Dārgākā zeme Nīderlandē un Itālijā, lētākā – Rumānijā

Visaugstākā cena par aramzemes hektāru ES ir Nīderlandē – vidēji 63 tūkstoši eiro, bet zemākā cena ir Rumānijā, kur hektārs aramzemes maksā vidēji 1958 eiro, secināts ES statistikas biroja EUROSTAT nule kā publiskotajā ziņojumā par zemes cenām ES 2016. gadā.

ES statistikas birojs konstatējis, ka augstākās aramzemes cenas ES fiksētas visos Nīderlandes reģionos, tomēr ES ir viens reģions, kur aramzemes hektārs maksājis vēl vairāk nekā Nīderlandē – Itālijas Ligūrijas reģionā, kur aramzemes cena ir vidēji 108 000 eiro (vidējā cena Itālijā – ap 40 tūkst. eiro).

Vislētākā aramzeme ES ir Rumānijā, kur 2016. gadā hektārs maksāja vidēji 1958 eiro, te arī reģionālā līmenī fiksēta zemākā zemes iegādes cena ES – 1165 eiro par ha Yugozapaden reģionā.

Baltijas reģionā lētākā aramzeme ir Igaunijā (2735 eiro/ha), Latvijā zemes cena ir vidēji 2917 eiro/ha, bet Lietuvā – 3517 eiro/ha. Līdz ar to Baltijas reģions, Rumānija un Bulgārija ir starp tām valstīm, kur maksa par zemes hektāru vidēji nepārsniedz 4000 eiro.

ES statistikas birojs norāda, ka zemes cenu līmenis ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: nacionāliem (likumi), reģionāliem (klimats, tuvums infrastruktūras tīkliem) un lokāliem (augsnes kvalitāte, slīpums, drenāža utt.). Tāpat cenu ietekmē piedāvājums un pieprasījums (tostarp ārvalstu īpašumtiesību noteikumu ietekme). Tas ietekmē arī aramzemes cenu attīstību laika gaitā.

No pieejamajiem datiem straujākais aramzemes cenas pieaugums no 2011. līdz 2016. gadam bija Čehijas Republikā (trīs reizes), Lietuvā, Igaunijā, Latvijā un Ungārijā (divkāršs pieaugums). Cenas pieauga arī citās dalībvalstīs, lai gan ievērojami mērenāk.

Vērtējot nomas maksas par lauksaimniecības zemi, EUROSTAT fiksējis, ka tā visaugstākā ir Nīderlandes reģionā Flevolandē, kas ir izteikts dārzeņu audzēšanas reģions. Šeit nomas maksa par zemi bija divas reizes augstāka (1536 eiro par ha gadā) nekā Nīderlandē vidēji (791 eiro par ha gadā). Zemākās lauksaimniecībā izmantojamās zemes nomas maksas bija Latvijā – vidēji 46 eiro par hektāru gadā. Vēl lētāk zeme nomājama tikai Zviedrijas ziemeļu reģionos Mellersta Norrland un Övre Norrland – abos 28 eiro par hektāru gadā.

EUROSTAT uzsver, ka gan iegādes, gan nomas cenas visos ES reģionos aramzemei ir ievērojami augstākas nekā cenas par pastāvīgajām zālaugu platībām.

Detalizētāk EUROSTAT dati par zemes cenām: http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/submitViewTableAction.do

http://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/8756523/5-21032018-AP-EN.pdf/b1d0ffd3-f75b-40cc-b53f-f22f68d541df

Ziņu sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.