Netradicionālo ogu audzēšana un to loma veselības stiprināšanā
LLKC Balvu konsultāciju birojs 8. decembrī organizēja tiešsaistes semināru Zoom platformā, kurā interesentiem bija iespēja klausīties lekciju par netradicionālo augu audzēšanu. Plašāk lektors Māris Narvils dalībniekus iepazīstināja ar plūškoku, pīlādžu un aroniju ogu vērtību un audzēšanas prasībām.
Plūškoks – gan mūsu veselības stiprināšanai, gan kā dārza dekors
Maza un apaļa kā melleņoga, taču melnā plūškoka oga ir tumši violetā krāsā. Neskatoties uz neseno popularitātes pieaugumu, melnais plūškoks ir izmantots tautas medicīnā jau tūkstošiem gadu. Plūškoka ogas ir bagātas ar dažādām vielām, kurām ir organismu spēcinoša iedarbība. Plūškoks saukts arī par vienu no spēcīgākajiem dabas antioksidantiem. Šo īpašību dēļ plūškoka produkti – gan tēju, gan sīrupu, gan sulas un ievārījumu veidā – ir ieteicami slimību profilaksei un ārstēšanai. Viens no populārākajiem ieteikumiem ir lietot plūškoka produktus, lai stiprinātu un stimulētu imūnsistēmu dažādu saaukstēšanās un gripas vīrusu laikā. Gripas un augšējo elpceļu saslimšanu gadījumos spēj paātrināt atveseļošanos. Dažādos avotos minēts arī, ka produktiem var būt pretvēža īpašības, kā arī tie stiprina sirds un asinsvadu sistēmu. Plūškoka šķirnes ir tik dažādas un to ziedi mēdz būt gan balti, gan dzeltenīgi, gan rozīgi. Plūškoks spēj izdaiļot dārza ainavu, ne tikai sniegt vērtīgās ogas.
Pīlādzim jābūt katrā latvieša sētā
Pīlādzis kopš seniem laikiem zināms kā mājas sargātājs no sliktas enerģijas un ļaunas acs. Senie latvieši uzskatīja, ka tam jābūt iestādītam pie katras mājas, piedēvējot tam maģiskas īpašības. Pīlādža ogas ir bagātas ar C vitamīnu – tā ir pat vārāk nekā citronos un apelsīnos, bet karotinoīdu (karotīns) vairāk nekā burkānos. Katru dienu ēdot 3-4 pīlādžogas, uzlabosiet imūnsistēmu, pārvarēsiet nogurumu. Ogas satur sorbīnskābi, kas ir labs dabiskais konservants. Kā konservantu, piemēram, izmanto maltas pīlādžogas klāt pie graudu miltiem, tādējādi izceptā maize ilgāk saglabā savu svaigumu. No ogām gatavo želajas, ievārījumus, ogas medū, žāvētas ogas. Pīlādzis arī ir pievilcīgs un dekoratīvs koks, kas atsvaidzina dārza izskatu. Pīlādža ogas un zarus plaši izmantoto dažādos telpu dekoros.
Aronijas pret dabīgo novecošanos un tradicionāli zināmas kā asinsspiediena pazeminātājas
Aronijas satur maz cukuru, taču daudz vērtīgu vitamīnu un bagātīgā daudzumā antioksidantu. Labumi no aroniju lietošanas uzturā ir: tās pazemina asinsspiedienu, samazina riskus saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām, vēža veidiem, palīdz regulēt cukura līmeni asinīs u. c. Var lietot svaigas vai saldētas aroniju ogas, sulu, sīrupu vai žāvētas ogas. Aroniju izspaidas, kas paliek pāri pēc sulas izspiešanas, ir bagātīgs P vitamīna koncentrāts. Aronijām piemīt organisma šūnas sargājoša ietekme, kas samazina oksidatīvā stresa ietekmi, tādējādi palēninot šūnu novecošanos.
Secinājumi un novēlējums
Lektors Māris Narvils dalījās par katru no krūmogulājiem zināšanās par to, kāda ir augu audzēšanas vietas izvēle, mēslošanas prasības, kad un kā jāveic stādīšana un augu pavairošana, kā nepieciešams kopt dārzu, par ražas ievākšanu un visbeidzot par izplatītākajām un piemērotākajām šķirnēm.
Secinājums bija, ka no šiem trim augiem plūškoks ir visprasīgākais augs, kuram noteikti augsne ir jāsagatavo, jāielabo vismaz sezonu pirms stādīšanas, un tas jāstāda ar barības vielām bagātā augsnē. Vispieticīgākās ir aronijas, tām priekšrocība ir arī tā, ka ogas svaigā veidā pie 0 grādiem var uzglabāt vairākus mēnešus un ražas novākšanā ir iespēja izmantot kombainu. Pīlādzis arī ir samērā pieticīgs, taču tam ir sekla sakņu sistēma, kas smilšainās, vieglās augsnēs var radīt papildus izaicinājumus kvalitatīvu stādījumu ierīkošanā.
Nobeigumā Māris Narvils aicināja latviešus neaizmirst par šiem brīnišķīgajiem augiem mūsu dārzos. Mēs Latvijā varam priecāties, ka ir iespēja audzēt šādus vērtīgus augus katram savā dārzā. Iedrošināja stiprināt veselību ar ogu produktiem un mazāk vērsties pēc aptieku preperātiem, jo ogas spēj sniegt veselībai (organismam) nepieciešamos vitamīnus un citas labās vielas dabīgā veidā.
Informatīvais seminārs tika organizēts VLT aktivitātē “Informatīvi izglītojošu semināru organizēšana visā Latvijā”.
Arita Boka,
LLKC Balvu konsultāciju biroja uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru