Iepazīst Vācijas lauksaimnieku pieredzi

GalerijaPrint

Berlīnē notika Starptautiskā pārtikas, lauksaimniecības un dārzkopības izstāde „Zaļā nedēļa”. LLKC rīkoja pieredzes braucienu, lai apskatītu izstādi un iepazītu saimniekošanu Vācijā.

Mūsu valsti, kas šoreiz bija izstādes partnervalsts, tajā pārstāvēja vairāk nekā simts Latvijas uzņēmumu, organizāciju un saimniecību. „Zaļā nedēļa” Latvijai bija laba iespēja iepazīstināt pasauli ar mūsu valstī ražoto pārtikas produkciju un atpūtas iespējām laukos.

LLKC rīkoja  mācību un pieredzes apmaiņas braucienu, lai apmeklētu izstādi un ielūkotos vairākās saimniecībās Vācijā, gūstot pieredzi par kooperāciju. Pieredzes apmaiņas braucienā devās arī šī raksta autore un biedrības „Tērvetes mājražotāji un amatnieki” valdes priekšsēdētājs Sandris Laizāns.

Pēc vērienīgās izstādes „Zaļā nedēļa” apmeklējuma šķita, ka īsā laika posmā apceļota teju visa pasaule. Garšas, smaržas un vizuālo baudījumu sniedza pārstāvji gan no Amerikas, Krievijas, Austrālijas, gan daudzām eksotiskākām zemēm. Izstādes apmeklētājiem tika piedāvāts nobaudīt gan ķengura un krokodila gaļu, gan dažādas tējas un kafijas, kā arī stiprākus dzērienus.

Atsevišķās hallēs bija redzami dažādi dzīvnieki, krāsainas un smaržīgas ziedu kompozīcijas. Lauksaimniecības tehnikas hallē vairāk rosījās bērni un jaunieši, kuri ar atrakciju un dažādu testu palīdzību iepazina lauku dzīvi, papildus nopelnot mazu dāvaniņu.

Neatņemama šī pasākuma sastāvdaļa bija pašu Vācijas uzņēmumu un iedzīvotāju satikšanās vietas ar alu, desiņām, un protams, dzīvo mūziku.

Gan pirms, gan pēc izstādes viesojāmies trīs kooperatīvos – ciemos ar kopīgu darbošanos, produkcijas realizāciju, vienādām vērtībām ar uzsvaru uz vietējā produkta popularizēšanu, noieta veicināšanu vietējam patērētājam, aizvedot to pat līdz patērētāja mājas vai biroja slieksnim.

Pirmajā saimniecībā Tempelbergā ievērības cienīgs fakts šķita saimniecības darbības uzsākšanas motivācija. Vecāki laukos uzsāka uzņēmējdarbību meitas ieplānoto lauksaimniecības studiju dēļ. Šobrīd saimnieki uzņem bērnu un jauniešu grupas, lai stāstītu un radītu priekšstatu par dzīvi laukos. Uzņēmumā pārstrādā aitu un alpaku vilnu. Dzīvnieki ir auguši pašu saimniecībā. Produkcija tiek realizēta kooperatīva veikaliņā, kurā var iegādāties arī citu biedru ražojumus.

Otrajā saimniecībā Brodovinā mūs sagaidīja Krenca kungs, kurš pārstāv kooperatīvu, kas darbojas bioloģiskās pārtikas ražošanā. Kooperatīvā ir apvienojušās lielākas un mazākas saimniecības, tā ražo dažāda veida produktus, kurus realizē kopīgiem spēkiem. Kooperatīva vadītājs uzsvēra, ka nav nozīmes saimniecības lielumam, bet gan koncepcijai.

Šajā tikšanās reizē mums bija arī neliela saruna ar Brandenburgas zemes Zemkopības ministrijas pārstāvi par šī reģiona lauksaimniecību un pārtikas ražošanu.

Par veiksmīgu kooperācijas darbu viena maza ciematiņa ietvaros, kur mīt 149 iedzīvotāji, stāstīja Grosšauenas mērs Holgers Akermannis. Iepazīstinot ar savu ciemu, viņš ne bez lepnuma rādīja bērnudārza ēku. Iestāde darbojas ar ievirzi lauksaimniecības jomā. Šajā pašā ēkā pēc darba savu laiku pavada biedrību pārstāvji, kas ir aktīvas ciemā. Zem viena jumta ar jauno paaudzi un biedrībām sadzīvo arī mērs un ugunsdzēsēji.

Uzzinājām, ka ciemā ļaudis savu darbošanos un saražoto produkciju popularizē dažādos svētkos, tirdziņos, kā arī sadarbībā ar kaimiņu ciemu.

Tā kā braucienā piedalījās dažādu kooperatīvu vadītāji no visas Latvijas, iespējams, katram redzētie piemēri lika aizdomāties gan par savu pašreizējo, gan turpmāko sadarbību savā organizācijā, kā arī starp pašiem kooperatīviem.

Monta Mantrova,

LLKC Dobeles nodaļas Tērvetes novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru