Mācās apsaimniekot ES nozīmes zālāju biotopus

GalerijaPrint

Liepājas pusē maija beigās notika bezmaksas apmācības “Eiropas Savienības nozīmes zālāju biotopu vai sugu dzīvotņu apsaimniekošana”.

Mācības ir nepieciešamas tiem, kas apsaimnieko un piesaka platību maksājumiem ES nozīmes bioloģiski vērtīgos zālājus ar 1., 2., 3. vai 4. ražības klasi:

  • 1. klase – zālāji auglīgās augsnēs un putnu dzīvotnes.
  • 2. klase – zālāji mēreni auglīgās augsnēs.
  • 3. klase – zālāji nabadzīgās augsnēs.
  • 4. klase – ārpus lauku blokiem esošie ES aizsargājamie biotopi.

Šajā reizē vienkopus pulcējās 16 zinātkāri mācību dalībnieki no Liepājas, Kuldīgas un Ventspils puses, kas Latvijas Dabas fonda ekspertes Rūtas Sniedzes-Kretalovas vadībā ieguva zināšanas par bioloģiski vērtīgo zālāju atbalsta nosacījumiem, to saglabāšanu un identificēšanu, zālāju biotopu apsaimniekošanas vadlīnijām, kā arī individuāli izstrādāja „Saimniecības zālāju apsaimniekošanas plānu” savām pļavām.

Nepārprotami Latvija ir vienu no zaļākajām valstīm pasaulē, bet arī mūsu valsts dabas bagātības ir ierobežotā daudzumā. Lai tās apzinātu, kā arī iegūtu pilnīgāku informāciju Latvijas dabas vērtību pārvaldībai, Dabas aizsardzības pārvalde līdz 2020. gadam veic vērienīgu dabas vērtību apzināšanas projektu “Dabas skaitīšana”, kura ietvaros notiks arī ES nozīmes biotopu kartēšana (pārvērtēšana).

Projekta izpratnē dabas vērtības ir dabas ainavas ar zālājiem, mežiem, purviem, jūras piekrasti un kāpām, upēm, ezeriem, iežu atsegumiem un sugu daudzveidību tajās. Dabas skaitīšanas projekta uzdevums ir noskaidrot, cik un kādi dabas vērtību veidi sastopami Latvijā.

Pēc Rūtas ieteikuma, papildus informāciju par projektu un plānotajām aktivitātēm ir iespējams iegūt tā interneta vietnē  www.skaitamdabu.gov.lv.

Mācību dalībnieki atzina, ka gūtās zināšanas un ekspertes stāstījums palīdzēja iepazīt zālāju dabas bagātību. Tas viss ir tepat un ap mums, ir tikai jautājums, – vai spējam ikdienas steigā apstāties, ielūkoties, izbaudīt un novērtēt to, cik bagāti esam.

Mācības notika Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020. gadam pasākuma “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākuma “Profesionālās izglītība un prasmju apguves pasākumi” ietvaros (LAD līguma nr. LAD030816/V35) ietvaros.

 

Aleksejs Kačanovs,

LLKC Liepājas biroja uzņēmējdarbības konsultants

Foto galerija: 

Pievienot komentāru