Iepazīsties! Uzņēmējs laukos
Tuvojas kārtējā mācību gada noslēgums, un katram topošajam absolventam rūp jautājums, – ko darīt tālāk? Tāpēc LLKC Aizkraukles nodaļa organizēja tikšanos ar Bebru pamatskolas 6. līdz 9. klašu skolēniem.
Ik reizi, gatavojoties tikties ar audzēkņiem, rūp doma, kā pasniegt ideju, lai rastos interese, kā pastāstīt informāciju par dzīvi laukos, kas ir tik daudzveidīga un ar ļoti, ļoti plašām iespējām, – tikai jāprot tās saskatīt.
Gatavojot tikšanos, noskaidrojām informāciju par pasākumā paredzamo skolēnu skaitu, lai atbilstoši sagatavotos, piemēram, ja tiek plānots darbs grupās, kā arī tikšanās noslēgumā katrai klasei sarūpēta garda pārsteiguma balva.
Tikšanās laikā izmantojām iepazīšanās prezentāciju (Kas ir LLKC? Ar ko nodarbojas, kur atrodas, kādus pakalpojumus sniedz – darbības mērķis, sadarbības partneri un iespējas), stāstījām par iespējamiem uzņēmējdarbības veidiem laukos, attīstības tendencēm, izglītības un karjeras iespējām. Prezentācijas laikā iestarpinājām interaktīvus uzdevumus “Zini vai mini!” (tuvākās izglītības iestādes, kur iegūst lauksaimniecisko izglītību, vai zini vietējos uzņēmējus – aitkopība, putnkopība utt). Protams, aktīvākie un zinošākie tika pie pārsteiguma balvām.
Uz tikšanos ar audzēkņiem uzaicinājām vietējo uzņēmēju Inesi Stičinsku, kura saimnieko turpat Kokneses novadā piena lopkopības saimniecībā z/s “Bļodiņas”. Saimniecība saimnieko ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm. Pašreiz Inese ir aktīva mājražotāja, kas nodarbojas ar piena pārstrādi (bija iespēja panašķoties ar triju veidu sieriem – ar ķimenēm, linsēklām un ar amoliņa sēklām), kā arī ražo konditorejas izstrādājumus, kuros tiek izmantotas tikai bioloģiskās izejvielas (nodegustēt varēja auzu pārslu, smilšu mīklas un sāļos cepumus). Milzīgs bija skolēnu pārsteigums, kad Inese pastāstīja, ka pēc iegūtās profesijas viņa ir interjera dizainere, bet strādā laukos un ir sapratusi, ka šī ir viņai vispiemērotākā vide.
Pasākuma laikā skolēniem nācās krietni pastrādāt – bija jāpilda krustvārdu mīkla par lauksaimniecības tēmu, kā arī krustvārdu mīkla “Pēdzinis Caps”, kur dažādi meža zvēri bija atstājuši savas pēdiņas, lielākiem un mazākiem bija darbs ar sēkliņām, – izrādās, grūti atšķirt kviešus no rudziem! Tikšanās nobeigumā katra klasīte izstrādāja prezentāciju kādam no uzņēmējdarbības veidiem – no dārzeņu audzēšanas līdz pat pārstrādei (mājražošana), graudkopībai, gaļas lopu audzēšanai piena ražošanai, pārstrādei. Šis bija brīdis, kad ir redzams tikšanās rezultāts, – bijām patīkami pārsteigti, ka skolēni minēja tādus terminus un tādas nepieciešamās lietas, kas saistītas ar uzņēmējdarbību, kam tikšanās laikā neveltījām īpašu uzmanību. Vienreizēja izdoma un idejas pasniegšanas veids!
Sadarbība turpināsies, uzsākot jauno mācību gadu, rudenī dosimies iepazīties klātienē ar lauku uzņēmējiem.
Pasākums notika Valsts Lauku tīkla aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” ietvaros.
Teksts un foto Valentīna Beča,
LLKC Aizkraukles konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru