Saskaņā ar EK lauksaimniecības resursu uzraudzības ziņojuma JRC MARS Bulletin augusta numuru pārskata periodā no 1. jūlija līdz 13. augustam ārkārtēji laikapstākļi ietekmēja kultūraugus daudzviet Eiropā.
ES līmenī kopējās ražas prognozes nelabvēlīgie laikapstākļi nav būtiski ietekmējuši, izņemot saulespuķu ražas prognozi, kas tika pārskatīta uz augšu, galvenokārt tāpēc, ka Spānijā un Francijā bija labāki apstākļi nekā gaidīts, kas kompensēja slikto ražu Bulgārijā.
Lietus apgrūtināja ražas novākšanu ziemeļos. Biežas lietusgāzes daudzās Eiropas ziemeļrietumu, centrālās un ziemeļu daļās bija labvēlīgas vasarāju labībai, bet aizkavēja ziemāju un pavasara ražas novākšanu. Visnopietnāk cietuši Francijas ziemeļrietumi, Beniluksa valstis un liela daļa Vācijas. Paredzams, ka negatīvā ietekme galvenokārt attieksies uz graudu kvalitāti.
Karstie un/vai sausie apstākļi ietekmēja vasaras kultūras dienvidos. Karstuma viļņi un sausāki nekā parasti apstākļi īpaši ietekmēja vasarājus Bulgārijā, Rumānijas dienvidos un austrumos, Čehijā un Polijas vidienē. Ibērijas pussalā arī labība tika ietekmēta, taču mazāk, nekā gaidīts iepriekš, jo karstums nesasniedza ārkārtēju līmeni, kā tas bija pagājušajā gadā.
Lietus nodarīja postījumus dienvidu centrālajos reģionos. Lietusgāzes un lokāli, bet neskaitāmi pērkona negaisi un krusa nodarīja būtisku kaitējumu labībai Itālijas ziemeļos, Slovēnijā un Horvātijā. Slovēnijā lietusgāzes augusta sākumā izraisīja plūdus un plašus postījumus lauksaimniecības zemēm.
Laikapstākļu ietekme uz graudaugu ražām, līdz 13. augustam
Zaļās svītras – ietekme uz ziemājiem un pavasara kultūraugiem
Dzeltenie punkti – ietekme uz vasaras kultūraugiem
Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru