Semināru rīkošana attālināti sniedz jaunu pieredzi un iespējas
Jau ilgāk par gadu dzīvojam pandēmijas ietekmē. Situācija pasaulē un Latvijā liek katram no mums mainīt savus plānus, ikdienas ieradumus, pielāgoties un mēģināt virzīties uz priekšu gan savā profesionālajā jomā, gan ikdienišķās dzīves situācijās. Pagājušā gada pavasarī, kad tikko saskārāmies ar valstī noteiktajiem ierobežojumiem, LLKC Ludzas biroja teritorijā izpalika ierastie Valsts lauku tīkla programmās organizētie informatīvie semināri. Taču šī gada laikā mēs visi esam ļoti daudz ko mācījušies. Tagad saprotam, ka, arī netiekoties klātienē, var organizēt saistošus un vērtīgus seminārus. Prieks par to, ka arī lauku reģionu iedzīvotāji ir pielāgojušies jaunajai situācijai un ļoti aktīvi piedalās LLKC reģionālo biroju organizētajos semināros.
Šī gada aprīlī Ludzas konsultāciju birojs Valsts lauku tīkla pasākumos Zoom tiešsaistes platformā organizēja divus informatīvos un vienu izglītojošo semināru. 8. aprīlī tika sarīkots informatīvais seminārs lopkopības nozares interesentiem un speciālistiem, semināra tēma bija “Preventīvie pasākumi lauksaimniecības dzīvnieku veselības saglabāšanai un pirmās palīdzības sniegšana”. Semināra lektore bija herbāliste un praktizējoša veterinārārste Māra Viduža. Seminārā piedalījās 22 interesenti no dažādiem Latvijas reģioniem. Māra uzsvēra, ka galvenais nosacījums lauksaimniecības dzīvnieku veselības saglabāšanā ir to turēšana un ēdināšana, kas ir atbilstoša katra dzīvnieka anatomiskajai uzbūvei. Seminārā tika sniegta informācija par govju, aitu, kazu, cūku un trušu anatomiskajām īpatnībām un šo dzīvnieku labturības prasībām. Māra sniedza arī vērtīgus padomus par to, kā rīkoties pirms veterinārārsta ierašanās saimniecībā, jo praktiskajā dzīvē bieži ir situācijas, kad veterinārārsts nespēj nekavējoties ierasties, tāpat ir situācijas, kad ļoti būtiska ir ātra, precīza un pareiza rīcība, kas bieži vien ir izšķiroša dzīvniekam. Nemākulīga pirmās palīdzības sniegšana dzīvniekam var pasliktināt dzīvnieka veselības stāvokli. Semināra noslēgumā bija vērtīga diskusija, kurā semināra dalībnieki dalījās savā pieredzē.
17. aprīlī tika organizēts izglītojošais seminārs “Augsnes dabīgās auglības atjaunošana, izmantojot vietējos resursus”. Šis seminārs tika organizēts kā turpinājums Ventspils konsultāciju biroja organizētajam kupli apmeklētajam informatīvajam semināram “Permakultūra kā ilgtspējīga un efektīva saimniekošanas metode”. Semināra lektores bija sertificētas permakultūras dizaineres Daira Ķilupe un Guna Zālamane. Zoom tiešsaistē seminārā piedalījās 96 interesenti no visas Latvijas. Daira un Guna stāstīja par permakultūras pamatprincipiem. Tā ir ne tikai videi draudzīga saimniekošanas metode, bet tas būtībā ir dzīvesveids, kura piekritēji sākotnēji bieži saskaras ar apkārtējo neizpratni. Sākotnēji, pievēršoties permakultūras metodei, ir nepieciešams liels darbaspēka ieguldījums, taču tas sāk atmaksāties, sākot ar trešo saimniekošanas gadu, kad augsne ir atveseļojusies un ir atjaunojusies tās dabīgā auglība. Turpmākajos gados samazinās arī darbaspēka ieguldījums. Semināra laikā tika sniegti ļoti daudzi praktiski padomi, savā vērtīgajā pieredzē dalījās arī zinošākie semināra dalībnieki.
20. aprīlī Ludzas konsultāciju birojs organizēja informatīvo semināru “Latviskas lauku sētas atjaunošana un saglabāšana”. Interese par šo semināru priecēja, tajā piedalījās 102 interesenti, kas pierāda semināra tēmas aktualitāti. Diemžēl lauku viensētas bieži vien tiek atstātas likteņa varā, iekopjot laukus, vai arī tās tiek pārveidotas, nesaglabājot būtiskāko un vērtīgāko. Semināra lektore bija dārzniece, ainavu arhitekte, vides speciāliste, “Skaisto dārzu darbnīcas” vadītāja Dace Laiva. Semināra dalībnieki atzina, ka lauku viensētas ieņem būtisku lomu viņu dzīvēs, tās ir gan kā pastāvīgās dzīves vietas, gan kā brīvdienu mājas, gan kā lauku tūrisma objekti, bet, pats galvenais, ka tās saistās ar brīvības, miera, mājīguma un senču sniegtā spēka sajūtām. Dace sniedza ieskatu latviešu lauku viensētu attīstības vēsturē, uzsvēra to nozīmi un vērtību turpmāko paaudžu dzīvēs. Tika sniegti padomi, kā rīkoties, ja īpašums ir nesen iegūts, ja tas ir nekopts, kas ir būtiskākais, kam jāpievērš uzmanība. Dace aicināja nesteigties ar veco koku nogriešanu un vēsturisko ēku nojaukšanu. Būtiski ir iesaistīt profesionāļus un novērtēt sākotnējo situāciju. Tāpat tika apskatītas latviešu viensētām raksturīgākās koku un augu sugas, ēku izvietojums, pagalma iekārtojums. Semināra dalībnieki aktīvi iesaistījās diskusijā, dalījās pieredzē un uzdeva sev interesējošus jautājumus.
Vēlos pateikties semināru lektorēm par vērtīgo un praktisko informāciju, semināru dalībniekiem – par lielo interesi un aktivitāti. Mēs, LLKC Ludzas konsultāciju biroja kolektīvs, esam iepriecinātas un iedvesmotas. Semināru organizēšana attālināti mums kā Latvijas pierobežas teritorijas birojam dod brīnišķīgu iespēju piesaistīt lektorus no attālākiem Latvijas reģioniem, kā arī iespēju iesaistīt savos pasākumos vairāk cilvēku un gūt pieredzi no dažādu Latvijas reģionu semināru dalībniekiem. Esam idejām pilnas nākamajiem semināriem.
Karīna Koroļonoka,
LLKC Ludzas biroja vadītāja
Pievienot komentāru