Papildina zināšanas gaļas liellopu audzēšanā

GalerijaPrint

Zemnieki no dažādiem Latvijas novadiem devās Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Siguldas nodaļas rīkotajā pieredzes apmaiņas braucienā uz Vidzemes reģiona gaļas liellopu audzēšanas saimniecībām, lai papildinātu zināšanas un praktiskās iemaņas.

Brauciena tēma bija „Gaļas liellopu audzēšanas tehnoloģijas”, un tā mērķis bija veicināt labas pieredzes un prakses apguvi un pārņemšanu uzņēmumos un saimniecībās. Pasākumā piedalījās 15 interesenti no Siguldas, Cēsu, Preiļu un Ogres novadiem. 

Pirmā tika apmeklēta Taurenes pagasta SIA „Āboliņkalns” gaļas liellopu audzēšanas saimniecība, kuras valdes locekle Inese Āboliņa iepazīstināja brauciena dalībniekus ar informāciju par saimniecības izveidi, saimniekošanas principiem un savu pieredzi, veidojot ganāmpulku. Saimniece stāstīja par atnešanās organizēšanu telpās, par šķirņu izvēli un pārraudzības darbu. Saimniecība gaļas lopu audzēšanu uzsāka, restrukturizējot piensaimniecību – piena govis sēklojot ar gaļas šķirņu buļļiem, piepērkot vai iemainot gaļas šķirnes teles, pakāpeniski izveidojot 138 dzīvnieku lielo ganāmpulku ar 59 zīdītājgovīm un 3 Limuzīnas šķirnes vaislas buļļiem.

Otrā saimniecība, kuru apmeklējām, bija z/s „Jaunzemes” Stalbes pagastā. Saimnieks Jānis Plūme klātesošos iepazīstināja ar praktiskiem risinājumiem gaļas liellopu turēšanā – nobarošanu novietnē ar slīpajām grīdām, kas ir vienīgā šāda veida novietne gaļas liellopiem Latvijā. Saimnieks secinājis, ka šobrīd tādu novietni nebūtu būvējis, pārāk lielas izmaksas projekta beigās. Šobrīd lielākoties tiek nobaroti iepirktie piena šķirņu bullīši, pakāpeniski pārejot uz pašaudzētajiem gaļas šķirņu dzīvniekiem, pārsvarā Herefordas šķirnes. Saimniecībā ir 11 dažādu gaļas un piena šķirņu krustojuma zīdītājgovis un 1 Herefordas šķirnes vaislas bullis. Saimniecībā darbus veic maksimāli pašu spēkiem, lai samazinātu izmaksas, kā papildu nozari uzturot putnkopību – gan gaļas, gan olu iegūšanai.

Liellopu gaļu saimniecība realizē savā tirdzniecības vietā Cēsu tirgū, kur ir liels pieprasījums, kā arī uzņēmumam „ Cēsu Miesnieks”.

 

Trešā tika apmeklēta SIA „Kalnmuiža” Stalbes pagastā, kuras īpašnieks Valters Dambe brauciena dalībniekus iepazīstināja ar gaļas liellopu audzēšanu, liellopu gaļas kvalitāti un šķirnes izvēli savā saimniecībā, saimniekošanas īpatnībām un gaļas realizācijas variantiem. Saimniecība izveidota 1990. gadā kā piensaimniecība, tā apsaimnieko 86 ha zemes, kas ir īpašumā, un nomāto platību – 20 ha. Ganāmpulkā audzē 30 zīdītājgovis. Pavisam saimniecībā ir 82 dažāda vecuma gaļas liellopi, lielākoties Limuzīnas šķirnes. Saimnieks savu saimniecību dēvē par tipisku hobija saimniecību. Saimnieks dalījās savā pieredzē par ganību sistēmu, rupjās lopbarības sagatavošanu un izmantošanu.

Valters Dambe uzsvēra, ka gala cenu nosaka tirgus, to nevar ietekmēt ražotājs, kurš vienīgi spēj samazināt izmaksas. Saimniecība saražoto gaļu realizē tiešajā tirdzniecībā, piedāvājot nedaudz mazāk nekā ir pieprasījums, lai produkcija vienmēr būtu aktuāla.

Dalībnieku atziņas un secinājumi:

  • Iegūta pieredze no dažādām saimniecībām un par tehnoloģiju izmantošanu.
  • Saimniekošanas uzsākšanai nepieciešamas lielas investīcijas.
  • Svarīgi ir sekot līdzi aktuālajai informācijai par atbalsta projektiem un veikt precīzu grāmatvedību.
  • Iegūta motivācija uzsākt uzņēmējdarbību, turpināt saimniecību attīstību, kā arī jaunas idejas ražošanas efektivitātes kāpināšanai.

Aija Luse,

LLKC Siguldas biroja lopkopības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru