Latvijas un Ukrainas kopēja interese – kvalitatīva svaigpiena ieguve
Viesojoties Latvijā, Čerņigovas apgabala lauksaimniekus galvenokārt interesēja ES standartu ieviešanas gaita Latvijas piensaimniecībās, kā arī jautājumi par iespējamu mazo saimniecību kooperāciju un valsts līmeņa vienota dzīvnieku reģistra un datu aprites izveidi, ņemot par pamatu Latvijas speciālistu pieredzi Lauksaimniecības datu centrā.
Ukraiņu delegācijas uzturēšanās laikā Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā noskaidrojām, ka vēl joprojām Ukrainas piensaimniekiem problēmu sagādā tāda slimības kā govju enzootiskā leikoze, slaucamo govju vakcinācija pret Sibīrijas mēri, ik pa laikam Ukrainas piensaimniecībās tiek konstatēta govju bruceloze, mutes un nagu sērga. Latvijā mērķtiecīgas darbības rezultātā šīs slimības piensaimniecību ganāmpulkos ir izskaustas. Atbildot ukraiņiem, kādā veidā Latvijas piensaimnieki ir atbrīvojušies no šīm slimībām, stāstīju, ka tas ir kopdarbs starp valsts institūcijām – Pārtikas un veterināro dienestu, ZM Veterināro departamentu un Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR laboratoriju, kurā diagnosticē slimības. Tās apkaro pēc iepriekš izstrādāta plāna, kas balstās uz pozitīvi reaģējošo dzīvnieku piespiedu likvidāciju un atkārtotu laboratorisko izmeklējumu veikšanu, kamēr divas reizes pēc kārtas skartajā saimniecībā nekonstatē pozitīvi reaģējošus dzīvniekus uz kādu no iepriekš pieminētajām slimībām: govju enzootisko leikozi un govju brucelozi.
Lai dalītos pieredzē un uzskatāmi parādītu Ukrainas delegācijai, kā Latvijā tiek nodrošināti svaigpiena kvalitātes rādītāji atbilstoši Eiropas Padomes Regulas Nr. 853/2004 prasībām, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs piedāvāja viesiem no Ukrainas apmeklēt kooperatīvo sabiedrību “Straupe”, z/s “Vienotnes” Pārgaujas novadā, LLU MPS “Vecauce” Auces novadā un z/s “Lejasriepji” Tukuma novadā. Kooperatīvās sabiedrības “Straupe” priekšsēdētājs Imants Balodis uzsvēra, ka pienu iepērk no kooperatīva biedriem, kas spēj nodrošināt minimālās svaigpiena prasības: baktēriju KVV nepārsniedz 100 tūkst. un somatisko šūnu skaits 1 ml piena nepārsniedz 400 tūkst. Piena piegādes temperatūra pienotavā nedrīkst būt augstāka par +10 ° C. Lai šīs svaigpiena kvalitātes prasības nodrošinātu, LLU MPS “Vecauce” organizējām iespēju Ukrainas viesiem piedalīties slaukšanas procesā, vērot to, kā arī pašiem pamēģināt pareizi sagatavot govi slaukšanas procesam un pievienot govij slaukšanas iekārtu.
Tukuma novada z/s “Lejasriepji” viesi no Ukrainas pārliecinājās, ka arī mazas un vidējas saimniecības spēj nodrošināt augstu piena izslaukumu un kvalitāti. Z/s “Lejasriepji” vidēji laktācijā no govs iegūst ~9600 kg piena, somatisko šūnu skaits pienā nepārsniedz 100 tūkst./1 ml. “Lejasriepju” saimniece Dina Vasermane atklāja, ka visa pamatā ir govs veselība, ko nodrošina, pareizi barojot govis un pareizi veicot to slaukšanu, kā arī sistemātiski izslēdzot no ganāmpulka govis, kurām regulāri ir paaugstināts somatisko šūnu skaits.
Ukrainas piensaimnieki no Čerņigovas apgabala nākotnē vēlas turpināt sadarbību ar Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru. Nākotnes sadarbības virziens varētu būt Ukrainas konsultantu apmācība par slaucamo govju tesmeņa veselību, labturību un ēdināšanas organizāciju piensaimniecībās, jo šo pamatjautājumu apguve veicinātu tālāku un sekmīgāku Ukrainas integrāciju Eiropas Savienībā.
Pieredzes apmaiņas vizītes izskaņā Ukraiņu delegācija viesojās Kandavas novada aitkopības saimniecībā SIA “Ralle”, kuras īpašnieks Ivars Frīdemanis viesiem stāstīja, kāpēc tieši nolēmis audzēt Šarolē šķirnes aitas, minēja to īpašības, kas ir labākas par Tekselas un Surfolkas šķirnes aitām, kā arī par aitu gaļas kvalitāti un iespēju to realizēt Latvijas tirgū. Ivars norādīja, ka kvalitatīvu aitu gaļu ar nemainīgu kvalitāti Latvijā spēj saražot tikai daži aitkopji, tādēļ būtu nepieciešama aitkopju kooperācija, lai aitu gaļas ražotāji strādātu ar vienotām aitu audzēšanas metodēm, kā arī aitu gaļas pircējiem nodrošinātu augstas kvalitātes gaļu pietiekamā apjomā.
Novembra sākumā ukraiņi uzņems ciemos Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra ekspertu delegāciju, kas turpinās realizēt kopprojekta izvirzītos mērķus Čerņigovas apgabala piensaimniecībās.
Dainis Arbidāns,
LLKC Lopkopības nodaļas konsultants – eksperts veterinārmedicīnā
Pievienot komentāru