Informatīvs materiāls par slaucamo govju fermu būvniecību

PielikumiPrint

LLKC Inženiertehniskajā nodaļā sagatavots informatīvs materiāls, lai piedāvātu lopkopjiem idejas, kā iespējami vienkāršāk atrisināt nelielu slaucamo govju fermu būvniecību. Izstrādātas četras dažādas projektu skices fermām ar 50 govīm un viena – 65 govīm ar slaukšanas robota izmantošanas iespēju. Turpinās darbs, lai sagatavotu arī aptuvenus izmaksu aprēķinus.

Stāsta projektu autors, LLKC Inženiertehniskās nodaļas būvinženieris, Bc. cs. ing. Kristaps Stūriška:

– Tā kā ES atbalsta pasākumiem iespējams pieteikt jaunu slaucamo govju fermu būvniecību ar minimālo stāvvietu skaitu 50, lopkopjiem ir aktuāls jautājums par šādu fermu izveidi. Tāpēc izstrādājām piecas projektu skices, lai uzskatāmi varētu redzēt, kāda šī ferma varētu izskatīties. Protams, tie nav vienīgie iespējamie varianti, taču to izpēte ļaus vieglāk izvēlēties, kombinēt dažādas konstrukcijas un veidot savu, individuālu projektu. Pakāpeniski šiem projektu variantiem taps arī izmaksu aprēķini, lai zemnieks, kurš nav saistīts ar būvniecību, gūtu priekšstatu par izmaksām un varētu datus salīdzināt ar būvfirmu piedāvājumiem.

– Kāda bija koncepcija, izstrādājot projektu skices?

–  Galvenā koncepcija, izstrādājot skices, bija atrast ekonomiski izdevīgāko variantu no celtniecības viedokļa. Tāpēc tapa arī viens no variantiem, kur mēslu krātuve izvietota zem fermas, tā var uzņemt šķidrmēslus sešus, septiņus mēnešus. Tādējādi lauksaimniekam nav jābūvē atsevišķa mēslu krātuve. Principā  tika izvēlēti fermu standarta risinājumi ar dažādām iespējām variēt, bet funkcionāli trīs projekti ir pilnīgi līdzvērtīgi, tomēr parādām iespējamās atšķirības.

– Kā praktiski lauksaimnieks var izmantot šo materiālu?

– Galvenā ir dotā iespēja iepazīties ar dažādiem fermu variantiem, tad nepieciešamas jau individuālas konsultācijas, piemēram, LLKC, lai projektētāji, kas ikdienā nav saistīti ar fermu būvniecību, varētu uzzināt specifisko informāciju. Ja lauksaimniekiem radīsies interese, varam individuālās konsultācijās piedāvāt arī informāciju pat arhitektūras un būvkonstrukciju daļām, kas arī ir izstrādātas.

 

Sagatavoja Dace Millere, 

LLKC sabiedrisko attiecību speciāliste

Pievienot komentāru