Aitkopība – nozare ar nākotni
LLKC Aizkraukles nodaļa organizēja pieredzes apmaiņas braucienu aitkopības popularizēšanai, lai varētu veiksmīgai saimniekot šajā nozarē.
Šāda pieredzes apmaiņas brauciena tēma tika izvēlēta tāpēc, ka aitkopība ir perspektīva nozare, par kuru radusies liela interese. Šādi saimniecību apmeklējumi ir vērtīgi gan tiem, kas vēlas uzsākt saimniecisko darbību, gan tiem, kuri jau nodarbojas ar aitkopību, jo, kā praksē pierādījies, nekas nestāv uz vietas, viss attīstās, pilnveidojas – šķirņu izvēle, krustošana, jēru izaudzēšanā, ēdināšana utt.
Apmeklējām trīs saimniecības, kuras saimnieko ar bioloģiskām metodēm. Saimniecību lielums ir atšķirīgs.
Taurupes pagasta z/s „Kalniņi” saimnieko Jānis Liepiņš. Saimniecība nav liela – 64 aitas. Jānis ir gados jauns uzņēmējs, kurš saimniekošanu uzsāka, pārņemot vecāku saimniecību. Jānis saka, ka viņam joprojām veicamajos lauku darbos „stute” ir vecāki un brāļi. Ir strādāts ar slaucamo govju ganāmpulku, tad mēģināts turēt kazas, bet Jānim labāk patīk aitas, tad viņš pie tā arī palika. Jau no pēckara laikiem novietne, kas atrodas pie mājas, tika paredzēta aitkopībai.
Lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības nav lielas, arī esošā dzīvnieku novietne netiks paplašināta. Saimniecībā ir papildu nozare – dārzeņu audzēšana. Tiek audzēti burkāni un kartupeļi. Prece, kas netiek pārdota, tiek izbarota aitām.
Katram saimniekam sava saimniekošanas kārtība, ar ko gana izsmeļoši iepazināmies SIA „Arenso”, kur saimnieko brāļi Matīss un Jānis Apsīši. Gados jauni, bet ļoti apņēmīgi, darbīgi, zinātkāri. Īpašumā bija platības un sena dzīvnieku novietne, kura bija cietusi ugunsgrēkā. Radās jautājums, ko darīt ar šo īpašumu. Pamest, aizaudzēt negribējās. Apsverot visus „par” un „pret”, tika nolemts pievērsties aitkopībai. Šobrīd saimniecībā ir 240 LT tīršķirnes dzīvnieki. Šis ir pirmais gads, kad saimniecība izgāja bioloģiskās saimniekošanas sertifikāciju. Saimniecībā rūpīgi seko zālāju kvalitātei, jo no tā ir atkarīga galvenā barības bāze. Regulāri tiek atjaunoti zālāji, lielākoties izmantojot SIA „Krastmaļi” zālāju sēklu maisījumu.
Lai sasniegtu optimālus rezultātus no saimnieciskās darbības, tiek rūpīgi sekots visiem iespējamiem kritērijiem, kas to ietekmē – barības bāze, minerālpiedevas, ūdens apgāde (kas aitām ir ļoti svarīgi – tīrs ūdens), šķirņu izvēle. Matīss saka, ka aitām ļoti garšo minerālpiedevas, kas pašlaik tiek lietotas saimniecībā, bet esot viena neliela problēma – tās ir salīdzinoši dārgas.
SIA „Arenso” darbojas arī projektēšanas un būvinženierijas jomā, piemēram, aitkopībā nepieciešamā inventāra izgatavošana no koka, kas ir par pieņemamām cenām, viegli ekspluatējams, ko varējām apskatīt un kas tika nodemonstrēts.
Limbažu pagasta „Mikaitās” saimnieko Aija Šneidere kopā ar dzīvesbiedru Jāni Miķelsonu. Pēc izglītības abi ir veterinārārsti. SIA „Mikaitas” ir šķirnes aitu bioloģiskā saimniecība, kas savu darbību uzsāka 2004. gadā. Saimnieki ir atsaucīgi pret jaunajiem lauksaimniekiem, kuriem nepieciešamas praktiskās iemaņas, kā arī konsultācijas aitu audzēšanā. SIA „Mikaitas” ganāmpulku veido Latvijas tumšgalves, Oksforddaunas, Tekselas šķirņu dzīvnieki. Pašlaik saimniecībā ir aptuveni 1400 aitas. Saimniecības mērķis ir noteikti paplašināties. Izmantojot ES finansējuma piesaistīšanas iespējas, ir uzbūvēta jauna novietne, kura pašlaik tiek izmantota kā aitu novietne, bet, tālredzīgi domājot, saimnieki būvēja tā, lai vajadzības gadījumā varētu izmantot gaļas lopu audzēšanai.
Aija nodemonstrēja praktiskas darbības kāju nagu kopšanā, kondīcijas noteikšanā, sakodiena apskatē, pievērsa uzmanību svaram, sēkliniekiem un to izmēram – kas ļoti svarīgi pie vaislinieka izvēles. Lielus ekonomiskos zaudējumus rada neattārpoti dzīvnieki. Aija stāstīja un praktiski demonstrēja, kad un kā pareizi noņemt fekāliju paraugus.
Katrā saimniecībā, ko apmeklējām pieredzes apmaiņas brauciena laikā, lielus zaudējumus ir radījuši vilki un klaiņojoši suņi. Jānis Liepiņš katru vakaru savu aitu ganāmpulku dzen novietnē, jo vilki tiekot klāt aitām arī tad, ja atrodas nakts aplokā pie novietnes. Jānis Apsītis ir mednieku kolektīva biedrs, un savu ganāmpulku ne reizi vien ir pasargājis, pateicoties ierocim. Šeit lielākas problēmas ir radījuši tieši klaiņojoši suņi.
SIA „Mikaitas” aitu ganāmpulku sargā sargsuņi. Aija stāstīja, kā šie suņi ir dzimuši pie aitām un uzskata sevi par viņu ģimenes locekļiem. Šie suņi liek par sevi manīt, ja ganāmpulkam tuvojas kāds dzīvnieks, vai kāda cita dzīva radība, šādā veidā aizbaidot nelūgtos viesus. Saimnieki saka, ka šie ir ļoti vērtīgi sargi. Tāpat neatsverams palīgs ir aitu ganu suns. Jānis nodemonstrēja šo suni darbībā. Mums ir vēlēšanās suni pacienāt ar kādu gardumu, ja viņš padara labu darbu, bet šim sunim „gardums” ir , ja atļauj atkal strādāt.
Pārskatot pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieku aptaujas anketas un redzot lielo interesi saimniecībās, var droši teikt, ka šādi pasākumi ir ļoti vajadzīgi. Jautājumus uzdeva gan pieredzējuši aitu audzētāji, gan iesācēji. Pēc šādiem pasākumiem katrs noteikti atved sev līdzi kādu jaunu ideju, ko izmantos savā saimnieciskajā darbība.
Šādi saimniecību apmeklējumi ir vērtīgi tiem, kas vēlas uzsākt saimniecisko darbību, kas saistīta ar aitkopību, jo ir daudzi neskaidri jautājumi, trūkst praktiskas pieredzes, par ko tiek izrādīta liela interese. Brauciena laikā tika apmeklētas saimniecības, kuras ar minimāliem ieguldījumiem joprojām veiksmīgi attīstās.
Valentīna Beča,
LLKC Aizkraukles nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Foto: Valentīna Beča
Pievienot komentāru