Krievijas iebrukums Ukrainā ir būtiski satricinājis pasaules lauksaimniecības tirgus, kā rezultātā 2022. gada 1. ceturksnī salīdzinājumā ar 2021. gada 4. ceturksni lauksaimniecībā patērēto preču un pakalpojumu vidējās cenas pieauga par 9,5%, liecina ES statistikas biroja Eurostat dati.
Eurostat norāda, ka lielākā ietekme uz cenu pieaugumu bijusi Krievijas iebrukumam Ukrainā, jo abas šīs valstis ir bijušas galvenās graudu, kviešu, kukurūzas, eļļas augu sēklu (īpaši saulespuķu) un mēslošanas līdzekļu eksportētājas. Tas ir radījis papildu nestabilitāti tirgos, kā rezultātā būtiski pieauga cenas galvenajiem lauksaimniecības produktiem un izejvielām.
Lielākā ietekme uz cenu kāpumu bija cenu pieaugumam mēslošanas līdzekļiem un augsnes ielabotājiem (+21,2%), enerģijai un smērvielām (+17,4%) un dzīvnieku barībai (+9,2%). Tikmēr lauksaimniecības preču vidējā cena kopumā (izlaide) pieauga par 6%.
Gada griezumā lauksaimniecības izejvielu vidējā cena ES pieauga par 27,4%, tostarp cenas mēslojuma un augsnes ielabotājiem kāpa gandrīz divas reizes (+96,2%), bet enerģijas un smērvielu vidējā cena pieauga nedaudz vairāk par pusi (+55,6%). Graudaugu un enerģijas sadārdzināšanās atstāja ietekmi uz dzīvnieku barības cenām (+22,9%).
Vidējās lauksaimniecības produkcijas cenas ES gada laikā pieauga par 19,9%. Īpaši cenas pieauga graudaugiem (vidēji +41,5%) un eļļas augu sēklām (+51,7%), kā arī liellopiem (+24,2%), mājputnu gaļai (+22,2%) un pienam (+21,4%).
No ES dalībvalstīm lielākais lauksaimniecības produkcijas vidējās cenas pieauguma temps reģistrēts Lietuvā (+18,1% ceturkšņa laikā), kam seko Rumānija (+14,4%) un Nīderlande (+13,9%). Straujākais izejvielu vidējās cenas pieauguma temps fiksēts arī Lietuvā (+24,5%), kam seko Latvija (+18,9%) un Slovākija (+14,6%).
Pēc AG-Press materiāliem informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru