“Ile de Fance” aitu šķirnes audzēšanas perspektīvas Latvijā

Pasaulē ir vairāk nekā 650 dažādu aitu šķirņu, no kurām 28 ir sastopamas arī Latvijā. Lai noskaidrotu, kuras šķirnes vairāk ir piemērotas Latvijas klimatiskajiem un turēšanas apstākļiem, jau vairāku gadu garumā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs organizē izmēģinājumus aitkopības nozarē. Pateicoties tam, ka Latvijā ir ievestas un ataudzētas tīršķirnes “Ile de France” šķirnes aitu mātes, LLKC 2017. gadā uzsāk izmēģinājumu Vecpiebalgas novada Taurenes pagasta SIA “Cimbuļi” par tēmu: ”Ile de France” tīršķirnes aitu māšu auglības, jēru saglabāšanas un nobarošanas rezultātu analīze Latvijā”. Divu gadu garumā tiks pētīti ievesto un Latvijā ataudzēto aitu māšu auglības un jēru augšanas rādītāju rezultāti ziemas un ganību periodā.

“Ile de France” šķirni Latvijā aitkopības nozares speciālisti pazīst kopš pagājušā gadsimta deviņdesmitajiem gadiem, kad ar mērķi uzlabot mūsu vietējās Latvijas tumšgalves šķirnes gaļas produktivitāti, sevišķi jēru ātraudzību un liemeņu kvalitāti, vienreizējai asins pieliešanai izmantoja “Ile de France” šķirnes vaislas teķus. Iegūtie rezultāti apstiprināja šķirnes piemērotību kvalitatīvu nobarojamo jēru ieguvē, krustojot ar Latvijas tumšgalves šķirnes aitu mātēm. Ir pagājuši vairāki gadi un pašlaik “Ile de France” šķirnes aitas pēc ģenētiskā potenciāla ir pilnveidotas un uzlabotas.

“Ile de France” šķirne ir izveidota Parīzes apkārtnē no “Disley”, “Mauchamp” un “Rambouillet Merino” šķirnes aitām. Šķirnes lielākais pluss ir ātraudzība, labs mātes instinkts un augsta liemeņa kvalitāte. Mūsdienās “Ile de France” ir viena no visplašāk izmantotajām šķirnēm aitu gaļas audzēšanā gan kā tīršķirne, gan kā tēva šķirne, krustojot ar vietējām šķirnēm.

Dzīvnieki ir masīvi un liela auguma, ar spēcīgu konstitūciju, kas norāda uz stresa izturību. Seja un kāju apakšējās daļas ir baltā krāsā un nav klātas ar vilnu. Abu dzimumu dzīvnieki ir bez ragiem. Vilna ir balta, nepigmentēta un smalkāka nekā Latvijas tumšgalves šķirnes aitām. Aitu māte sver 70–90 kg, teķi – 110–150 kg. Mātes auglība – 180%. Dzīvniekiem ir lielisks bara instinkts.

Pateicoties selekcijas darbam un izcelsmes vietai, “Ile de France” šķirnei nav raksturīga sezonāla meklēšanās, tāpēc aitu mātes var lecināt visu gadu. Mātes iesaka lecināt, kad tās ir sasniegušas vismaz 55 kg dzīvsvaru, ko īpatņi jau sasniedz 7–8 mēnešu vecumā. Ja dzīvnieki tiek atbilstoši ēdināti, nodrošināti ar nepieciešamajiem makro un mikroelementiem, kā arī jēri tiek atšķirti vidēji 100 dienu vecumā, iespējams aitu mātes lecināt biežāk un iegūt trīs metienus divu gadu laikā (ik pa 7–8 mēnešiem).

Jēru vidējā dzimšanas masa ir ap 4 kg, tas nozīmē, ka aitas lielākoties dzemdē bez palīdzības. Piedzimstot jēriņi ir klāti ar vilnu, kas spēj tos pasargāt arī no ne pārāk patīkamiem laikapstākļiem. Jēri aug ļoti ātri, un jau 42 dienu vecumā dzīvsvars sasniedz 19–22 kg, bet trīs mēnešu vecumā tie sver 45–50 kg. “Ile de France” šķirnes aitas ir arī lieliskas aitu mātes, kuras rūpējas par jēriem, un jēri labus svara pieauguma rādītājus sasniedz, mātēm pārtiekot no ganību zāles. Tās ir pienīgas – ASV pat pamanās šīs šķirnes aitas izmantot piena ražošanā.

“Ile de France” šķirnes jēru kautiznākums ir vidēji 50–52% kaujot, kad dzīvmasa ir ap 44 kg. Liemenim raksturīgs mazs tauku daudzums un labi attīstīta muskulatūra.

Arī mūsu izmēģinājumā “Ile de France” šķirnes aitu mātes parādīja augstus pienīguma rādītājus, jo dzimušie jēri uzrādīja augstus dzīvmasas pieaugumus – vidēji 350 grami uz 70. dzīves dienu. Šie pieauguma rādītāji daudz neatšķiras no šķirnes standartiem, un tos bija iespējams sasniegt, tikai pateicoties kvalitatīvi sagatavotāj rupjajai barībai un pilnvērtīgai jēru piebarošanai. Saimniecība ir iegādājusies arī Latvijas tumšgalves tīršķirnes aitu mātēs ar mērķi noskaidrot Latvijas tumšgalves un “Ile de France” krustojumu jēru augšanas un attīstības rādītājus. Sakarā ar to, ka izmēģinājums ir sākuma stadijā, šobrīd pilnvērtīgus secinājumus izdarīt ir pāragri, taču, noslēdzoties izmēģinājumam, mums būs pilnvērtīga informācija par “Ile de France” šķirnes izmantošanas iespējām un perspektīvām Latvijā.

Izmēģinājums notiek ar Valsts Lauku tīkla programmas “Ilgtspējīgas lauksaimniecības ražošanas  pilotprojektu īstenošana” atbalstu.

Ilmārs Gruduls,

LLKC lopkopības konsultants

 

Pievienot komentāru