Baltinavas skolēni dodas pie lauksaimniekiem

GalerijaPrint

Baltinavas vidusskolas 7.un 8. klašu skolēni maija nogalē devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Kārsavas novadu.

Pirmā saimniecība, kuru apciemoja skolēni, bija uzņēmums SIA “Latgales dārzeņu loģistika”, kas ir lielākais tomātu audzētājs ne tikai Latgalē, bet arī visā Latvijā. Mūs laipni sagaidīja darbu vadītāja Renāte Reinika-Lucjanova. Viņa aicināja skolēnus apskatīties siltumnīcu kompleksu un iepazīstināja ar uzņēmumu un tomātu audzēšanu.  Renāte pastāstīja, ka uzņēmums darbojas jau deviņus gadus, saražotā produkcija pārsvarā tiek realizēta uz Rīgu, vietējie veikali iepērk maz, lielākoties tie ir Kārsavas un Ludzas novadu veikali. Uzņēmumā strādā aptuveni 30 darbinieki, tie ir vietējie iedzīvotāji. Uzņēmums sastāv no siltumnīcu kompleksa un pārstrādes ceha, kur tiek ražota 100% dabīga tomātu sula.

Tiek audzētas vairākas tomātu šķirnes: dzeltenie ‘Bolzano’, sarkanie ‘Edeavuor’, ‘Komet’, kā arī brūnie ‘Ebeno’. Kopā siltumnīcā aug un ražo 12 500 tomātu stādu. To garums sezonā sasniedz pat līdz 13 m, tas visiem bija liels pārsteigums! No viena tomāta stāda var iegūt līdz 27 kg tomātu. Ar lielu interesi skolēni klausījās stāstījumā par to, ka tomātu stādi tiek vesti no Somijas, tāpat no Somijas tiek atvestas arī kamenes, kuras apputeksnē tomātu ziedus, lai veidotos augļi.

Darbu vadītāja atzīmēja, ka produkcija tiek audzēta bez pesticīdu pielietošanas, pircēji saņem veselīgus un ekoloģiski audzētus tomātus visā sezonā. Uzņēmums ir izstrādājis preču zīmi “Mežvidi – izlolots Latgalē!”.

Noslēgumā darbu vadītāja skolēnus uzcienāja ar garšīgiem tomātiem. Protams, visiem garšoja!

Tālāk devāmies uz zemnieku saimniecību “Āres” Malnavas pagastā. Saimniecības īpašniece Inta Adamoviča skolēnus sagaidīja un aicināja iepazīties ar saimniecību. Tā kā jāievēro biodrošība, tad apskatīt mājputnus un aitas nebija iespējams. Saimniece iepazīstināja ar savu saimniecību, uzsverot, ka saimniecība strādā ar bioloģiskajām metodēm, apsaimnieko 50 ha zemes. Audzē dējējvistas, aitas, cūkas un gaļas šķirnes liellopus. Saražoto produkciju realizē lielākoties vietējā tirgū. Ar 2014. gadu viņa ir arī mājražotāja, piedāvā dažāda veida gaļas žāvējumus, pārsvarā tos gatavo uz pasūtījuma.

Noslēgumā apmeklējām Malnavas koledžu. Pasniedzēja Vēsma Šumska, iepazīstoties ar skolēniem, uzdeva jautājumu – ko labu un ko sliktu lauksaimniecībā nodara lietus?

“Var redzēt, ka skolēni ir no laukiem un viņiem ir interese par lauku darbiem,” teica pasniedzēja, jo atbildes bija pareizas un skolēni aktīvi iesaistījās diskusijās. Nodarbību telpā skolēniem bija sagatavots neliels pārbaudījums. Prieks bija par to, ka skolēni pazīst graudaugus, gaļas liellopu šķirnes un zina, kādās valstīs ražo traktorus. Lielu interesi, it sevišķi zēniem, izraisīja tehnikas apskate un Malnavas koledžā ierīkotā nodarbību telpa auto mehāniķu apmācībām, kur varēja apskatīt, kā tiek diagnosticētas automašīnas un pēc tam labotas. Skolēniem bija iespēja pasēdēt kartingā, kuru bija radījuši paši Malnavas koledžas audzēkņi. Pārsteidzoši bija 1. kursa audzēkņu izgatavotie darbi, izmantojot metināšanu. Ar lielu lepnumu Vēsma Šumska izrādīja koledžas dārzu, uzsverot, ka visus darbus dārzā padara audzēkņi, tāpat audzēkņi rūpējas par Malnavas koledžas apzaļumošanu, stāda puķes un apkopj tās.

Ar jauniem iespaidiem, zināšanām par lauksaimniecību un pārdomām par redzēto devāmies mājup. Daži zēni izteica domas, ka varētu pēc 9. klases turpināt mācības Malnavas koledžā.

Nobeigumā gribu pateikties skolotājām Lilitai Kūkojai, Tatjanai Bolgrovai par atbalstu braucienā, šoferim Arnim Višņakovam un, protams, pašiem 7. un 8. klašu skolēniem par kopīgo braucienu!

Brauciens notika Valsts Lauku tīkla ietvaros īstenotās aktivitātes “Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” apakšaktivitātes „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās” ietvaros.

Sarmīte Tabore,

Baltinavas novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru