Lauksaimniecības nozares pedagogi mācās Bebrenē

GalerijaPrint

Aprīļa sākumā Bebrenes vispārizglītojošajā un profesionālajā vidusskolā norisinājās pedagogu profesionālās kompetences seminārs “Efektīva saimniecību pārvaldība un ganību apsaimniekošana”. Kopā tikās pedagogi no deviņām lauksaimniecības nozares profesionālās izglītības programmas īstenojošām izglītības iestādēm (Zaļeniekiem, Višķiem, Saulaines, Priekuļiem, Malnavas, Kandavas, Cīravas, Bebrenes un Barkavas).

Ierodoties Bebrenes muižā, kurā atrodas daļa skolas telpu, pedagogus pārsteidza zirgkopības skolotājas – treneres Laines Orbidānes noorganizētā zirgu parāde. Skolas direktore Ērika Šaršune nedaudz iepazīstināja ar skolas vēsturi, pastāstot, kā laika gaitā mainījies skolas statuss un nu jau aptver izglītības posmu no pirmsskolas līdz profesionālajai izglītībai. Bebrene ir lieliska vieta Latvijā, kurā var apgūt lopkopības tehniķa profesiju ar specializāciju zirgkopībā. Staļļos atrodas 70 zirgi, kas pārsvarā ir privāti, bet audzēkņiem ir iespēja par tiem rūpēties un apgūt praktiskās zināšanas. Dažādu darbu ierādīšanai ir piesaistīts amatniecības kameras meistars Ivo Miķelsons, kurš dalās pieredzē un sniedz vērtīgas zināšanas topošajiem speciālistiem. Kā arī klātesošie tika iepazīstināti ar Bebrenes vispārizglītojošās un profesionālās vidusskolas programmu: “Veterinārmedicīnas asistents” un “Lopkopības tehniķis ar specializāciju zirgkopībā” materiāli tehnisko bāzi.

Seminārā piedalījās arī Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Klientu apkalpošanas atbalsta daļas speciālisti Terēze Riekstiņa un Kristaps Ērglis, kā arī  IT projektu vadītāja Ilze Anhalta, kuri iepazīstināja pedagogus ar efektīvas saimniecību pārvaldības sistēmu “Mans Lauks” (www.manslauks.lv) pielietojumu augkopības un lopkopības saimniecībās, sniedzot noderīgu informāciju par iespēju pedagogiem izmantot “Mans Lauks” piedāvātās iespējas mācību procesā. Ar “Mans Lauks” iespējams iegūt precīzus datus, plānot darbus, sagatavot atskaites un veikt vēl vairākas dažādas saimniecībām nepieciešamas darbības.

Augkopības konsultante, agronome Inga Freimane iepazīstināja ar sagatavoto mācību materiālu pedagogiem par tēmām: Ganību ierīkošana, kultivēto un dabīgo zālāju apsaimniekošana. Ganību uzturēšana. Tehnika, iekārtas zālāju apsaimniekošanā. Lopiem kaitīgie augi ganībās. Arī I. Freimane norādīja, ka sistēmas “Mans Lauks” izmantošana labi noder, lai kombinētu resursus un iegūtu pēc iespējas labākus rezultātus. Tika sniegtas vērtīgas zināšanas par ganību un zālāju plānošanu, norādīts uz augsnes analīžu veikšanas nepieciešamību, lai veiktu plānošanu un izvērtēšanu, kas tad katrā apgabalā būtu visatbilstošākais un sniegtu pēc iespējas labāku rezultātu. To vēlāk apliecinās arī apmeklētās saimniecības īpašnieks, stāstot jau par praktiskiem piemēriem.

Pa ceļam uz saimniecību pedagogi apmeklēja Dvietes palienes pļavas un informācijas centru, kurā grupu sagaidīja Bebrenes pagasta pārvaldes vadītāja Benita Štrausa. Dvietes paliene ir regulāri applūstošu pļavu teritorija 4989 ha platībā. Kā teica pārvaldes vadītāja, Dvietē esot pieci gadalaiki, ne tikai jau visiem zināmie, bet vēl arī Atbūda – laiks, kad palienes pļavas ir applūdušas. Šis periods mēdzot būt ļoti dažāds. L. Orbidāne minēja, ka pagājušajā reizē tas sācies oktobrī un noslēdzies tikai aprīļa vidū. Tā kā šogad ir ļoti sauss pavasaris, neizdevās šo dabas fenomenu apskatīt savām acīm.

Mācību noslēgumā sekoja prakšu saimniecības un skolas sadarbības saimniecības z/s “Ciemiņi” apmeklējums. Saimniecība apsaimnieko 600 ha, tai skaitā 40 ha arī palienes pļavas. Saimniecības pamata nodarbošanās ir piensaimniecība ar aptuveni 150 slaucamām govīm un tendenci paplašināties. Nesen uzcelta jauna kūts, iegādāti pirmie roboti. Kā minēja saimnieks, svarīgi vismaz reizi četros gados veikt augsnes analīzes, lai saprastu, kur nepieciešams papildu mēslojums. Jo vērtīgāki zālāji, jo lielāks piena govju ražīgums. Tā kā palienes pļavas ir ļoti iecienītas dažādām putnu sugām, īpaši zosīm, saimnieks dalījās pieredzē, kā sadzīvot ar šo izaicinājumu. Paldies Ilmāra Kriškijāna ģimenei par uzņemšanu un pedagogiem veltīto laiku!


 

Dita Mauraga,

LLKC Tālākizglītības nodaļas izglītības projektu vadītāja

Maija Sirvide,

LLKC Tālākizglītības nodaļas izglītības projektu vadītāja

Foto: Aigars Oļukalns un Dita Mauraga

Foto galerija: 

Pievienot komentāru