Bauskas novada svētki “Zem zelta ozola zariem. Tajā, tajā Zaļā ielejā”

Datums: 
30. Maijs, 2024 līdz 1. Jūnijs, 2024
Reģions: 
Vieta: 
Bauska
Nozare: 

Bauskas 415. jubileja tiks svinēta ar plašu programmu

Šogad Bauskas novada svētki “Zem zelta ozola zariem” notiks 1. jūnijā un tie būs veltīti Bauskas pilsētas 415 gadu jubilejai, kad vairākās vietās pilsētā atbalsosies mūsu Zaļās ielejas stāsts, kas šoreiz iedvesmots no Edvīna Zariņa dziesmas “Dzelteni aizkari”, jo tā Bauskas puses iedzīvotāju vidū kļuvusi par iemīļotu melodiju. Svētku diena sāksies, baušķeniekus modinot kopā ar pūtēju orķestri “Skaistkalne” (diriģents Jānis Kalniņš), bet turpināsies ar “Ghetto Games Bauska”, Ričija Rū koncertu, orientēšanās spēli “Iepazīsti Bausku!” un citām norisēm dažādos pilsētas skvēros un laukumos. Svētku noslēgumā apmeklētāji aicināti būt kopā Bauskas Pilskalna parkā, kur notiks koncertuzvedums “Nekur nav tik labi kā mājās” (režisors Intars Rešetins – Pētersons), kā arī dziesmas un dejas kopā ar grupām “Lādezers”, “Klaidonis” un “Zelta kniede”.
Karpa dārzs | 09:00 – 14:00

Kad pūtēju orķestra “Skaistkalne” priecināti pilsētnieki būs modušies, plkst. 09:00 Karpa dārzā ikviens tiks gaidīts uz rīta vingrošanu kopā ar Bauskas slimnīcas fizioterapeiti Ingu Švāģeri. Tam sekos baltais brokastu pikniks un bingo spēle pianista Ērika Prilucka pavadībā. Spēles sākums plkst. 10:00. Bingo dalībnieki aicināti ģērbties gaišos toņos un līdzi ņemt segu vai kādu citu sēžamo. Ja nu dienas gaitās acīs parādīsies nogurums, Karpa dārzs būs vieta atelpai ar galda spēlēm un citām nesteidzīgām aktivitātēm, par ko parūpēsies biedrība “Laiks Jauniešiem”.
Pasaku ieleja | 10:00 – 16:00

Pļava netālu no Bauskas peldbaseina 1. jūnijā pārtaps par krāsainu Pasaku ieleju, kur pieneņu vainagā iepīt visus bērnības košākos saulesstarus. No plkst. 10:00 Pasaku ielejā notiks 2023. gadā Bauskas apvienības pārvaldes teritorijā dzimušo sveikšana, savus talantus rādīs vokālā studija “Pigoriņi”, bet jaunas prasmes meistarklasēs piedāvās apgūt Bauskas Bērnu un jauniešu centrs. Plkst. 13:00 sanākušos līdzi dziedāt aicinās populārais lācis Ričijs Rū un viņa draugi. Visas dienas garumā bērniem būs iespēja apmeklēt bezmaksas piepūšamās atrakcijas un piedalīties lielformāta spēlēs.
Svētku gadatirgus | 10:00 – 15:00

Radošie un darošie vienkopus sanāks Rīgas ielā, kuras lielceļa garumā stiepsies daudzveidīgs amatnieku un mājražotāju tirgus.
Bauskas alus darītava | 10:00 – 14:00

Bauskas alus darītava priecēs Bauskas novada iedzīvotājus un viesus ar īpašu piedāvājumu. Pilsētas svētku laikā būs iespēja apmeklēt publiskās ekskursijas Bauskas alus darītavā ar iespēju ieskatīties nemainīgi labā Bauskas alus darīšanas procesā, kā arī baudīt produktu degustāciju.

Ekskursiju laiki Bauskas alus darītavā 1. jūnijā:
plkst. 10:00 | plkst.12:00 | plkst. 14:00

Ieejas maksa svētku laikā: 5 € / personai.
Apmaksu par ekskursiju būs iespējams veikt uz vietas ar norēķinu karti.
Saules dārzs | 10:00 – 14:00

“Veselā miesā – vesels gars!”, sacīja senie romieši, tāpēc 1. jūnijā Latvijas Etnosporta asociācija, Bauskas invalīdu biedrība “Neparastie cilvēki”, “Bauskas prātnieks” un biedrību alianse “PASTA 5” organizēs GARA un MIESAS svētku akciju “Harmonijas kompass”, aicinot ikvienu gūt asas izjūtas un iemācīties atbrīvoties no ikdienas stresa, kā arī stiprināt savu radošo garu un miesu lieliem dzīves sasniegumiem. “Harmonijas kompass” Saules dārzā (Plūdoņa iela 21) palīdzēs maziem, lieliem un īpašiem atrast savām interesēm un ziņkārībai tīkamas nodarbes. Katrs varēs pārbaudīt spēku etnosporta aktivitātēs, uzraut kādu jestru danci, iejusties tumsas pasaulē uzspēlējot “aklo dambreti”, iepazīties ar viduslaiku azartspēlēm un remdēt radošo izsalkumu meistaru paspārnē. Tāpat gaidāmi dažādi pārsteigumi, ko nodrošinās akcijas organizatoru igauņu draugi no “Eesti Kiiking Liit” un Sensomotorās komunikācijas sistēmas “MoComm” autors Tarass Ivaščenko.

Akcijas laikā notiks arī novada sacensības vairākos nūjas vilkšanas veidos, kā arī ERASMUS+ projektā tapušās rokas grāmatas “Es redzu sportu” latviešu versijas prezentācija. Grāmatā apkopoti Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Turcijas etnosporta veidi, aprakstīti to noteikumi un treniņu process.
Slimnīcas iela 4 | 11:00 – 14:00

No plkst. 11:00 biedrības “Cerību spārni” grupu māja “Bauska” organizēs atvērto durvju dienu, aicinot ielūkoties biedrības saulainajās telpās. No plkst. 12:00 apmeklētājiem būs iespēja piedalīties radošajās darbnīcās kopā ar grupu mājas jauniešiem un specializēto darbnīcu vadītājiem. Plkst. 13:00 popielas priekšnesumā grupu mājas jaunieši apspēlēs Edvīna Zariņa dziesmu “Dzelteni aizkari”.
Jauniešu kvartāls | 11:00 – 16:00

Laukums pie Bauskas novada domes uz vienu dienu pārtaps par Jauniešu kvartālu – vietu, kur satikties jauniešiem, jaunatnes atbalstītājiem, jomas pārstāvjiem un nevalstiskajām organizācijām (NVO). Tā būs arī vieta, kur iepazīties, iedvesmoties, būt kopā un baudīt svētku noskaņu. Jauniešu kvartāla programma no plkst. 11:00 līdz plkst. 16:00 zem dzeltenzaļās staru telts dos iespēju attelpai un enerģijas uzlādei. Kvartālā tiks ierīkota chill zona, savas aktivitātes piedāvās NVO “Inicio”, “Jaunatne smaidam”, “Jauniešu Acīm”, “Laiks Jauniešiem”, “Mums pieder pasaule”, bet Iecavas Jauniešu centrs ar kopā ar Ritma Institūtu parūpēsies par lielisku atmosfēru un aizraujošu meistarklasi dīdžejošanā. Bauskas novada Jauniešu dome pastāstīs par Jauniešu domes darbu un iespējām iesaistīties Jauniešu domē. Dienas laikā Jauniešu kvartālā piestās arī citi viesi ar dažādiem pārsteigumiem.
Bauskas Rātslaukums | 12:00 – 18:00

1. jūnijā “Ghetto Games” komanda atgriezīsies Bauskā ar plašu un aizraujošu ielas sporta svētku programmu “Ghetto Games Bauska”, kas apvienos basketbolu, futbolu un cīņas mākslas. Starptautiskais 3×3 basketbola turnīrs “Ghetto Basket” piedāvās sacensības vairākās vecuma kategorijās. Tāpat Bauskā varēsim redzēt labākos jauniešu dankerus īpašajā bērnu “slam-dunk” konkursā. Savukārt ielu futbola turnīrs “Ghetto Football” aicinās piedalīties “U12”, “U14”, “U16”, “U19”, “20+” un “Lady” kategorijās un pelnīt punktus globālajā 3v3 ielu futbola rangā, lai tālāk kvalificētos Pasaules kausam ielu futbolā. Jaukto cīņu turnīrs “Ghetto Fight Bauska Edition” tā skatītājiem sola 15 spraigas cīņas, kas būs ne tikai cīnītāju, bet arī skatītāju pārbaudījums. Vēl pasākuma apmeklētāji varēs piedalīties dažādās ģimeņu aktivitātes, baudīt priekšnesumus, noķert mīlestības fluīdus “Ghetto Tinder” īpašajā Bauskas posmā, kā arī apmeklēt “Ghetto Shop” un izmēģināt dažādas futbola atrakcijas.

Plašāka informācija: ŠEIT
Bauskas muzejs | 12:00 – 16:00

Bauskas muzeja pagalmā būs skatāma digitāla izstāde “Bauskas ielas un nami”. Tā ļaus ielūkoties Bauskas arhitektūras un infrastruktūras attīstībā no 19. gadsimta līdz mūsdienām.
Viduslaiku dienas Bauskas pilī | 12:00 – 18:00

Bauskas pilī ikviens apmeklētājs izjutīs atmosfēru, kāda valdījusi viduslaiku svētkos. No plkst. 12.00 līdz plkst. 17.00 pils teritorijā paredzētas dažādas izklaides. Apmeklētāji varēs šaut ar loku un arbaletu, kā arī izmēģināt veiksmi cirvja un pakavu mešanā mērķī. Darbosies rotaļnieki, amatnieki, zintnieki un astrologi. Plkst. 14:00 sāksies bruņinieku turnīrs. Apmeklētāji vēros kaimiņvalsts bruņinieku spožās bruņas, krāšņos kostīmus un asinis stindzinošās divkaujas ar īstiem triecieniem, lēkājošām dzirkstelēm un ielauztām bruņām. Vienlaikus paukotāji sacentīsies turnīrā ,,Ius Gladii – Zobena tiesības”. Turnīru atklās un tā norisi vēros valdnieks un galma dāmas, bet cīņas pieteiks bruņinieku pavadonis – herolds. Klātesošs būs arī galma āksts. Cīņu starplaikos ar priekšnesumiem uzstāsies akrobāti, žonglieri un cilvēki bez kauliem. Cīņas un priekšnesumus pavadīs dūdu un bungu mūzika. Uzvarētāji tiks apbalvoti ar dāmu labvēlību, vērtīgām balvām un plkst. 17.00 ar aizrobežu baleta priekšnesumu no Krakovas galma, ko izpildīs ,,Cracovia Danza Court Ballet” (Polija), aizvedot trubadūru, bruņinieku un mīlas pasaulē.
Ģimeņu orientēšanās spēle “Iepazīsti Bausku!” | 07:00 – 18:00

Visas dienas garumā iedzīvotājiem un pilsētas viesiem būs iespēja izstaigāt mūsu Zaļo ieleju, piedaloties orientēšanās spēlē “Iepazīsti Bausku!”, kas ļaus uzzināt interesantus faktus par pilsētu. Spēli veidos 10 kontrolpunkti. Tajos atzīmēšanās notiks ar viedierīces palīdzību, tāpēc spēli ikviens varēs sākt sev ērtā vietā un laikā. Kopumā spēlētājiem būs iespēja savākt 415 punktus. Lai piedalītos spēlē, dalībniekiem jālejupielādē bezmaksas lietotne “Qrenteerings”. Plašāka spēles instrukcija svētku dienā būs pieejama novada sociālo tīklu kontos un mājaslapā.
Bauskas Pilskalna parks | 19:00 – 02:00

Svētku noslēgumā būsim kopā gleznainajā Bauskas Pilskalna parkā, kur vērienīgā koncertuzvedumā visai ģimenei “Nekur nav tik labi kā mājās” vēl reizi novērtēsim, cik labi būt mūsu mājās – Bauskā. Dažādos emocionāli pacilājošos priekšnesumos vietējie kolektīvi un viesmākslinieki akcentēs – Bauska nav tikai mazs punkts Latvijas kartē – tie ir cilvēki, kuri pilsētu starp trijām upēm piepilda ar emocijām, dzīves garšu, veido ar darbiem, īpašām pilsētvietām un savu piederību. “Radot šos svētkus, daudz domājām par to, lai izceltu pilsētas kopības sajūtu – veicinātu vienam ar otru veidot emociju tiltus un sniegt atbalstu ikdienas gaitās. Prast sadarboties un arī kopā priecāties!” par koncertuzvedumu stāsta režisors Intars Rešetins – Pētersons. Koncertu vadīs Latvijas Nacionālā teātra aktrise Dita Lūriņa un aktieris un režisors Intars Rešetins – Pētersons.

Svētku vakaru pavadīsim dziedot un dejojot kopā ar grupām “Lādezers”, “Klaidonis”, “Zelta kniede” un diskžokeja DJ Aivis īpaši svinībām piemeklētiem mūzikas ritmiem.
Par Bauskas 415. jubilejas svētku stāstu

Edvīna Zariņa dziesma ar Skaidrītes Kaldupes vārdiem “Dzelteni aizkari” Bauskas puses iedzīvotāju vidū kļuvusi par iemīļotu melodiju. Ja kompozīcijas pantiņu vārdus varbūt kādam vēl gadās aizmirst, tad skanīgo piedziedājumu ar vērīgo aicinājumu nesamīt skudru un tam sekojošo “na-na-na-na-na” rindu sirsnīgi dzied līdzi arī tie, kuri citkārt atrunājas, ka dziedāt viņi neprotot. Šī gada pilsētas svētkos, dzelteniem aizkariem plīvot, ļausim dziesmas rindām atspīdēt pilsētas ainavā un sapīt mūsu Zaļās ielejas stāstu. Vairākās vietās Bauskā saulstaru dzīpari šķetinās, kas esam un kurp upju straumes mūs nes. Bauskas novada iedzīvotāji svētku noskaņās aicināti iekopt puķu dobes un stādīt stādus dzeltenos toņos, iekārt logos dzeltenus aizkarus vai kā citādi radoši izpausties, lai svētku dalībniekiem, viesiem un pašiem novada iedzīvotājiem, radītu svētku noskaņu ne tikai pasākumu norises vietās, bet novadā kopumā. Arī Bauskas novada pašvaldības iestādes ir aicinātas iesaistīties un izdaiļot ēkas vai ēkām pieguļošās teritorijas svētku toņos un tematikā. Par īpašu noformējumu 1. jūnijā būs parūpējušās Bauskas apvienības pārvaldes izglītības iestādes.
Nāc, iesim!

Aktuālā informācija par svētkiem: ej.uz/Bauskai415

Kontaktinformācija: 
Tel. nr. 63923291 bauska.kulturascentrs@bauskasnovads.lv
Reģions filtram: