Vecumnieku novadā dibina uzņēmēju biedrību
Uz Vecumnieku novada uzņēmējdarbības atbalsta grupas kārtējo tikšanos 5. janvārī Vecumnieku tautas namā ieradās ap 40 interesentu. Lielākā daļa vēlējās uzzināt par uzņēmēju biedrības izveidi novadā.
Jau kopš 2014. gada novadā darbojas uzņēmējdarbības atbalsta grupa. Pagājušā gada nogalē tās pārstāvji vienojās, ka nepieciešams dibināt biedrību. Pāreja jaunā statusā ieinteresējusi novada lielākos darba devējus.
Plāno godināšanas pasākumu
Pasākumā ar dažādu veidu uzņēmējdarbības atbalstu iepazīstināja gan valsts un pašvaldību iestāžu pārstāvji, gan finanšu institūcijas «Altum» Bauskas konsultāciju biroja vadītāja Mārīte Lazdiņa.
Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja Aiga Saldābola informēja, ka arī šogad pašvaldība organizēs mācības un konsultēs uzņēmējus dažādos jautājumos. Viņa pastāstīja, ka arī Vecumnieku novadā plānots organizēt uzņēmēju godināšanas pasākumu.
Bauskas Tūrisma informācijas centra akcijā «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» kopā ar Bauskas, Iecavas un Rundāles novadu iesaistās arī Vecumnieku novads. Mērķis – piesaistīt tūristus Latvijas-Lietuvas pierobežai. No Lietuvas puses akcijā iesaistās Biržu, Pakrojas un Pasvales rajons.
Skaistkalniete Eleonora Maisaka no Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra pastāstīja par atbalstu jaunajiem uzņēmējiem un uzņēmējdarbības atbalsta grupas darbības laikā redzēto un saprasto. «Ir atklājies, ka Vecumnieku novadā var nodarboties ar visu ko. Attīstās arī jaunas nozares,» sacīja E. Maisaka. Viņa uzsvēra, ka atbalsta grupai izveidojusies laba sadarbība ar novada vadību, bagātīga pieredze gūta braucienos, būts arī Polijā.
«Nakšņotāji» vietējā dzīvē neiesaistās
Sanākušie ieklausījās Salaspils uzņēmēju biedrības valdes priekšsēdētājā Mikā Balodī, kurš bija ieradies kopā ar biedrības valdes locekli Ivetu Pokromoviču. Līdz Salaspils apmēra finansējumam Vecumnieku novadam ir tālu, arī viesim piemītošā pašpārliecinātība Vecumnieku uzņēmējiem būs «ilgi jāaudzē».
«Vecumnieki ir labs lauku novads, kur tautsaimniecību veido aptuveni 50 lielākas zemnieku saimniecības un 15 ražotāji. Iedzīvotāju skaits pēdējā laikā samazinājies par 20 procentiem. Pagaidām vēl nav tā fenomena, kas Baldonē un Carnikavā, kur gandrīz neko neražo, bet novadi ir bagāti, jo iedzīvotāju ienākuma nodokli maksā tie, kas strādā Rīgā,» pauda M. Balodis. Diskusijā izvērtēja, ka no 4,5 tūkstošiem darbspējīgo iedzīvotāju Vecumnieku novadā strādā aptuveni 1,3 tūkstoši. Pārējie brauc uz darbu citur. M. Balodis uzsvēra – tas rada identitātes problēmas iedzīvotājiem, kas novadā tikai nakšņo. Arī Salaspilī, uzņēmēja vērtējumā, ir apmēram 50 procenti iedzīvotāju, kas patiesībā dzīvo Rīgā, Salaspilī tikai nakšņo, vietējos pasākumus neapmeklē un novada dzīvē neiesaistās. Uzņēmējiem un pašvaldībai būtu jādarbojas, lai aizvien vairāk šo braucēju piesaistītu Vecumnieku novadam gan darba, gan kultūras jomā.
Kontakts ar pašvaldību
«Svarīgas ir cilvēciskās attiecības. Vecumnieku novadā 70 uzņēmumi veido 80 procentus no tautsaimniecības. Priekšsēdētāja gada laikā varētu aizbraukt pie katra uzņēmēja uz kafiju un aprunāties,» iesaka salaspilietis M. Balodis. Viņš stāstīja, kā uzņēmējus var atbalstīt novads. Viens no variantiem – gada sākumā publicēt sarakstu ar gaidāmajiem iepirkumiem, lai uzņēmumi var laikus sagatavoties, tā palielinot izredzes, ka projektu nauda paliek novadā.
Sarunas laikā bija manāms, ka Salaspilī un Vecumniekos ir nedaudz atšķirīga situācija. «Mēs Misā nezinām, kas notiek Skaistkalnē. Un diez vai novada vadība apjauš, kas ir Misā,» par pašreizējo sadarbību sacīja Jānis Miklaševics, «Ērika un Co Ltd» valdes loceklis. «Tas taču ir dažu kilometru jautājums – vajag aizbraukt un apskatīties!» izbrīnīts bija M. Balodis. «Teorētiski,» smaidīja J. Miklaševics. No lielajiem ciemiem Vecumnieku novadā asfaltētie ceļi pagaidām ar centru nesavieno Misas un Kurmenes ciemu, un šo vietu iedzīvotāji tomēr jūt slikto ceļu bremzējošo ietekmi.
J. Miklaševics uzsvēra, ka bieži vien veiksmīgai darbībai pietiek ar dažiem zvaniem un labu gribu: «Mans uzņēmums ir radies Vecumnieku novadā, strādājam arī Bauskā un Jelgavā. Vienīgais, kas bija vajadzīgs, lai sāktu darboties Jelgavā, bija labs kontakts ar pašvaldību.»
Nodrošināt labāku komunikāciju
Tikšanās noslēgumā sanākušie aicināja sniegt plašāku informāciju par topošo biedrību. Vecumnieku novada domes projektu koordinatore Alīna Žukauska pastāstīja, ka biedrība jau ir nodibināta, tagad notiek reģistrācijas process. Biedrībā ir 11 biedru, daži jauni pārstāvji pieteicās sapulcē.
«Vajag labāku komunikāciju, tā dos jūtamu iespaidu uz novada domi, lai mazinātu problēmas. Aktīvāk jāsadarbojas biedrībā esošajiem uzņēmējiem,» pauda zemnieks no Misas Zigmunds Alekšūns.
Par potenciālo biedrības vadītāju dibinātāji minēja Renāru Manuilovu no Bārbeles. Vairāki atnākušie gan atzina, ka nav pārliecināti par nepieciešamību darboties uzņēmēju biedrībā. Pašlaik biedrības mērķi un uzdevumi esot pārāk nekonkrēti – nodrošināt, sekmēt, veicināt, veidot. Paskatīšoties, kas notiek un kā veicas tiem, kas iesaistījušies, tad lemšot, vai viņiem vajag biedrību.
Vecumnieku novada uzņēmējdarbības atbalsta grupas sanāksmes notiek reizi mēnesī. Iespējams, ka nākamajā mēnesī biedrība jau būs reģistrēta un sanāksmē noteiks, kādus mērķus tā izvirzīs, kas darbosies un kas to vadīs.
No laikraksta “Bauskas Dzīve”
Autors: Uldis Varnevičs,
Foto: Ivars Bogdanovs
Pievienot komentāru