Piensaimnieki tiekas Alojas novada saimniecībā
LLKC Pierīgas konsultāciju biroja organizētās piensaimnieku interešu grupas “Latvijā audzētie proteīnaugi slaucamo govju barībā” trešā tikšanās notika Alojas novada Alojas pagasta zemnieku saimniecībā “Pubas”.
Z/s “Pubas” saimnieko Možvillo ģimene, kuras pārziņā ir 71 liellops, tajā skaitā skaitā – 32 slaucamās govis ar vidējo gada izslaukumu 7761 kg. “Pubas” saimniecisko darbību iesāka 1993 .gadā ar piensaimniecību un kartupeļu audzēšanu, vēlāk paliekot tikai pie piena ražošanas. Saimniecībā darbos iesaistīti vairāki ģimenes locekļi, – gan govju ēdināšanā, slaukšanā, kopšanā, barības sagatavošanā, gan arī paši kopš šī gada marta uzsākuši govju sēklošanu, samazinot sēklošanas pakalpojuma sniedzēju ietekmi uz saimniekošanas procesiem.
Sabraukušie saimnieki izrādīja interesi par 6. jūlijā z/s “Liepiņas” notikušajā fermu dienā dzirdēto informāciju par lauka pupu izmantošanu govju ēdināšanā, kā arī salīdzināja to lietderīgumu ar zirņiem un lucernu. Tā kā divi no interešu grupas dalībniekiem bija veikuši šogad sagatavotās skābbarības analīzes, tika pārrunāti rezultāti, salīdzinot ar iepriekšējā gada skābbarības kvalitāti. Lai gan skābbarība gatavota laikus, ar vēlmi uzlabot tās kvalitāti, un to arī parāda zemais kokšķiedras frakciju daudzums, kopproteīna līmenis barībā ir tikai apmierinošs. Tas nozīmē, ka augstražīgo govju barības sabalansēšanai trūkstošais proteīns būs jāsedz ar pirkto spēkbarību, kas palielinās izdevumus un piena pašizmaksu.
Šajā tikšanās reizē piedalījās arī LLKC lopkopības nodaļas vadītāja Silvija Dreijere, piedāvājot saimniekiem “Zālāju rokasgrāmatu” un žurnāla “Latvijas Lopkopis” jaunāko numuru, aicinot izmantot LLKC izdotos informatīvos materiālus zināšanu papildināšanai. Konsultante dalījās iespaidos arī par Anglijas vizītes laikā redzēto saimniecības pieredzi ar porcijveida ganīšanu, katru nedēļu analizējot zālāju sastāvu un ražību, attiecīgi pārrēķinot barības devas. Saimnieki pārrunāja to, ka viņu skatījumā ganīšana palielina darba apjomu, izjauc ēdināšanas programmu ar mainīgo zāles kvalitāti un nenosakāmu sausnas uzņemšanas daudzumu, kā arī ieteica namatēvam apsvērt nomainīt ganību sistēmu pret turēšanu kūtī.
Saimnieki apskatīja arī z/s “Pubas” mēslu krātuvi (lagūnu) un apmainījās ar viedokļiem par tās apsaimniekošanu un vides prasībām. Diskusiju laikā tika pārrunāta piensaimniecības situācija, cenas, kā arī pieredze sadarbībā ar kooperatīviem.
Pasākumu mērķis ir saimniekiem, izmantojot citam cita pieredzi un konsultantu zināšanas, nodrošināt labās prakses apzināšanu, kā arī izveidot būtiskāko problēmjautājumu apkopojumu un sniegt ieteikumus turpmākajiem izmēģinājumiem efektīvākai saimniekošanai lopkopības nozarē.
Aija Luse,
LLKC Pierīgas konsultāciju biroja lopkopības konsultante
Pievienot komentāru