Ilze Antule saimniekošanā atradusi dzīves jēgu
Tukuma novada Tumes pagasta “Rotkaļos” IK “I. Rudzupuķe” nodarbojas ar aveņu, upeņu, melleņu audzēšanu un apzaļumošanas pakalpojumu sniegšanu. Saimniecībā ir augļu dārzs, kurā aug ābeles, bumbieres un plūmes. Šī gada jūlijā aprit seši gadi, kopš Ilze Antule nodibināja savu apzaļumošanas firmu un pāris gadus vēlāk sāka nodarboties ar aveņu audzēšanu.
Ar lauku darbiem Ilze saskārās jau bērnībā, strādājot piemājas dārzā ar vecākiem un vecomāti. Vēlāk papildinājusi savas zināšanas – beidzot Zaļenieku sovhoztehnikumu Jelgavā, iegūstot SIA “SKGC” dārza dizaina veidošanas sertifikātu, apmeklējot dažādus LLKC organizētos seminārus un lekcijas, kā arī gūstot pieredzi LLKC organizētajos apmaiņas braucienos. Šobrīd Ilze Antule ir pieteikusies braukt uz SIA “Skrīveru saldumi”. “Galu galā, varbūt viņi gribēs ražot gotiņas arī ar aveņu garšu, vai ne?” nosmej Ilze.
Zemi IK “I. Rudzupuķe” īpašniece ieguvusi mantojumā no mammas un, kad sapratusi, ka nevēlas to pārdot, aktīvi sāka interesēties par pieprasījumu un iespējām realizēt produkciju. Izpētot tirgu, Ilze uzzināja, ka ir pieprasījums pēc avenēm un jau pastāv mazas saimniecības, kas ar to nodarbojas. Pirms pati uzsāka aveņu audzēšanu, Ilze konsultējās ar zemnieku saimniecību “Mazkuģnieki” Talsu novadā. Aveņu dārza ierīkošanai tika iegādāti 600 vasaras un 900 rudens aveņu stādi.
Produkciju realizē tirgū un SIA “Puratos Latvia”. Avenes cilvēki var braukt un lasīt arī paši uz vietas par lētāku cenu.
Uzņēmumā bez Ilzes ir nodarbināts viens strādnieks, taču Ilze stāsta, ka arī viņas ģimene piepalīdz – gan meitas ar znotiem, gan mazbērni. Visaktīvākais laiks ir tieši vasara – stādīšana, ravēšana, laistīšana, ogu lasīšana un pļaušana – viss laiks paiet pie ogām un nekam citam īsti laika neatliek. Ziemā notiek veco zaru izgriešana. Saimniecībā viss ir roku darbs. Ilze atzīst, ka tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ izvēlējusies tieši avenes – lai nebūtu nepieciešams tērēt līdzekļus tehnikas iegādei vai nomai.
“Vislielāko problēmu rada laikapstākļi, kurus nevar ietekmēt. Šobrīd ir gatavas ogas, bet līst, tātad tās nevar lasīt, savādāk tās sapūst. Pagājušo gadu savukārt bija sauss – mazas ogas. Bet tas jau laikam visiem lauksaimniekiem,” stāsta Ilze. Tāpat saimniecībā ir problēma ar ūdens ieguvi. Ar nākamā projekta finansējumu ir plānots veidot dziļurbumu, jo šobrīd vienīgais ūdens avots ir saimniecības teritorijā esošais dīķis.
Tā kā ziemā ir mazāk darba, Ilze nodarbojas arī ar adventes vainagu veidošanu. Tie tiek realizēti Rīgas tirgū, kā arī veidoti pēc pasūtījuma. “Patīk rokdarbi. Visu laiku ko taisu, adu, tamborēju. Sāku taisīt sev vainagus, tad draudzenēm un tā kaut kā aizgāja. Pirmo gadu aizbraucām tāpat ar desmit vainagiem uz tirgu un palūkojām arī, kā citi sataisījuši. Nolēmām nākamgad gatavot vairāk. Šogad jau taisījām firmai pēc pasūtījuma. Viņi pateica, kādus izmērus vēlas, un mēs gatavus vainagus aizvedām līdz Rīgai,” stāsta Ilze. Jāņos brauc arī ar jāņuzālēm tirgoties. Lai gan parasti braukusi uz Rīgu, šogad bijusi Kauguros. Tāpat saimniece atklāj, ka ir gājusi arī interjera dizaina kursos un uz adventi dekorē kafejnīcu telpas Jūrmalā. Šogad dekorējusi arī brīvdabas izrādei Ikšķilē. Sezonāli strādā kā dārzniece bērnudārzā un pansionātā Rauda.
Pēc profesijas Ilze ir grāmatvede, bet sapratusi, ka grāmatvedība nav viņas mīļākā nodarbe. “Izmantoju LLKC grāmatvežu pakalpojumus. Es pati labāk roku zemi,” nosmej Ilze.
Lai piesaistītu finansējumu un attīstītu savu uzņēmumu, IK “I. Rudzupuķe” ir iesaistījies divos projektos. Informāciju par projektiem un aktualitātēm Ilze iegūst no LLKC Tukuma konsultāciju biroja darbiniekiem, kuri vienmēr sniedz noderīgu informāciju. Uzņēmums ir īstenojis projektu pasākumā "Konkurētspējas veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā" – “Aveņu dārza ierīkošana uzņēmumā IK "I. Rudzupuķe"”, izveidojot 0,3 ha platībā aveņu stādījumu un otru projektu pasākumā “Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai (ietverot ar lauksaimniecību nesaistītu darbību)” – “Apzaļumošanas un kopšanas pakalpojumu sniegšana”, iegādājoties zāliena pašgājēja pļaujmašīnu. Šobrīd uzņēmuma īpašniece plāno paplašināt produkcijas sortimentu, audzējot ķirbjus un startēt jau nākamajā projektā. “Tas ir kas tāds, ko citi neaudzē un tiem ir laba cena. Tie arī ilgi glabājas un jānovāc vien rudenī, savukārt gurķus, piemēram, ir jānovāc ik pārdienas,” stāsta Ilze. Papildus tam, saimniecībā plāno paplašināt melleņu stādījumus, jo pēc mellenēm ir liels pieprasījums. Sākumā tika iestādīti vien pāris krūmi un Ilze saprata, ka tās saimniecības zemē labi aug, tādēļ šogad plāno iegādāties 500 stādus. “Izvēlējāmies tieši mellenes, jo tās mazmeitiņai ļoti garšo,” smejas Ilze. Tāpat plānos ietilpst siltumnīcas celšana, lai varētu izaudzēt ķirbju stādus.
Prieks, ka Ilze atradusi savas dzīves jēgu, darot to, kas patīk un labi padodas. Novēlam veselību, izturību un labus panākumus arī turpmāk!
Intervijā un raksta tapšanā piedalījās LLU studente Žaklīna Marta Vanaga.
Sarma Rotberga,
Tukuma novada lauku attīstības konsultante
Pievienot komentāru