Lietainais laiks sējumiem un dārziem nācis par labu

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālistu veiktā vasarāju ražas prognozēšana šobrīd liecina par labām vasarāju – kviešu un rapšu – ražām. Savukārt LLKC dārzkopības speciālisti norāda, ka aizvadīto dienu lietainais laiks dārziem nācis tikai par labu.

Šopavasar vasarāju sēju bija iespēja uzsākt agri, pašā aprīļa sākumā, kā rezultātā vasarāju lauki izskatās ļoti labi. Produktīvo stiebru skaits vasaras kviešiem un miežiem ir nedaudz lielāks kā citus gadus, un tas ļauj cerēt uz labām vasarāju ražām. Kopumā vasarāju ražas LLKC eksperti prognozē lielākas nekā vidēji Latvijā pēdējo gadu laikā.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms: „Aizvadīto dienu lietusgāzes laukiem nākušas tikai par labu. Pateicoties tam, mitrums ir pietiekamā daudzumā, lai graudaugi labi attīstītos.”

Labība. Vasaras kviešu vidējā raža Latvijā tiek prognozēta 3,1 tonnas no hektāra (t/ha), augstākās ražas gaidāmas Zemgalē – 3,7 t/ha, zemākās Latgalē – 2,6 t/ha. Kurzemē un Vidzemē sagaidāms vidēji 3 t/ha liels graudu birums. Jāatzīst, ka sagaidāmās labās vasarāju ražas gan ir vājš mierinājums lauksaimniekiem, īpaši Zemgales pusē, kur nelabvēlīgie apstākļi ziemā izpostīja līdz pat 90% sējumu, ko nācās pārsēt ar vasarājiem.

Vidējā miežu raža Latvijā tiek prognozēta 2,6 t/ha. Veicot ražas apsekošanu, LLKC eksperti miežos novērojuši samērā lielu slimību izplatību. Ja tās netiks ierobežotas, ražas potenciāls kritīsies.

Vidējā vasaras rapšu raža Latvijā tiek prognozēta 1,6 t/ha. Līdzīgi kā iepriekšējos gados, saimniekiem nākas cīnīties ar krustziežu spīduļa invāziju vasaras rapsī. No šī kaitēkļa nenosargātajos laukos uz labu ražu necerēt. Laukos, kur augu aizsardzības pasākumi veikti korekti, plānotā raža būs pat ļoti laba.

Vidējā griķu raža Latvijā tiek prognozēta 0,9 t/ha, bet auzu raža – vidēji 2,3 t/ha.

Dārzeņi. LLKC vecākais speciālists dārzkopībā Imants Missa skaidro, ka mitrais un lietainais laiks dārziem nācis par labu, taču šobrīd pienācis laiks, kad tajos strauji varētu sākt attīstīties dažādi kaitīgie organismi. Mitrums īpaši bija nepieciešams kāpostaugiem un ķirbjaugiem (kabačiem, patisoniem, gurķiem u.c.), kuriem gan līdz šim mazliet pietrūka siltuma. Taču tuvāko dienu prognozētais karstais laiks situāciju uzlabos. Lietainais laiks kaitējis zemenēm, kam ir zema ogu kvalitāte un stādījumos izplatās pelēkā puve. Lai ar to tiktu galā, pēc ogu laika stādījumi jāsakopj (jāizravē, laicīgi jānogriež lapas utt.) vai jāierīko jauni stādījumi.

 

Informāciju sagatavoja:

Iveta Tomsone,

LLKC sabiedrisko attiecību vadītāja,

tel: 26004506,

Iveta.tomsone@llkc.lv,

www.llkc.lv; www.laukutikls.lv

 Uzziņai. Kultūraugu ražas prognozēšanu LLKC Augkopības nodaļas speciālisti veic, pamatojoties uz Ministru kabineta noteikumiem Nr. 30 Kultūraugu ražības prognozēšanas, lauksaimniecības statistikas izlases apsekojumu veikšanas un bruto seguma aprēķināšanas kārtība. Kultūraugu ražības prognozes tiek veiktas desmit galvenajiem Latvijā audzētajiem kultūraugiem: ziemas kviešiem, vasaras kviešiem, rudziem, tritikālei, vasaras miežiem, auzām, griķiem, vasaras rapsim, ziemas rapsim un kartupeļiem. Prognozes tiek veiktas trīs reizes: divas reizes tiek apsekoti kultūraugi uz lauka, bet trešo reizi pēc kultūraugu novākšanas tiek veikta aptauja par iegūto ražību. Ziemājiem prognozes tiek veiktas maijā, jūlijā un augustā, vasarājiem jūnijā, augustā un septembrī, kartupeļiem jūlijā, augustā un oktobrī. 

Pievienot komentāru