Saldus novada skolēni izzina dārzeņkopību un biškopību

GalerijaPrint

Pēc veiksmīgi aizvadītām informatīvajām tikšanās reizēm ar LLKC Saldus konsultāciju biroju 11. oktobrī Saldus novada Jaunlutriņu pamatskolas un Cieceres internātpamatskolas 8. un 9. klases audzēkņi devās izbraukuma seminārā. Dienas laikā viesojāmies Valsts Kandavas lauksaimniecības tehnikumā, zemnieku saimniecībā “Kliblapsas” un uzņēmumā SIA “Meduspils”.

Valsts Kandavas lauksaimniecības tehnikuma pārstāvji mūs iepazīstināja ar vispārīgu informāciju par skolu, kā arī detalizēti izklāstīja skolas piedāvātās mācību programmas. Skolas pārstāvju vadībā apmeklējām darbnīcas, kur katras profesijas pārstāvis mūs iepazīstināja ar darbnīcu, tās resursiem un mācību programmu.

Tehnikumā iespējams iegūt dažādas kvalifikācijas – ēdināšanas pakalpojumu speciālists, lauksaimniecības tehnikas mehāniķis, automehāniķis, elektrotehniķis, komercdarbinieks, viesnīcu pakalpojumu speciālists. Visas šīs specialitātes ir saistītas ar lauksaimniecību un lauku attīstību, ko atzina arī audzēkņi. Pēc informatīvā semināra par uzņēmējdarbības iespējām laukos viņi zina, ka ēdināšanas un viesnīcu pakalpojumu specialitāšu apgūšana var būt veiksmīga lauku tūrisma attīstības pamatā. Savukārt komerczinības lieti noderētu saimniecības/uzņēmuma reģistrēšanai, attīstībai un dokumentu sakārtošanai.

Dienas turpinājums mums bija z/s “Kliblapsas”, kas atrodas Pūres pagastā. Šeit saimnieko Venterzušu ģimene, kas nodarbojas ar dārzeņu audzēšanu jau vairāk nekā 20 gadus. Pamatkultūra ir ķirbis, kura lauki saimniecībā aizņem ap 48 hektāru, un saimnieki savus klientus priecē ar vairāk nekā 40 šķirnēm.

Pirms saimniece Ilze mums pastāstīja plašāk par šo saimniecību, Cieceres skolas audzēkņiem bija uzdots uzdevums sagatavot prezentāciju par šo saimniecību ar to informācijas daudzumu, ko paši varēja atrast. Skolēni sagatavoja priekšnesumu, kura laikā pašsacerētas dziesmas pavadījumā izspēlēja etīdi par to, kā skolotāja no ķirbja sēkliņas izauga par ķirbi!

Pēc priekšnesuma saimniece mums izrādīja ķirbju noliktavu, parādīja dažādas ķirbju šķirnes, pastāstīja par atšķirībām starp tām. Lika saprast jauniešiem, ka lauksaimniecībā nekad nevari būt pilnīgi drošs, jo laikapstākļi ir tie, kurus nevar paredzēt, un tie, kuri būtiski ietekmē saimniecības darbību. Šis gads ir tas, kurš ķirbjiem bijis ne īpaši labvēlīgs salīdzinoši aukstās vasaras un lietaino laikapstākļu dēļ. Redzējām arī uz lauka vēl palikušos ķirbjus, kuri gulēja lielās peļķēs. Tas būtiski ietekmē ķirbju glabāšanu noliktavā.

Taču saimniece neskumst un cer, ka nākamais gads būs labāks! Ziemas vakaros, kad ir brīvāks, saimniece mazliet nodarbojas ar ķirbju pārstrādi un savam priekam gatavo ķirbju sukādes. Degustācijai bija sagatavotas gan sukādes, gan svaigi sagriezti ķirbji. Skolēniem par pārsteigumu bija pat ķirbis, kurš garšoja pēc riekstiem (ozolzīļu). Meitenes arī steidza no saimnieces uzzināt, kā pagatavojamas sukādes, jo atzina, ka tās bijušas garšīgas, un viņas ir nolēmušas mājās mēģināt arī pagatavot šo veselīgo gardumu.

Kad skolēni vaicāja par to, vai dekoratīvie ķirbīši arī ir ēdami, saimniece atzina, ka varot ēst. Taču pēc tam sekoja jautājums – “Kāpēc ēst dekoratīvos, ja ir daudz citu ķirbju, kuri ir daudz gardāki?” Viņas uzskats ir tāds, ka dekoratīvie ķirbji ir cilvēka priekam, lai drēgnajos, pelēkajos rudens vakaros būtu saules vietā. Nekad nav zināms, kāds ķirbis izaugs. Šogad pat ir dekoratīvais ķirbītis, kurš ir teju balts un sakrokojies kā gulbis.

Savukārt lielākais ķirbis, kas šeit ir izaudzis, bijis ap 50 kilogramiem. Saimniece neaizraujas ar lielo ķirbju audzēšanu, jo visi grib redzēt lielos milžus, taču iegādāties vēlas mazus, skaistus! Ļoti populāri šobrīd ir vienporciju ķirbji.

Tālāk devāmies uz Blīdenes pagasta “Kārēm”, kura ceļgalā uzraksts – Bites! Un ne velti – šeit atrodas uzņēmums SIA “Meduspils”, un sētā jau mūsu ierašanos gaida biškopis Jānis Vainovskis.

Priekšnesumu par šo saimniecību sagatavojuši Jaunlutriņu skolas audzēkņi. Sagatavojuši katrs pats sev “bišu radziņus”, arī viņi izspēlē priekšnesumu. Šoreiz stāsts par lācēnu Pūku, kurš kāpa kokā lūkoties pēc medus, taču laimīgi nonāca “Meduspilī”.

Saimnieka pieredze biškopībā ir vairāk nekā 20 gadu. “Meduspilī” nodarbojas ar ceļojošo dravniecību, sezonā vairākkārt pārvietojot ap 300 bišu saimes.

Kad esam izzinājuši biškopības nozari un visus darāmos darbus, kas saistīti ar medus un citu biškopības produktu ieguvi, saimnieks mūs laipni aicina uz medus degustāciju, sakot, ka tas nebūs viegli! Sākam degustāciju ar dažādiem medus veidiem. No rapšu, pūpolu, pavasara ziedu un citiem līdz pat tādiem medus veidiem kā viršu, griķu un latvāņu! Skolēni pārsteigti par produkcijas daudzveidību un steidz saprast, kā atšķirt, kura auga medus tas ir.

Pēc medus tiekam cienāti ar dažādiem ziedputekšņiem un bišu maizi. Inovatīvs produkts – inkubatorā radīta bišu maize – ir saimniecības atklājums! Desertā saimnieks pataupījis gardākos produkcijas veidus. Ir gan medus ar zemenēm, aronijām, ķiršiem, cidonijām, rabarberiem un spēcīgo ingveru, gan vēl citi.

Saimnieka pavadībā skolēniem arī tika dota iespēja atvākot bišu rāmīšus ar speciālu darba rīku. Tos saimnieks salika medus sviedē un, iedarbinot to, teica, ka tūlīt jutīsim medus vēju! Un tik tiešām smaržīgākais vējš, kāds jebkad justs. Ieklausījāmies arī, kā medus sāk sisties pret sviedes sienām un, galu galā, sāk tecēt spainī.

Noslēgumā saimnieks aicināja skolēnus iemēģināt viņa izveidoto aktivitāti. Ragaviņām viņš piestiprinājis ritentiņus un zemē iestrādājis koku. Bērni sadalījās pa pāriem un izmēģināja karuseli. Uz izklaidi tika aicinātas arī skolotājas.

Cieceres internātpamatskolas un Jaunlutriņu pamatskolas skolotājas un audzēkņi kopumā ar izbraukuma semināru bija apmierināti. Interesējās arī par to, kad Kandavas tehnikumā ir atvērto durvju diena. Skolēni atzina, ka bijuši pārsteigti par z/s “Kliblapsas” piedāvāto ķirbju šķirņu klāstu un SIA “Meduspils” dažādajiem produkcijas veidiem. Šī izbraukuma laikā skolēniem bija iespēja ne tikai iepazīties ar tehnikumu, dārzeņkopības un biškopības nozarēm, bet arī ar to, ka ir iespējams savai saimniecībai pievienot papildus vērtību, un iegūt papildu ieņēmumus – pārstrādājot produktus un paplašinot saražotās produkcijas piedāvājumu, kā arī atvērt savu saimniecību pieejamu apmeklētājiem un tādā veidā gūt papildus ieņēmumus.

Izbraukuma seminārs notika VLT aktivitātes „Informatīvie pasākumi jauniešiem un skolēniem” ietvaros.

Signe Bumbiere,

LLKC Saldus konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru