Eiropas Komisija (EK) ir ieviesusi interaktīvu rīku, kas piedāvā skaidru un saprotamu informāciju par ilgtspējību lauksaimniecībā. “Lauksaimniecības ilgtspējas kompass” apkopo 20 galvenos rādītājus trim ilgtspējības dimensijām lauksaimniecībā un lauku apvidos. Tas palīdz lietotājiem ātri izprast pašreizējo lauksaimniecības ilgtspējības stāvokli un tās attīstību laika gaitā.
Pamatojoties uz lauksaimniecības datu portālā jau pieejamo informāciju, EK ir izveidojusi jaunu, viegli lietojamu interaktīvu rīku ar nosaukumu “Lauksaimniecības ilgtspējas kompass”. Šis rīks ataino dažus no galvenajiem ekonomiskās, vides un sociālās ilgtspējas rādītājiem un sniedz aktuālu informāciju. Tas palīdz saprast, kā klājas mūsdienu lauksaimniekiem un nozarei salīdzinājumā ar pagātni. Attēlojot notiekošās tendences lauksaimniecībā, ikviens var sekot līdzi ilgtspējas rādītāju virzībai, kas liecinās, vai ES lauksaimniecība virzās pa pareizo ceļu. Ikvienas meklēšanas rezultāti ir eksportējami un lejupielādējami. Informācijas panelis tiks regulāri atjaunināts.
Kādi dati kompasā ir redzami? Vispirms tas sniedz informāciju par galvenajiem rādītājiem ES lauksaimniecības ekonomiskās darbības novērtēšanai. Tāds rādītājs kā “Tirdzniecības bilance” novērtē konkurētspēju, savukārt “Lauksaimniecības produktivitāte” mēra efektivitāti. “Ieņēmumu salīdzinājums ar vidējo algu”, “Neto pievienotā vērtība uz vienu darbinieku” un “Vidējais saimniecības lielums” atspoguļo ienākumu attīstību, darba ražīgumu un strukturālās izmaiņas lauksaimniecības nozarē. Šī informācija atspoguļo ES lauksaimnieku ekonomisko realitāti.
Otrkārt, instruments izceļ deviņus galvenos rādītājus, kas vērsti uz vides ilgtspējību, aplūkojot lauksaimniecības mijiedarbību ar vidi un tās ietekmi uz bioloģisko daudzveidību, augsnes veselību, ūdens kvalitāti un gaisa piesārņojumu. Tādi rādītāji kā “Lauku putnu indekss”, “Lauku daudzveidība” un “Nitrāti gruntsūdeņos” novērtē bioloģisko daudzveidību, lauksaimniecības praksi un ūdens piesārņojumu. Pesticīdi, bioloģiskā lauksaimniecība, amonjaka emisijas un siltumnīcefekta gāzu emisiju rādītāji izseko ietekmi uz vidi un klimatu un ilgtspējības centieniem, kas saistīti ar ES lauksaimniecības praksi.
Visbeidzot, sociālās ilgtspējas rādītāji, piemēram, “Saimniecību vadītāju īpatsvars pēc vecuma” un “Sieviešu pārvaldīto saimniecību īpatsvars” atspoguļo datus par paaudžu maiņu un dzimumu līdztiesību. Tādi rādītāji kā “Lauku saimniecību vadītāju apmācība” un “Nabadzības līmenis lauku apvidos” sniedz ieskatu par piekļuvi izglītībai un nabadzības risku lauku kopienās. Šajā sadaļā ir iekļauta arī datu kopa “Antibiotiku lietošana vienam dzīvniekam”, kas attiecas uz antibiotiku rezistences risku.
Šie galvenie rādītāji ļauj ieinteresētajiem lietotājiem izprast sarežģītus lauksaimniecības ilgtspējības aspektus un vienkāršā izteiksmē iegūt pārskatu par notiekošajām tendencēm. Lietotājam draudzīgais izkārtojums palīdz ātri atspēkot dažus izplatītus nepareizus priekšstatus par lauksaimniecību un parāda, ka lauksaimniecība savā ceļā uz ilgtspējību nesākas no nulles.
https://agridata.ec.europa.eu/extensions/compass/compass.html#compass-anchor
Pēc Agri-press.network informācija sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru