Samazinās mēslošanas līdzekļu patēriņš ES

Minerālmēslu (slāpekļa un fosfora) patēriņš lauksaimnieciskajā ražošanā ES 2021. gadā bija 10,9 miljoni tonnu, kas atbilst 2,2% samazinājumam salīdzinājumā ar 2020. gadu un kumulatīvajam kritumam par 6,4% no relatīvā patēriņa maksimuma 2017. gadā.

Tiek lēsts, ka slāpekli saturošu mēslojumu patēriņš ES lauksaimniecībā 2021. gadā bija 9,8 miljoni tonnu, kas ir par 2% mazāk nekā iepriekšējā gadā, un tas ir līdzīgs īstermiņa tendencei, kas novērota kopš 2017. gada. Tomēr, raugoties vidējā termiņā, kopējais slāpekļa mēslošanas līdzekļu patēriņš atgriezies līdz tādam līmenim, kāds bija pirms desmit gadiem.

Slāpekļa mēslošanas līdzekļu patēriņš lauksaimniecībā 2021. gadā bija visaugstākais tajās valstīs, kuras ir arī vienas no galvenajām ES lauksaimniecības produktu ražotājām. Francija (2 milj. t), Vācija (1,3 milj. t.), Polija (1 milj. t) un Spānija (1 milj. t) kopā veidoja pusi no kopējā ES patēriņa.

2021. gadā fosfora mēslošanas līdzekļu patēriņš lauksaimniecībā bija 1,1 miljons tonnu. Tas bija par 3,8% mazāks nekā 2020. gadā, un šāds līmenis bija līdzīgs vidējam rādītājam iepriekšējā desmitgadē.

Valstis, kurās 2021. gadā lauksaimniecībā patērēja vislielāko fosforu saturošu mēslojumu, bija Francija, Spānija, Polija, Rumānija, Itālija un Vācija; to patēriņš bija gandrīz trīs ceturtdaļas no ES kopējā patēriņa.

Lai gan joprojām nav pieejami dati par 2022. gadu, ir svarīgi pieminēt, ka militārā agresija Ukrainā un sankciju piemērošana Krievijai ir izraisījusi strauju mēslošanas līdzekļu cenu pieaugumu, kas, iespējams, ietekmēs mēslošanas līdzekļu izmantošanu lauksaimniecībā ES. Slāpekļa mēslošanas līdzekļu rūpniecība ES bija ļoti atkarīga no Krievijas izcelsmes gāzes. Turklāt Krievija un Baltkrievija bija galvenās dalībnieces pasaules minerālmēslu (fosfātu un īpaši kālija) ražošanā.

Slāpekļa mēslojuma patēriņš ES valstīs

Pēc AG-Press.eu materiāliem informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja

 

 

COPA/COGECA kategorija: 

Pievienot komentāru

Plain text

  • HTML tagi nav atļauti.
  • Mājas lapu adreses un e-pasta adreses automātiski tiek pārveidotas par saitēm.
  • Rindas un rindkopas tiek pārnestas uz jaunu rindu automātiski.