Balvos notika divu dienu mācības putnkopjiem

GalerijaPrint

Cilvēkam ir ļoti svarīgi savā ikdienā sekot līdzi veselīgam dzīvesveidam. Un viena no svarīgām dienas sastāvdaļām ir ēdiens. Skaidrs, ka sabalansēts un veselīgs uzturs ir mūsu enerğijas un labsajūtas avots. Jautājot cilvēkam, kas tev vienmēr ir ledusskapī, dzirdam atbildi: “Olas!”. Ikdienas prece, kura ik pa laikam izraisa asas diskusijas par olu “radītājas” vistas sadzīves apstākļiem.

Tieši tāpēc, lai izprastu, cik svarīgi ir apzināties vistu audzēšanas tehnoloğiju un kvalitatīvas produkcijas ieguvi no vistām, .maijā Balvu konsultāciju birojā tika organizētas mācības Kvalitatīvas un ekonomiski izdevīgas lopkopības produkcijas ražošana putnkopībā”.

Teorija un prakse ir vienots vesels, kas ļauj mazajiem putnu audzētājiem uzdrošināties gan paplašināt savu vistu ganāmpulku, gan motivē iesācējus  darboties. Pieteicās tuvējo novadu putnkopji, kā arī tādi, kuri vēl ir iesācēji šajā nozarē, lai uzzinātu vērtīgu informāciju no zinošiem lektoriem. 

Mācību teorētiskajā daļā tiks apskatītas šādas tēmas: produkcijas kvalitātes rādītāji un tos ietekmējošie faktori, dzīvnieku audzēšana un turēšana kvalitatīvas produkcijas ieguvei; dzīvnieku ēdināšanas pamatprincipi un barības veidu nozīme dzīvnieku ēdināšanā; ražošanas izmaksu aprēķināšana saimniecībās.

Praktiskajās nodarbībās bija iespējams iepazīties ar Madonas novada saimniecības “Gribēni” un SIA “TD Sveķi” pieredzi lopkopības produkcijas ražošanas organizācijā saimniecībā, lopbarības kvalitātes novērtēšanā un produkcijas kvalitātes nodrošināšanas organizācijā saimniecībā.

Saimniecība “Gribēni” salīdzinoši tālu no Madonas atrodas skaistā meža ielokā, kur ikdienā lapsas, jenoti un vanagi ir dabas un dzīves sastāvdaļa. Saimniece Līga Roga, kura kopā ar vīru  jau devīto gadu veido, lolo un dienas garumā apčubina ap 20 vistu šķirņu saimes, mūs apbūra ar savu pieredzes stāstījumu divu stundu garumā. Daudzās vistu šķirnes un košie, dziedoši gaiļi, uzjundīja darbīguma gēnu.  Kļūdas, pieredze un beidzot gandarījums, ka pircēji gaida tavu preci, kura ar savu kvalitāti ir gandarījuma sākums. Skaidrs ir tas, ka brīnumi notiek tad, kad, kļūdoties un zaudējot, tiek izvērtēta situācija, un viss tiek  sākts no jauna.

Dzintra Karavaičuka, SIA “TD Sveķi” īpašniece, sarunu ar mums sāk  apmeklētajiem speciāli uzceltajā nojumē.  Izrādās, ka 1993. gads ir sākums trušu audzēšanai. Dzintras stāstījums par saimniecības attīstību ir tik spēcīgs, ka var tikai  brīnīties, cik daudz nejaušību un sakritību rada biznesa attīstību. Tagad tie ir liellopi, aitas un trīs simtus liels dējējvistu ganāmpulks. Cienājoties ar saimnieces gatavoto olu saldējumu, tu saproti, ka tādu darbu var veikt tikai tad, kad esi kopā ar savu atbalsta grupu – ğimeni, kaimiņiem un darbiniekiem, kuriem ir svarīgs rezultāts, kuri grib strādāt.

Labi, ka mēs paši atradām laiku sev un mācījāmies, braucām pieredzi smelt. Ko līdz vaidēt, ja tālāk par mājas slieksni ir grūti tikt. Vēlam semināra dalībniekiem iegūto apmācību sertifikātu ne tikai goda vietā likt, bet darboties un gūt gan materiālo labumu, gan emocionālo piepildījumu!

Mācības tiek nodrošinātas LAP investīciju pasākuma  2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi”  apakšpasākuma “Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi”  ietvaros, LAD līguma Nr. LAD131118/P44; Atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.

Arita Boka,

LLKC Balvu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru