Laukaugu ražas prognozēšana

Kā jau tas ierasts iepriekšējos gados, maijā tiek uzsākta laukaugu ražas prognozēšana. Tās ietvaros LLKC augkopības speciālisti veic labības un rapša sējumu apsekojumus visā Latvijas teritorijā, tiek veiktas augu uzskaites un vidējās ražas aprēķini. Maijā apsekotas un prognozes sagatavotas ziemāju labībām – ziemas kviešiem, rudziem, tritikālei un ziemas rapsim. Attēlā redzams prognozēto ražu salīdzinājums pēdējos trīs gados.

 

Šobrīd vidējā ziemas kviešu raža tiek prognozēta 3,1 t/ha, kas ir pagājušā gada līmenī, tomēr prognozējam, ka šogad ar ziemas kviešiem apsētās platības ir ievērojami mazākas nekā iepriekšējos gados, un līdz ar to mazāka būs arī kopraža. Tas saistīts ar nelabvēlīgajiem apstākļiem ziemošanas laikā, kuru rezultātā liela daļa sējumu aizgāja bojā pilnībā vai arī bija ļoti sliktā stāvoklī, un pavasarī tika pārsēti ar vasarāju labībām. Nevajadzēja pārsēt tikai labākos laukus. 

Līdzīga situācija ir arī ar ziemas rapsi – nelabvēlīgo ziemošanas apstākļu rezultātā, lai gan prognozētā raža ir tikai nedaudz zemāka kā 2013. gadā, ziemas rapša platības un kopraža šogad būs būtiski mazākas. Precīzi dati par ziemājiem apsētajām platībām būs pieejami jūlija sākumā, kad Lauku atbalsta dienests būs apkopojis lauksaimnieku iesniegtos platību maksājumu pieteikumus. 

Labvēlīgāka situācija ir rudzu sējumos – lielākajai daļai rudzu sējumu ziemas kailsals nav kaitējis, tie izskatās ļoti labi un šobrīd paredzams augsts ražas potenciāls. Ja ziedēšana noritēs veiksmīgi, vidējās ražas pārsniegs pēdējo gadu līmeni.

Nākamā ziemāju labību un ziemas rapša prognozēšana tiks veikta jūlijā, bet jūnijā vasarāju labību – vasaras kviešu, miežu, auzu un vasaras rapša ražas prognozēšana.

 

Laura Kirsanova,

LLKC Augkopības nodaļa

Pievienot komentāru