veda uz Snēpeles pagastu, kur iedvesmu guvām pie Gobzemu ģimenes “Norniekos”. Saimniecība audzē Āfrikas melnos strausus, kas ir pamatnodarbošanās. Gaļa tiek tirgota restorāniem, kā arī gatavotas strausu gaļas desas. Bet, dodoties līdz strausu aplokiem, sastopam arī krūmu cirpējas Būru šķirnes kazas un vīngliemežus. Saimnieks Kārlis ir liels stāstnieks, kurš spēj noturēt jebkura klausītāja uzmanību. Pēc saimniecības apmeklējuma ir daudz jaunas informācijas par strausu audzēšanas niansēm – kā olā rodas mazie strausēni, cik maksā olas, cik sver, kāda ir strausa temperatūra u. c.
Brauciens noslēdzas Zirņu pagasta “Bebros” pie Škutānu ģimenes. Saimniecība ir arī biedrības “Saldus un Brocēni RažoJums” biedri. Jau iepriekš tiekoties, vienmēr var tikai apbrīnot saimnieku mieru un mīlestību pret to, ko dara. Saimniecībā audzē griķus, nokārtots bioloģiskās pārstrādes sertifikāts, šobrīd saimniecībai ir pārejas periods, lai kļūtu par 100% atzītu bioloģisko saimniecību. Dodamies apskatīt pārstrādes vietu – iegādātas vairākas jaudīgas iekārtas, izmantojot projektu atbalsta iespējas. Saimnieks Ēriks atzīst, ka ir daudz jāmācās, lai šīs iekārtas pilnībā spētu pielāgot un tās sniegtu vēlamo rezultātu produkcijai. Lai klientiem piedāvātu tīrus griķus, tie vairākkārt jāizlaiž caur iekārtām. Saimnieki ir izdomas bagāti, pircējiem tiek piedāvāti astoņu veidu griķu izstrādājumi, kuri noformēti skaistās paciņās. Lai produkciju izmantotu maksimāli efektīvi, gatavo griķu sēnalu spilvenus. Saimnieki bija sarūpējuši pārsteigumu – degustāciju, piedāvājot griķu mannas biezputru, griķus un griķu cepumus. Visi brauciena dalībnieki varēja pārliecināties – “Bebros” audzētie griķi ir ļoti gardi, griķu manna bija liels pārsteigums daļai brauciena dalībnieku, jo iepriekš viņi nebija tādu garšojuši.
Vienmēr, dodoties pieredzes braucienos un apskatot, kā veicas citos novados, ir iespēja gūt jaunus iespaidus, vērtīgas atziņas. Latvijas lauki ir Latvijas sirds. Un katrs darbīgais lauku iedzīvotājs palīdz mums visiem būt stipriem un neļauj aizmirst galvenās dzīves vērtības.
Kristiāna Rožuleja,
LLKC Saldus nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru