Stādaudzētāji iepazīst jaunu pieredzi
Tukuma, Engures un Jaunpils novadu lauksaimnieki 15. augustā devās pieredzes apmaiņas braucienā „Labas prakses piemēri stādaudzētājiem”VLT pasākumu ietvaros.
Brauciena mērķis bija iegūt jaunus sadarbības partnerus, papildus zināšanas stādu ražošanā un tirdzniecībā, apstādījumu projektēšanā un ierīkošanā, kā arī jaunas idejas saimniecības attīstībai un dažādošanai.
Pieredzes apmaiņas brauciens tika organizēts pēc VLT semināru laikā apkopoto anketu vairākkārtējiem ierosinājumiem. Braucienā piedalījās 21 dalībnieks.
Pirmā vieta, kas tika apmeklēta, bija Laidzes pagasta ģimenes uzņēmums SIA „Puķu lauki”, kur saimnieks Raivis Reinbergs brauciena dalībniekus iepazīstināja ar saimniecības vēsturi un pašreizējo nodarbošanos. Sākumā stādu audzēšana bija kā hobijs, kas jau ir pārtapis par uzņēmumu ar vairākiem darbiniekiem. „Puķu laukos” audzē daudzveidīgas ziemcietes, bet liela daļa no tām ir dažāda veida graudzāles. Izaudzētā produkcija tiek tirgota vairumā, bet neliela daļa tomēr tiek atvēlēta arī mazumtirdzniecībai. Blakus stādaudzētavai ir izveidots paraugdārzs, kurā ir sastādītas ziemcietes, kas zied no pavasara līdz rudenim. Dārzā var redzēt augus visā tā krāšņumā un to kombinācijās. Brauciena dalībnieki bija pārsteigti par lielo augu daudzveidību un sakoptību, kas bija „Puķu laukos.”
Ģimenes uzņēmuma mērķis ir kaut nedaudz, audzējot ziemcietes, padarīt mūsu zemi skaistāku, dodot iespēju ikvienam pašam veidot savu dārzu – savu mīlestības telpu.
Nākamais apskates objekts bija ģimenes uzņēmums „Martinelli” SIA „Sekstants V” Talsos, kura saimnieki ir Ingūna un Agnis Dombrovici. Uzņēmums darbojas vairāk nekā desmit gadu, piedāvājot savā restorānā arī no vecmāmiņas pavārgrāmatas aizgūtus latviešu tradicionālos ēdienus. Saimnieki ēdināšanas jomā darbojas jau gandrīz 20 gadu un joprojām uzskata – katrs klients ir īpašs. „Martinelli” zem viena jumta ietverts gan jauks restorāns, kur ieturēt gardu maltīti, gan izsmalcināts vīna veikals, kurā iespējams saņemt vīnziņa konsultācijas, gan mājīgs viesu nams, kurā izbaudīt vissaldākos sapņus. Uzņēmums piedāvā arī vīna kursus, kuros māca vīna baudīšanas tradīcijas un tiek izgaršoti 50 vīni.
Brauciens noslēdzās Popē zemnieku saimniecībā „Bērziņi” pie saimnieka Imanta Bērziņa, kurš iepazīstināja ar saimniecības vēsturi un pašreizējo nodarbošanos. Saimniecība savu darbību uzsāka 1991. gadā. Tā sāka ar gurķu, tomātu, zemeņu audzēšanu un tirdzniecību. Deviņdesmito gadu vidū tirgus situācijas izmaiņu dēļ pakāpeniski pārorientējās uz dekoratīvajiem augiem – vispirms vasaras puķēm, vēlāk arī daudzgadīgajām. Šādu izvēli noteica arī tas, ka tika uzsākta apstādījumu projektēšana un ierīkošana, tad ziemciešu puķu stādu trūkumu izjuta visvairāk. Pēc pasūtījuma te pieaudzē puķu traukus un piramīdas. Tieši daudzgadīgo puķu stādu ražošana ir visstraujāk augošā nozare saimniecībā. Pārdošanā ir 300–450 dažādu augu, bet kolekcijā to skaits pārsniedz tūkstoti. Stādaudzētava ir orientēta uz vairumtirdzniecību, bet plānā ir arī mazumtirdzniecība un tūristu grupu apmeklējumi. Uzņēmuma stādu audzēšana ir sezonāla. Ziemas periodā tiek piedāvāti eglīšu rotājumi un adventes vainagi no čiekuriem, kā arī garšaugu podiņi „Dari pats!”.
Pieredzes apmaiņas brauciens ir lieliska iespēja paviesoties interesantās saimniecībās, iegūt jaunas zināšanas un idejas turpmākajam darbam. Gūtas arī ierosmes stādu ražošanā un tirdzniecībā, kā arī ieteikumi darbībai ne sezonas laikā. Stādaudzētavu attīstībai un klientu piesaistei, tās nākotnē varētu piedāvāt kā tūrisma objektus ar paraugdārziem.
Dalībnieki bija apmierināti ar braucienu un ierosināja apmeklēt arī tālākas stādaudzētavas, piemēram, Baltezerā un Kalsnavā. Viņi labprāt dotos arī ārpus Latvijas robežām, kur varētu smelties atšķirīgas idejas.
Ginta Popluga,
LLKC Tukuma nodaļas uzņēmējdarbības konsultante
Pievienot komentāru