Eiropas Parlamenta (EP) Starptautiskās tirdzniecības komiteja aprīļa beigās deva zaļo gaismu, lai uz vēl vienu gadu būtu apturēti ES ievedmuitas nodokļi Ukrainas eksportam ar mērķi atbalstīt tās ekonomiku.
Tā kā Krievijas agresija turpina apgrūtināt Ukrainas iespējas tirgoties pasaulē, EP Starptautiskās tirdzniecības komitejas locekļi apstiprināja priekšlikumu uz vēl vienu gadu apturēt ievedmuitas, antidempinga nodevu un drošības pasākumu piemērošanu Ukrainas eksportam uz ES. Tarifu apturēšana piemērota augļiem un dārzeņiem, uz kuriem attiecas ieceļošanas cenu sistēma, kā arī uz lauksaimniecības produktiem un pārstrādātiem lauksaimniecības produktiem, uz kuriem attiecas tarifa likmes kvotas. Kopš 2023. gada 1. janvāra rūpniecības ražojumiem saskaņā ar ES un Ukrainas asociācijas nolīgumu tiek piemērotas nulles nodevas, tāpēc tie nav iekļauti jaunajā priekšlikumā. Deputāti ar 27 balsīm par, 1 pret un 7 atturoties pieņēma komitejas ziņojuma projektu, ko sagatavoja pastāvīgā ziņotāja par Ukrainu Sandra Kalniete.
S. Kalniete: “Es stingri atbalstu to tirdzniecības liberalizācijas pasākumu atjaunošanu, kas šobrīd palīdz nodrošināt Ukrainas tirdzniecības nepārtrauktību un stabilitāti Krievijas izraisītā brutālā kara apstākļos. Šiem pasākumiem ir izšķiroša nozīme, lai stiprinātu Ukrainas noturību tagadnē un ar skatu uz nākotni, jo mēs strādājam, lai veicinātu Ukrainas pakāpenisku integrāciju ES iekšējā tirgū”.
Attiecības starp ES un Ukrainu regulē asociācijas līgums. Tajā iekļautie visaptverošie brīvās tirdzniecības nosacījumi ir nodrošinājuši Ukrainas uzņēmumiem preferenciālu piekļuvi ES tirgum kopš 2016. gada. Saskaņā ar Komisijas sniegto informāciju ES ir Ukrainas lielākais tirdzniecības partneris, kas 2021. gadā veidoja 39,5% no tās tirdzniecības. Ukraina ir ES 15. lielākā tirdzniecības partnere, kas veidoja aptuveni 1,2% no ES kopējās tirdzniecības.
Pēc AG-Press materiāliem informāciju sagatavoja Iveta Tomsone, LLKC Apgāda vadītāja
Pievienot komentāru