Studenti no Zviedrijas iepazīst Zemgales lauku uzņēmīgos cilvēkus

 Maija sākumā Latvijas Lauku konsultāciju centrā viesojās studentu grupa no Zviedrijas, kurai tika piedāvāta iespēja piedalīties pieredzes apguves braucienos trīs dažādos maršrutos. Viens no tiem bija pa Jelgavas, Bauskas un Ozolnieku novadiem. Programmā bija iekļauts vairāku saimniecību apmeklējums, kurās darbojas visa ģimene un kur cilvēki lepojas ar to, ka dzīvo laukos.

Kazkopības saimniecība „Līcīši”

Saimniecības īpašniece Māra Liepiņa pastāstīja par darbības uzsākšanas vēsturi – atgriešanās atgūtajā senču zemē notika 1994. gadā, mainot dzīvesvietu no pilsētas uz laukiem un labiekārtojot saimniecības apkārtni. Izaudzināti bērni, kuri labprāt piedalās saimniecības darbos un ir gatavi palikt laukos, lai turpinātu iesākto. Kazu audzēšana un iegūtais piens sākotnēji nodrošināja tikai pašu ģimeni, bet laika gaitā ganāmpulks palielinājās. Šobrīd saimniecībā ir vairāk nekā 100 kazu un kazlēnu, kā arī tiek audzēti dažādi mājputni un cūkas, ir pāris govju un zirgs, kas īpaši bērniem rada interesi par lauku saimniecības dzīvniekiem.

 Saimniecībā visu iegūto kazu pienu pārstrādā un realizē vairākos veikalos un turpat uz vietas – tūristu grupām. Studenti no Zviedrijas atzinīgi novērtēja saimniecībā gatavotos kazu sieru veidus un piena garšu. Degustācijas procesā svarīgi bija ievērot kārtību, kādā nogaršot piedāvātos produktus – sākot ar pienu un mīksto kazas sieru bez piedevām, tad ar ķiplokiem un svaigo sieru, kas gatavots pēc fetas siera receptes. Nobeigumā tika nobaudīts nogatavinātais kazas siers eļļā ar garšaugiem un sausā garšvielu maisījumā, kas ir ar visizteiktāko garšu. Lai varētu izbaudīt, ir jāsāk no maigākā produkta un tad jāpāriet uz stiprākiem kazas sieru veidiem.

Saimniecībā „Līcīši” Ozolnieku novadā

 Brīvā laika pavadīšanas vieta jauniešiem Staļģenē

Izglītības, kultūras un sporta centra „Līdumi” vadītāja Ilona Freimane pastāstīja par centra darbības galvenajiem mērķiem un uzdevumiem. Staļģenes Bērnu un jauniešu centra vadītāja Inese Skromane izrādīja telpas, kur ik dienu savu brīvo laiku pavada vietējie bērni un jaunieši – spēlējot dažādas spēles un atpūšoties. Par starptautisku jauniešu programmu un brīvprātīgo darbu interesi radīja kultūras pasākumu organizatore Alīna Ankudoviča. Viņa stāstīja par aktivitātēm un notikumiem, arī īstenotajām starptautiskajām programmām, kas ik gadu piesaista vietējos bērnus un jauniešus aktīvi pavadīt savu brīvo laiku gan ziemā, gan vasarā. Šobrīd centrā strādā arī divi brīvprātīgie no Francijas un Rumānijas, kuri darbojas kopā ar jauniešiem un iepazīst arī latviskās tradīcijas – darbojas tautisko deju kolektīvā, apgūst latviešu valodu.

 

Sarunas ar Alīnu un brīvprātīgajiem jauniešiem no Francijas un Rumānijas

 Ģimenes saimniecība „Vaidelotes”

Zemnieku saimniecībā mūs sagaida saimnieks Arnolds Jātnieks, kurš visus zemes darbus dara kopā ar dēlu Mārtiņu, kurš atzina, ka nevēlas pamest laukus. Siltas pusdienas un gardu zāļu tēju sagatavoja saimniece Daira Jātniece.

Saimnieks pastāstīja par zemnieku saimniecības galvenajiem darbības veidiem. Te tiek apstrādāta zeme vairāk nekā 400 ha plātībā  – saimniecībā audzē rapsi, kviešus, pelēkos zirņus, cūku pupas u. c. Strādā tikai pašu ģimenes locekļi un nav vajadzīgi citi darbinieki. Šie cilvēki mīl savu darbu un laukus.

Viesiem galdā cēla īpašas pusdienas – kviešu putru ar īstu lauku speķa mērci un zāļu tēju ar saldu, svaigi ceptu plātsmaizi. Arnolds pastāstīja par saimniecības vēsturi un to, ka sētā kuplo un zied viena no lielākajām ievām Latvijā, kā arī  saglabājušies vairāki koki, kas ir dižkoka nosaukuma cienīgi. Iebraucot sētā, pamanāma „Latviskā mantojuma” zīme, kas parāda, ka šeit tiek cienītas un saglabātas latviešu tradīcijas. Ik gadu vasaras saulgriežos šeit satiekas draugi un radi. Jaunais saimnieks Mārtiņš izrādīja sētu un saimniecības apkārtni – viss sakopts un zaļo, zied ābeles...

Saimniecībā „Vaidelotes” – viss zaļo un zied, darbi sokas

 Saulaines Profesionālā vidusskola

Izmantojām iespēju apmeklēt Saulaines Profesionālo vidusskolu un iepazīt tās ikdienas darbu. Mūs pavadīja Arnolds Jātnieks, kurš ir arī pasniedzējs šajā skolā. Vidusskola piedāvā iegūt profesionālo izglītību vairākās specialitātēs – lauksaimniecība, metālapstrāde, autotransports, ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumi.

Ar interesi apmeklējām skolas lauksaimniecības tehnikas darbnīcu, kurā praktiski darbojās skolēni, apgūstot metināšanu īpaši izveidotās kabīnēs. Apskatījām arī profesionālās vidusskolas muzeju un iepazināmies ar skolas attīstības vēsturi, kā arī apskatījām nesen renovētās mācību telpas un datorklases. 

 Ieskats Saulaines profesionālās vidusskolas ikdienā

 Mālkalnu mājas sieri Elejā

Saimniecības „Blūdži” saimniece Ināra Mālkalne mūs sagaida ar siltu tēju, kafiju un, protams, vairākiem sieru veidiem. Studentiem interesēja uzzināt, kā aizsākās mājražošana un izveidojās ģimenes uzņēmums. Saimniece izstāstīja, ka ideja par sieru siešanu radusies viņas dēlam, kurš nepadevās un darīja, kamēr izdevās. Tagad sieru gatavošana uzticēta mammai Inārai, bet palīdz visi ģimenes locekļi. Papildus saimniecībā tiek audzēti dažādi dārzeņi un ogas, kuras arī tiek pārstrādātas un realizētas dažādos tirgos un gadatirgos.

Jaunākais produkts ir marinēts siers, ar to saimniece ļoti lepojas un saņēma arī augstu zviedru studentu novērtējumu. Viss saimniecībā iegūtais piens tiek pārstrādāts un nepieciešamības gadījumos tiek iepirkts papildus, ja pašiem nav iespējams nodrošināt nepieciešamo daudzumu. Kopā tiek ražots vairāk nekā desmit sieru veidu un, tuvojoties Līgo svētkiem, jau zināms, ka darba būs ļoti daudz – pieprasījums ir un pieaug.

 

Sieru degustācija saimniecībā „Blūdži”

 Aizraušanās – radīt dažādas garšas un produktus no ķiplokiem

SIA „Antek” īpašniece Antra Zeiliņa mūs sagaida un aicina apskatīt mājas apstākļos iekārtoto ražotni, kurā top dažnedažādi produkti no pašu izaudzētiem ķiplokiem. Viņa atzīst, ka visa ģimene iecienījusi ķiplokus, un tas ir viens no iemesliem, kāpēc saimnieciskā darbība saistās tieši ar tiem.

Antrai netrūkst ideju un izdomas, ir radīti jau vairāki produktu veidi no ķiplokiem – marinēti ķiploku ziedi, ķiploku pulveris, garšaugu maisījums, žāvēti ķiploku čipsi, ķip-ķip ledenes un citi. Ciemiņiem tiek piedāvāts nobaudīt un sasildīties ar ķiploku tēju, sātīgi paēst ķiploku zupu ar siltu ķiploku maizīti. Kā saldo ēdienu varēja nogaršot četru veidu ķiploku ledenes ar citronu, ingveru, dzērveņu un čili garšu. 

Viesi no Zviedrijas ar interesi nobaudīja visus piedāvātos ķiploku gardumus, un, neskatoties uz to, ka daži produkti nogaršoti pirmo reizi, iegādājās tos mājās vešanai. Antra saņēma aplausus un daudzbalsīgu paldies par gardajiem ēdieniem. 

 Pie Antras – ķiploku dažādības izgaršošanā

 Diena paskrēja ātri. Redzētais un nogaršotais liek aizdomāties, ka viss ir iespējams. Vajag vien lielu gribasspēku un vēlmi darboties! Paldies visiem, kas piedalījās un pastāstīja par sevi un savu ikdienu, kas it nemaz nav garlaicīga!

 Zane Rone,

LLKC Jelgavas nodaļas Ozolnieku novada lauku attīstības konsultante

Foto: Zane Rone

Pievienot komentāru