Viesos pie zvejniecības uzņēmējiem Limbažu un Salacgrīvas novados
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Liepājas nodaļa 24. augustā rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu, piedāvājot iespēju iepazīt interesantus uzņēmumus Limbažu un Salacgrīvas novados. Dienas gaitā viesojāmies zivju pārstrādes uzņēmumā SIA “Baltijas zivis–97”, akvakultūras uzņēmumā SIA “Diolla”, jūras un piekrastes zvejniecības biedrībā “Kuivižu zvejnieku apvienība” un SIA “Baņķis”, kā arī tūrisma un nēģu zvejniecības saimniecībā “Kurķis”. No katras vietas un katra cilvēka, ko šajā dienā satikām, varam paņemt kaut ko vērtīgu un svarīgu gan personības izaugsmei, gan arī savu uzņēmumu darbības pilnveidošanai.
SIA „Baltijas zivis – 97” (Limbažu novads) ir viens no lielākajiem zivju pārstrādes uzņēmumiem Vidzemes reģionā, un tas saviem klientiem gan Latvijā, gan arī ārzemēs piedāvā plašu produkcijas klāstu. Uzņēmums pievērš lielu uzmanību izejvielu kvalitātei, un, pateicoties mūsdienīgai apstrādes sistēmai, tradicionālām un pārbaudītām receptēm, produkcija ir iecienīta pircēju vidū. No šī uzņēmuma un tā pārstāves Antoņinas Moisejenko noteikti velētos mācīties lepnuma sajūtu par darbu, ko dari, un produkciju, ko ražo.
Akvakultūras uzņēmums SIA “Diolla” (Limbažu novads) savu darbību uzsāka pirms četriem gadiem un audzē stores recirkulācijas baseinos no ikriem līdz zivij, kuras tālāk tiek realizētas klientiem. Apmeklējot uzņēmumu un tiekoties ar zivkopi Jāni Šulcu, vēlētos akcentēt viņa vēlmi izzināt ikviena procesa būtību un nianses, kā arī nepadošanos grūtību priekšā.
Salacgrīvas novada jūras un piekrastes zvejniecības biedrība “Kuivižu zvejnieku apvienība” un SIA “Baņķis” atrodas Kuivižu ostā, kas jau no senām dienām ir bijusi vietējā reģiona zvejnieku Meka. Arī tagad šeit galvenie saimnieki ir zvejnieki – gan piekrastes, gan jūras “arāji”. SIA “Baņķis” pēc ražotnes izveides 2006. gadā savu nozvejoto zivju produkciju saldē, šķiro un piedāvā klientiem. Guntis Bergs (biedrības “Kuivižu zvejnieku apvienība” un SIA “Baņķis” pārstāvis) un viņa kolēģi ir paraugs “sakoptībai” šī vārda plašākā nozīmē, t.i., gan ārējai, gan iekšējai, radot sakoptu vidi, kurā ir patīkami ne tikai strādāt, bet arī dzīvot, kā arī ne tikai ņemt, bet arī patiesi un no visas sirds dot citiem. Piemēram, palīdzot zvejniekiem, tika uzrakstīts projekta pieteikums, kurš tika apstiprināts, un šobrīd spraigi norit pilsētas baznīcas atjaunošanas darbi.
Dienas noslēgumā viesojāmies Aleksandra Rozenšteina tūrisma un nēģu zvejniecības saimniecībā “Kurķis” (Salacgrīvas novads). Šajā vietā nēģi tiek zvejoti, izmantojot nēģu murdu taci (egles koka laipas), kas ir unikāls zvejas veids pasaulē ar vairāk nekā 100 gadu vēsturi. Aleksandrs piedāvā iespēju degustēt un iegādāties nēģus (sezonas laikā), uzzināt vairāk par tradīcijām un ikdienas darbu nēģu zvejniecībā un pagatavošanā. Interesanti ir tas, ka pat tie brauciena dalībnieki, kas iepriekš ir teikuši, ka nēģus nekad neēdīs, pēc tam pateicās par patiesi gardiem nēģiem. Tas, ko varam mācīties no Aleksandra, ir aizrautība, darba mīlestība, pozitīvisms un atraktivitāte. Ja vēl neesat bijuši Salacas pirmajā nēģu tacī, tad noteikti iesakām to apmeklēt.
Sirsnīgs paldies kolēģim Jānim Kravalim (Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla konsultantam) par ieteikumu apmeklēt šīs vietas un patieso ieinteresētību atbalsta sniegšanā savas puses uzņēmumiem.
Neskatoties uz tālo ceļu, ko mērojām šajā dienā, tā bija laba iespēja gūt pozitīvas emocijas, jaunu pieredzi, jaunas atziņas savu uzņēmumu attīstībai, kā arī iepazīt citam citu un atrast jaunus sadarbības parterus. Īpašu vērtību šai dienai iedeva atsaucīgi un atvērti cilvēki, kas pieņēma mūs pie sevis un pastāstīja gan par praktiskām lietām, gan par savām neveiksmēm un veiksmēm, ar kurām var lepoties.
Brauciena dalībnieki atzina, ka noteikti šādi braucieni ir vajadzīgi un tie ir jāturpina, iepazīstot vēl citu novadu zvejniecības, akvakultūras pārstrādes un mājražošanas uzņēmumus.
Pieredzes apmaiņas brauciens notika Valsts Zivsaimniecības sadarbības tīkla pasākumu ietvaros.
Aleksejs Kačanovs,
LLKC Liepājas biroja uzņēmējdarbības konsultants
Pievienot komentāru