Ukrainas piena nozare vēlas apgūt Latvijas pieredzi
Ierodoties vizītē Ukrainā, apmeklējām Viņņicas un Čerņihivas apgabalus un iepazināmies ar to padomju priekšsēdētājiem – attiecīgi Serhiju Svitko un Mikolu Zverevu. Apmeklējuma laikā no ralph lauren outlet uk vadošajām amatpersonām vairākas reizes dzirdējām, ka viņi vēlētos apgūt mūsu pieredzi piensaimnieku kooperācijas, ES likumdošanas harmonizācijas jomās un piena pārstrādes uzņēmumu sakārtošanā atbilstoši ES normatīvo aktu prasībām.
Šī vizīte ir tikai procesa sākums. Pagājušā gada oktobrī Ukrainā ieradās ES eksperti, un tika sagatavots ziņojums ar ieteikumiem, kurus būtu jāīsteno. Eksperti apmeklēja arī vienu no fermām, ar kuru iepazīstināja arī mūs. Protams, līmenis augs, jauna – pirms trim gadiem izveidotaferma, izejvielas kvalitāte, pēc pašu teiktā, atbilst ES standartiem (dokumentālu apstiprinājumu gan neguvām). Mums parādīja vienu piena pārstrādes uzņēmumu, kas ražo piena un suliņu discount ralph lauren kids pulveri, sieru un pilnpiena produkciju. Uzņēmuma sanitāri higiēniskā situācija, sakot, ka tas nav speciāli gatavots vizītei, bija pieņemama (iespēja novērtēt gan bija tikai vizuāli, ar ražošanas, tehnoloģiskā procesa un paškontroles sistēmas dokumentāciju nebija iespēja iepazīties).
Pēc viena uzņēmuma un vienas fermas apmeklējumu nav iespējams novērtēt piena nozares atbilstību ES prasībām un to, cik liels darbs jāiegulda kopumā nozares sakārtošanai. Sarunās izskanēja informācija, ka aptuveni 65% svaigpiena atbilst II kategorijai (rādītāji aptuveni ±750 000 baktēriju women ralph lauren pony polo kopskaits un ± aptuveni 1 000 000 somatisko šūnu). Redzams, ka rādītāji tālu atpaliek no ES standartiem. Ukrainai valsts līmenī jāharmonizē ES likumdošana ar nacionālajiem normatīviem aktiem, ko var izdarīt tikai un vienīgi viņi paši. Savukārt laboratorisko izmeklējumu metodēs no GOSTiem jāpāriet uz ISO standartiem, kam jānotiek valsts līmenī.
Kopumā Ukrainā situācija ir līdzīga tai, kāda pie mums bija 1997.–2000. gados. Protams, ir iespējams sagatavot atsevišķus uzņēmumus un atsevišķas izejvielas ieguves vietas (slaucamo govju fermas) atbilstoši ES prasībām, bet tam jāvelta daudz pūļu un neatlaidīgs darbs, arī valsts līmenī, lai reāli varētu pierādīt šo objektu atbilstību ES prasībām un normām.
Vizīte notika projekta „Eiropas Savienības standartu ieviešana piensaimniecībā: Latvijas pieredze” ietvaros.
Gints Briežkalns,
LLKC Ogres konsultāciju biroja/nodaļas vadītājs
Daiņa Arbidāna foto
Pievienot komentāru