Bagātīgi aizvadīti ražas svētki Alūksnes novadā
Gadskārtējie ražas svētki “Rudentiņš bagāts vīrs” notika Alūksnes novada Kalncempju pagastā Viktora Ķirpa Ates muzejā. Tā ir vieta, kur mīt darbīgi ļaudis, tiek cildināts un godā turēts darbs un latviskā dzīvesziņa. Ates muzeja unikalitāte ir tā, ka šajā lauku sētā atrodas Latvijas brīvvalsts laikā darinātā lauku tehnika, zirgu inventārs, vairāki desmiti iekšdedzes motoru, amatnieku un citi lauku darba rīki.
Neskatoties uz to, ka gaisā todien atkal virmoja lietus, vairāki desmiti īsto latvju tautas tradīciju cienītāju bija ieradušies senajā lauku sētā Atē, lai lūkotos senajos darbos. Savu māku rādīja arī apkārtējie zemnieki. Klētī varēja vērot zemnieku saimniecības ”Lejas” medus sviešanu, saimes mājā “Birzupes“ saimnieks Vilis Kļaviņš rādīja maizes cepšanas māku. Bija kartupeļu rīvēšana, stērķeles gatavošana, kāpostu ēvelēšana, skābēšana, ābolu mizošana. Zemnieku saimniecība “Melderpuļķi” izrādīja savas kazas, cienāja ar kazas piena sieru, par ko lielu interesi izrādīja bērni. Varēja redzēt linu apstrādi, labības kulšanu ar dažāda veida kuļmašīnām. Un visos pasākumos varēja līdzdarboties, liela piekrišana bija Uģa Puzuļa keramikas darbnīcai, maizes cepšanai uz ugunskura, ādas apstrādes darbnīcai, amatnieka Kanaviņa darbnīcai. Savu mākslu rādīja pinēja Dace Brūniņa, notika zirglietu gatavošana, darbošanās kopā ar floristi Dinu Semjonovu. Interesentu netrūka arī kalēja Laimoņa Bāliņa smēdē.
Ilzenes, Strautiņu un Ziemera mazpulcēni paspējuši padarīt labus darbiņus – savāktas ogas, sēnes, sīpoli, ķiploki, izcepti cepumi un pīrāgi, pagatavoti citi gardumi, lai, kā ik gadu, varētu pilnvērtīgi, tāpat kā pieaugušie, piedalīties lielajā Pļaujas svētku andelē.
Pļaujas svētku apmeklētājus patīkami pārsteidza bioloģiskās saimniecības “Lejiņas “ saimniece dārzkope Iveta Jogure ar 400 tomātu šķirņu izstādi, kurā cilvēkiem vislielākā interese bija par sēklu iegādi.
Lai to varētu redzēt un izjust īpašo gaisotni, kas valda muzejā aicinu apmeklēt gadskārtējos Pļaujas svētkus, kas notiek katru gadu septembra otrajā sestdienā. Muzejā notiek arī tradicionālo latviešu svētku svinēšana seno laiku garā.
Vaira Vērse,
Alūksnes novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru