Pieredzes brauciens uz Kurzemes liellopu audzēšanas saimniecībām

GalerijaPrint

Atklājot šī gada Lauku attīstības programmas (LAP) investīciju pasākuma 2014.-2020. gadam “Zināšanu pārneses un informācijas pasākumi” apakšpasākumu “Atbalsts saimniecību un mežu apmeklējumiem”, marta nogalē lauksaimnieku grupa devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Kurzemes gaļas liellopu audzēšanas saimniecībām. Braucienu kā pirmo Latvijā organizēja LLKC Ogres konsultāciju birojs.

Šajā pasākumā ar ES atbalstu tiek piedāvāts apmeklēt saimniecības un mežus, lai gūtu praktisku pieredzi un dalītos tajā ar citiem. Pirmā brauciena mērķis bija iepazīties ar gaļas liellopu ganāmpulka pārvaldības pieredzi, ar ekonomisku ganāmpulka apsaimniekošanu un profilaktiskajiem pasākumiem. Braucienā piedalījās ganāmpulku īpašnieki no Ogres, Limbažu, Tukuma un Olaines novadiem.

Apmeklējumam tika izvēlētas divas no vadošajām gaļas liellopu audzēšanas saimniecībām – SIA “Rukši” un SIA “Lāses AM”.

Dienas pirmajā pusē devāmies uz Kazdangu, kur atrodas piektā lielākā gaļas liellopu saimniecība Latvijā, un tās ganāmpulkā ir ap 800 liellopu – Hereford tīršķirnes un Angus–Hereford šķirņu krustojumi. Kazdangas un tuvējos pagastos kopā tiek apsaimniekoti 1200 ha zemes. Saimniecība nodrošina bioloģiskā galaprodukta kvalitāti no liellopu audzēšanas līdz pārstrādei, nogatavināšanai un sadalīšanai, kā arī piegādei vakuuma iepakojumā patērētāja galdam.

No 2022. gada produkcija tiek realizēta ar zīmolu Kazdangas Miesnieks. SIA Rukši pagājušajā gadā piedalījās “Novada Garšas” produktu kvalitātes konkursā, kur sausi nogatavinātais steiks Tomahawk ieguva bronzas medaļu.

Īpašnieks Pērs Vinge Petersens dalījās savā pieredzē par gaļas liellopu šķirņu izvēli audzēšanai, par turēšanas īpatnībām, savu skatījumu uz kautuves un gaļas nogatavināšanas niansēm dažādos laika periodos.
Tālāk ceļš veda uz Kuldīgu, kur tiešā tās tuvumā atrodas  SIA “Lāses AM” saimniecība “Kolumbi” – bioloģiskā tīršķirnes gaļas liellopu saimniecība ar 500 liellopiem, kuru skaits visu laiku nedaudz mainās, jo dzimst teļi, savukārt citi tiek realizēti – no tiem šobrīd 200 zīdītājgovis un 6 vaislas buļļi.

Saimniecības specializācija ir augstvērtīgu tīršķirnes gaļas liellopu audzēšana vaislai ar izcilu vācu, zviedru, Kanādas, Amerikas un franču ģenētiku. Gaļas ražošanai tiek audzētas tīršķirnes Angus un Wagyu gaļas liellopi, kā arī krustojumi.

Saimniecībā atzīst, ka pēdējos gados vairāk praktizē govju mākslīgo apsēklošanu, jo arvien grūtāk bijis atrast neradnieciskus izcilus vaisliniekus. Savukārt vēlāk pievienojusies vajadzība radīt jaunas un dažādas ģenētiskās līnijas, kas nepieciešams vaislai, jo saimniecības mērķis ir pārdot augstvērtīgus vaislas dzīvniekus citiem ganāmpulkiem.

Apmeklējuma laikā daži saimnieki jau noskatīja sev potenciālos vaislas buļļus un vienojās par to iegādi.

Absolūts jaunums daļai grupas dalībnieku bija Wagyu un Angus šķirņu krustojums – Wangus. Japānas Wagyu liellopu gaļa tiek uzskatīta par vienu no labākajām gaļām pasaulē. Tai ir unikāli marmorēts tauku slānis, kā arī dzīvnieku uzturs un audzēšanas veids piešķir gaļai unikālu tekstūru un garšu. Savukārt melnais Angus ir skotu izcelsmes šķirne, kas arī ir slavena ar dziļu un izteiksmīgu marmorējumu. Galvenā šo abu šķirņu krustošanas ideja ir apvienot Angus ģenētiku ar Wagyu aromātisko un veselīgo gaļu, veidojot izcili garšīgus steikus. Jau trīs gadus “Kolumbos” tiek veikta šo divu šķirņu krustošana un pēcnācēju atražošana, lai klientiem pēc iespējas ātrāk būtu iespēja nobaudīt šo gaļu no liellopiem, kuri auguši tepat – Latvijas laukos.

Šajās tikšanās reizēs dalībniekiem ir iespēja ne tikai gūt jaunus iespaidus un zināšanas, bet arī apmainīties ar viedokļiem dažādās aktuālās tēmās lauksaimniecībā un veidot jaunus kontaktus.

Atgriežoties savās saimniecībās, brauciena dalībnieki varēs izvērtēt redzēto un padomāt par iespējām, ko varētu pārņemt, lai pilnveidotu savu ganāmpulku apsaimniekošanu.

Pieredzes brauciens notika Zemkopības ministrijas un Lauku atbalsta dienesta atbalstītā LAP 2014.-2020. apakšpasākuma “Saimniecību un mežu apmeklējumu nodrošināšana” ietvaros.

 

Aija Luse,

LLKC Ogres biroja vadītāja, lopkopības konsultante

Foto: Aija Luse

 

Foto galerija: 

Pievienot komentāru