Labturību lopkopībā iepazīst teorijā un praksē

GalerijaPrint

Vairākus mācību kursus lauksaimniekiem par jaunāko un aktuālāko nozarē ik gadu organizē LLKC Bauskas birojs. 26.–27. februārī un 1. martā Vecumnieku novada Bārbeles pagasta tautas namā noritēja  mācības par lauksaimniecības dzīvnieku labturības prasībām ražojošajās saimniecībās, kas nodarbojas ar piena lopkopību un audzē gaļas liellopus.

Anita Vismane, LLKC Bauskas biroja lauku attīstības konsultante, mācību pirmās dienas ievadā atgādināja par Eiropas Savienības regulām un direktīvām, kā arī Ministru kabineta noteikumiem dzīvnieku labturībā, ko pienāktos zināt un atcerēties. Pēc tam tika apskatītas divas svarīgas tēmas: dažādu sugu lauksaimniecības dzīvnieku turēšanas veidi; ēdināšana un barības devu paredzēšana atbilstīgi noteikumiem un labas saimniekošanas praksei.

A. Vismane aicināja zemniekus atklāt savu pieredzi un novērojumus, dalīties svarīgākajās atziņās, kas gūtas ilgajā lopkopības praksē.

Notur laukos cilvēkus

Ir dažādi viedokļi par slaucamo govju piesieto un nepiesieto turēšanu, bet galvenais – atšķirīgas ir ganāmpulku īpašnieku iespējas. Daudzviet vēl kalpo vecās ēkas, kas ir atbilstīgas un labi uzturētas. Ja ziemas periodā šādās kūtīs govīm izkustēties maz iespēju, tad «ganu dienā» tām tiek īsta brīvība un zaļa pļava.

Mācībās piedalās galvenokārt mazo un vidējo ganāmpulku īpašnieki un ģimenes saimniecības, kur liellopu un slaucamo govju skaits ir no dažiem līdz piecdesmit mājlopiem. Labi aprūpēt un pārredzēt šādu saimi ir krietni vieglāk nekā vairākus simtus, taču pats svarīgākais, ka šīs saimniecības notur laukos cilvēkus. Par to nākotni LLKC speciālisti ir norūpējušies, jo gados jaunu zemnieku piena lopkopības nozarē ir ļoti maz.

Iespēja pagarināt sertifikātu

Andris Ķēniņš Vecumnieku novada Bārbeles pagasta «Cedelmaņus» pārņēmis no vecākiem. Zemnieku saimniecība pastāv kopš 90. gadu sākuma. Zemes platība ir 35 ha, ganāmpulkā 24 «galvas» – gan gaļas liellopi, gan slaucamās govis, ko laiž arī zaļajās ganībās. Pienu pārdod Rīgas piena kombinātam, taču cena ir zema pat ziemas periodā, kad izslaukums ir jūtami mazāks un daļa gotiņu pienu nemaz nedod.

A. Ķēniņš ilgstoši sadarbojas ar Kaspara Ādama izsoļu namu un ir apmierināts.

Kurmenietim Ilgonim Mašinskim piemājas saimniecībā «Zālītes» ir ap 25 ha zemes. Viņam piedalīšanās mācībās reizi piecos gados dod iespēju pagarināt sertifikātu, kas nepieciešams, lai veiktu piena pārraudzību. Siena gotiņām pietiekot, saimniecība sadarbojas ar «Jēkabpils pienu». Klausītāju vidū sastopami jaunie kurmenieši – zemnieki Signe un Andris Betaki, piedalās arī Zaiga Betaka.

Valles pagasta zemnieki Juris un Līga Milti saimniecībā «Ligzdas» apstrādā 15 ha zemes, viņiem ir piecas gotiņas un arī aitas. Siena lopiņiem pietiekot. Izslaukto pienu pārstrādā paši – gatavo sieru, jo sliktā ceļa dēļ piena savācējs nemaz nevarot iebraukt.

Gados jaunā Anna Vaļecka pārstāv tēva Aleksandra Vaļecka zemnieku saimniecību «Liepsalas» Vecumnieku pagastā. Ar skābsienu trūcīgāk, bet siens desmit gotiņām sagādāts pietiekami, saimniecība to var pat pārdot.

Bauskas novada Vecsaules pagasta zemnieku saimniecības «Liepiņas» pārstāve Indra Asupa vecāku saimniecībā ir piena pārraudze un atzīst, ka mācības lieti noder. Pārstāvēts arī Jaunsaules pagasts.

Jāizprot mājdzīvnieku «sūdzības»

Mācību otrā diena, 27. februāris, bija veltīta veterinārmedicīnai, kas ietver gan kūts aprīkojuma nozīmi dzīvnieku veselībā un produktivitātē, gan izpratni par mājdzīvnieku agrīniem signāliem – «sūdzībām», kas aicina pievērst pastiprinātu uzmanību viņu veselībai. Par šiem jautājumiem stāstīja Dainis Arbidāns, LLKC konsultants-eksperts veterinārmedicīnā.

To, kā teorija darbojas praksē, mācību grupa izzināja, 1. martā apmeklējot Neretas novada Mazzalves pagasta «Krastus» un Vecumnieku novada Valles pagasta zemnieku saimniecību «Romaņi». Aplūkojamie temati: dažāda vecuma dzīvnieku turēšanas un ēdināšanas novērtējums saimniecībā, barības devu sastāva analīze, labturības apstākļu novērtēšana.

 

Mācības ir Eiropas Savienības finansēta projekta «Eiropa investē laukos» Lauku attīstības programmas 2014.–2020. gadam apakšpasākums «Profesionālās izglītības un prasmju apguves pasākumi».

 

Ruta Keiša,

“Bauskas dzīve”

Foto galerija: 

Pievienot komentāru