Pārorientēšanās uz gaļas liellopu audzēšanu

GalerijaPrint

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Preiļu nodaļa jūnija vidū rīkoja pieredzes apmaiņas braucienu uz Dagdas novada Bērziņu pagastu, Ilūkstes novada Pilskalnu pagastu un Daugavpils novada Kalupes pagastu. Brauciena laikā tika apskatītas dažāda veida gaļas liellopu novietnes ar intensīvās un ekstensīvās audzēšanas metodēm. Pieredzes apmaiņas braucienā piedalījās LLKC Preiļu nodaļas konsultanti un zemnieki no Preiļu, Riebiņu, Līvānu un Vārkavas novadiem.

Saistībā ar piena iepirkuma cenu kritumu daudzas saimniecības interesējas par gaļas liellopu audzēšanas pamatiem un pārorientēšanos uz šo nozari. Pieredzes apmaiņas brauciens bija izglītojošs tiem saimniekiem, kuri jau nodarbojas ar liellopu audzēšanu, iegūstot praktiski pielietojamas metodes nozares attīstībai, īpaši apzinot novietņu veidus – priekšrocības un būvniecības izmaksas. Tas bija noderīgi arī to saimniecību pārstāvjiem, kuras tikai plāno no slaucamo govju ganāmpulka veidot gaļas liellopu ganāmpulku. Viens no efektīvas gaļas liellopu audzēšanas pamatiem ir novietne.

Pirmo apmeklējām z/s “Graubas” Bērziņu pagastā. Saimniecības īpašniece Veronika Lāce uzsākusi saimniekot vectēva īpašumā 2005. gadā, un šobrīd saimniecībā ir 48  Limuzīnas tīršķirnes gaļas liellopi. Vasarā lopi tiek turēti ganībās, savukārt ziemas periodā tiem ir iespēja uzturēties pašu rokām būvētajā novietnē. Novietne tika būvēta no koka, un tajā ir vairāki nodalījumi, kas nodrošina lopu atlasi.  Saimniecībā ir 248 ha zemes, tai skaitā 110 ha lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ). Brauciena dalībniekiem bija iespēja ne tikai dzirdēt pieredzes stāstu, audzējot gaļas liellopus, bet arī apskatīt seno klēti, kas pārtapusi par muzeju, godinot senās latviešu tradīcijas.

Tālāk ceļš veda pie Andreja Mizāna uz z/s “Jaunkalni” īpašumu. Saimniecība reģistrējusies 1997. gadā un jau vairākus gadus saimnieko ar bioloģiskās saimniekošanas metodēm. Apstrādā 496 ha LIZ, apmēram puse ir īpašumā un pārējā tiek nomāta. Katru gadu saimniecība atjauno labā lauksaimniecības un vides stāvoklī ar krūmiem aizaugušās LIZ platības. Saimniecības ganāmpulks sastāv no 202 dažādu krustojuma šķirņu gaļas liellopiem. Dzimušie bullīši līdz gada vecumam tiek realizēti gaļai, telītes – vaislai. Saimniecībā 2013.–2014. gadā tika izbūvēta moderna novietne, kuras kopējās izmaksas ir nedaudz virs 140 000 eiro bez PVN.  Ziemas periodā lopi tiek grupēti un turēti novietnē. Lopu ēdināšanai tiek izmantots siens.

Devāmies uz Ilūkstes pusi, kur mūs sagaidīja SIA ,,Zemgale Ltd.” valdes locekle Regīna Čamane. Saimniecībā ir aptuveni 282 gaļas krustojuma liellopi un 376 aitas. Liellopi tiek turēti rekonstruētā cūku kompleksā, un tie ir sagrupēti piecās grupās. Regīna pēc izglītības ir zooinženiere un sniedza no savas pieredzes daudz vērtīgas informācijas.  

Brauciena noslēgumā tika apskatīta  z/s “Liepukalns”, kas atrodas Daugavpils novadā. Saimniecība specializējusies graudu audzēšanā, papildus audzējot arī gaļas krustojuma liellopus. Saimniecībā 600 ha platībā tiek audzēti graudaugi. Ganāmpulks sastāv no 69 gaļas krustojuma liellopiem. Saimniecībā ir uzcelta moderna liellopu novietne.

Brauciena dalībnieki bija ieinteresēti saimniecību darbības pieredzē un aktīvi diskutēja ar saimniecību īpašniekiem, daloties informācijā un gūstot noderīgas atziņas saimniecības pilnveidošanā. Pieredzes apmaiņas brauciena dalībnieki atzinīgi novērtēja pasākuma lietderīgumu, atzīstot, ka tika iegūtas noderīgas zināšanas, pieredze un motivācija darboties.

 

Elza Spodra Elste,

Preiļu novada lauku attīstības konsultante

Foto galerija: 

Pievienot komentāru